Zifiri karanlıkta bir yemeğe var mısınız?

b717b8_3c37a01d47a4735b997d7590692398af.jpeg_srz_391_636_75_22_0.50_1.20_0.00_jpeg_srzAkşam yemeğine gittiğinizde, karşınızda oturan kişinin gözlerine bakamadan konuştuğunuzu, kendinizi yaptığınız el kol hareketleri ya da mimikler görünmeden ifade etmeye çalıştığınızı bir düşünün… Yine de bu yemekten keyif almanın bir yolunu bulabilir, bu yeni, beklenmedik ve  alışılmadık duruma ayak uydurabilir miydiniz?

Bazı şeylerden çok geç haberim oluyor, ya da çevrede o kadar algımızı allak bullak eden faktör var ki, aslında önem vereceğimiz haberleri bir şekilde duyamıyor, kaybediyor ya da unutuyoruz. Karanlıkta Yemek de benim için bunlardan biri. Birkaç hafta önce bir arkadaşımın laf arasında bahsetmesiyle haberdar olduğum bu farklı yaşam deneyimi, sizi gözlerinizin hiçbir işe yaramadığı, çevrenizdeki her şeyi 5 duyunuzun belki de en önemlisi olmadan algılamaya çalıştığınız bir yere götürüyor: Zifiri karanlık bir restorana…

Kör Fotoğrafçılar Projesi olarak Galata’daki “Karanlık İşler” isimli dernek merkezinde faaliyet gösteren fikir sahiplerinin, Karanlıkta Yemek ile yapmak istediği şey, toplumun kör bireyler hakkında sahip olduğu ön yargıları kırmak ve aradaki yardım ilişkisini bir akşam yemeği süresince bile olsa tersine çevirmek.

Size servis yapan garsonlardan tutun da, icra ettikleri müzikle yemeğinize tat katan müzisyenlere kadar bu restorandaki herkes görme engelli. Kısaca, dışarıdaki yaşamda engelleri yüzünden zorluk çekmek zorunda bırakılanların her şeye hakim olduğu, fakat daha önce körlüğü deneyimlememiş kişilerin sudan çıkmış balığa döndükleri bir ortam var içeride. Fakat öncelikli amaç elbette karanlıkta yemek yemeyi tecrübe etmek isteyenleri sudan çıkmış balığa çevirmek değil; görme duyusu olmadan, çevredeki her şeyi, yudumladığınız şarapta tutun, ne olduğunu bilmeden yuttuğunuz lokmalara kadar fark edebilmeyi öğrenmek – ya da daha ziyade anlayabilmek ve bu vaziyete uyum sağlayabilmek.

Derneğin, katılımcılara yalnızca yemek konusunda bir yaşam deneyimi sunmadığının da altını çizmek gerek. Gerek dernek merkezinde, gerekse başka mekanlarda stand-up, anma programları, konser, tiyatro, toplumsal bellek buluşmaları, doğum günü ve özel partiler de organize edilebiliyor; bu sayede yaşamınız boyunca gün ışığında ya da spotlar altında katıldığınız tüm bu organizasyonlar sizin için ilk kez zifiri karanlıkta düzenleniyor. Tabii tüm bu organizasyonlar sayesinde de Kör Fotoğrafçılar Projesi için gelir elde ediliyor.

Dernek ve organizasyonları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için şuraya göz atabilirsiniz. Karanlıkta Yemek’in geçtiğimiz Ocak ayındaki programını özetleyen şu videoya baktığınız takdirde de sizi nasıl bir deneyimin beklediğini biraz olsun kestirebilmeniz mümkün olacaktır:

YouTube Preview Image