Zombi düğünü : Rec 3 (Diriliş)

Yarın gösterime girecek filmlerden “Rec 3 : Genesis” İspanyol korku filmi Rec serisinin üçüncüsü. İlk Film 2007 yılında çekilmiş ve büyük başarı kazanmıştı. Quarantine adıyla Amerikan versiyonu da çekilen ilk filmin devamı Rec 2, 2009 yılında sinemalarda gösterilmişti.

Rec 3 ‘te yönetmen koltuğunda ilk iki filmde de Jaume Balagueró ile birlikte yönetmen koltuğunda olan Paco Plaza, bu kez tek başına oturuyor.

Bilindiği üzere “Rec” kayıt anlamına geliyor ve ilk iki yapım da filmin kayıt cihazları ile ile aktarılması şeklinde kurgulanmıştı. Bir virüs nedeniyle insanların zombiye dönüşmesini anlatan serinin birinci filminde bir haber muhabirinin olay yerine gelmesi ve kameramanın vizöründen olayları izlemiştik. İkinci filmde bu kez olay yerine gelen özel timin kamerasından görmüştük olan biteni. Bu filmde de el kameraları kullanılmış. Düğünü kaydeden akrabalardan birinin amatör kamerası ve profesyonel düğün kamerası çekimlerinden sonra filmin ikinci yarısında çekimler normal, aktüel kameraya dönüyor.

Filmin başında birbirlerine delicesine aşık ve evlenmek üzere olan Clara (Leticia Dolera) ve Koldo’nun (Diego Martín) düğünü için toplanan arkadaş ve akrabaları tanımaya başlıyoruz. Düğün öncesi hazırlıklar ve düğün sahneleri son derece doğal ve çok güzel; sanki gerçek bir düğündeymişsiniz hissi veriyor. Kilisede nikahları kıyıldıktan sonra düğünün yapılacağı yere gelen kalabalığı Koldo’nun kuzeni Adrian (Àlex Monner) ve düğün kameramanı Atun’un (Borja Glez. Santaolalla) kamerasından izliyoruz. Her şey çok güzel, insanlar eğleniyor, şakalaşıyor ve düğünün tadını çıkarıyorlar. Düğün esnasında daha önceden bir köpek tarafından ısırılmış olan Amca’nın garip davranışları ve sonucunda balkondan düşmesi ile felaketler zinciri başlıyor. Yanına giden karısını ısıran amca, kan ve tükürüklerle etrafına hızla virüsü bulaştırmaya başlıyor ve ortalık bir anda karışıyor. Ortaya çıkan panik ve kargaşa esnasında Koldo ve Clara birbirlerini kaybediyorlar. Film boyunca aşıkların büyük bir azimle birbirlerini bulma ve hayatta kalma çabalarını izliyoruz.

Başroldeki Leticia Dolera çok başarılı ve doğal bir performans sergilemiş, hanım hanımcık bir kadınken bir anda terminatöre dönüşen gelinimiz, elektrikli testere ve jartiyerle yeni bir süper kahraman adayı durumunda. Filmdeki oyuncuların hemen hepsi İspanya dışında pek tanınan kimseler değil; keza yönetmen Paco Plaza da öyle. Ancak bir İspanyol filmi olmasına karşın Rec uluslararası arenada da oldukça ses getirmiş bir seri. Bu da dördüncü film Rec Apocalypse için start verilmesini çoktan sağlamış.

IMDB puanı serinin önceki filmlerine göre düşük (5.2) ancak film en son sahne hariç gayet doğal, heyecan verici ve sürükleyici. Final biraz fazla arabesk kaçmış ama onun dışında başarılı bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki bol kanlı olması sizi rahatsız etmiyor ve zombi filmlerini seviyorsanız…

 

Rec 3 Fragman

YouTube Preview Image

 

Comments
 1. inatcikiz

  Rec serisinin ilk filmini büyük beğeniyle izlemiş olmama rağmen ikinci filminde umduğumu bulamamıştım…bir umut diyerek 3.sünü izledim ama izlemez olaydım demeden duramayacağım…
  gerçi zevk meselesi beğenen vardır, saygı duyuyorum tabi…
  ama keşke komedi filmi türünde pazarlasalarmış…zire film boyunca kardeşimle attığımız kahkahalar yüzünden komşudan fırça bile yedik…
  maalesef zaman ve para kaybından başka birşey değildi bu film…

  • Metin Tiryaki

   Yorum için teşekkürler. Ben filmi çok kötü bulmadım aslında, zaman zaman heyacan vericiydi. Finali çok beğenmedim sadece.
   Zombie filmlerini severim ve son yıllarda doğru düzgün zombie filmi pek yok. Mesela son zamanlarda seyretttiğim zombie filmleri:
   dead season (2012), fast zombies with guns (2009), the dead and the damned (2011), night of the demons (2009), night of the living dead 3d: re-animation (2012), tucker and dale vs. evil (2010), rammbock:berlin undead (2010)… Hepsi berbat filmlerdi, bu film onlara göre gayet iyiydi :)
   Sevgiler.