Kurt Cobain’nin 501’i

615

Beni kendisine esir etti. İlk görüşte aşktı, ötesi yok. O ve ben ayrılmaz bir ikiliyiz. Hadi onu bilmem ama ben onsuz yapamıyorum. Ne elbiseler, ne etekler, ne ciciler aramıza girmeye çalıştı, olmuyor olmuyor; yarışı açık ara ve hep o kazanıyor. Bazen aramıza mesafe koyuyorum ama eninde sonunda onu özlüyorum. Ne yapayım, çok pratik, çok kullanışlı; spor, şık veya seksi olabiliyor. Eskimek bilmiyor, aksine zamanda daha da güzelleşiyor. Adeta şarap gibi, yıllandıkça kıymete biniyor. Öyle tahmin ediyorum ki sizin durumunuz da az çok benimkine benzer. Jean hayatımızın, gardırobumuzun en vazgeçilmez parçası. Ben jean’siz bir hayat düşünemiyorum.

levis arsivi

Dünya üzerinde jean giymeyen insan var mı? Bana sorarsanız, pek yok. Jean’siz insanlar dönemi, kesinlikle Levi’s 501’in doğuşu öncesine ait. Bu efsane modelin, jean’in doğuş hikayesini biliyor musunuz? Levi’s doğum gününü kutlamaya kalkışsa, dev bir pastaya tam 140 mumu yerleştirmek durumunda kalırdı. Altına Hücum döneminde, maden işçiler için dayanıklı bir giysi aranıyordu. Levi Strauss ve terzi Jacob Davis denim kumaşından tulum yapmaya karar verdi. Çok tutulan bu tulumlar daha sonra pantolon olarak da üretilmeye ve 60’lı yıllarda “jean” ismiyle anılmaya başladı.

Levi’s 501, jean’ler arasında tam 140 yıldır en meşhur model olma unvanını korumaya devam ediyor. Dünyanın en çok giyilen jean’i haline gelen Levi’s 501’ler, 1800’lerin sonlarında maden işçilerinin günlük üniforması olarak kullanıldığı için son derece yaygındı. Sade ve dayanıklı oluşuyla efsaneleşen bu model James Dean, Marlon Brando, Jack Kerouac ve Jackson Pollock gibi ikonik figürler tarafından da tercih edildi. Kısaca, Levi’s 501 o günden bugüne gençliğin ve başkaldırının sembolü oldu. Biraz daha detaya girelim: İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 501 modası Avrupa’ya da sıçradı.

levis jean

1950’lerdeki gençlerin sinema ikonu Marlon Brando’nun “The Wild One” filminde Levi’s 501 giydi; ve 1961 yılında Marilyn Monroe’nun “The Misfits”de 501 giymesi bu jean’i bir stil ikonu yaptı. 1990’lar boyunca Kurt Cobain Levi’s 501 jean giydi; günümüzde de Rihanna’nın bu modeli tercih etmesi insana “efsane yaşıyor” dedirtiyor.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

  • Levi’s jean’lerin yaratıcısı Levi Strauss hiç jean giymedi.
  • Bu jean’lerin yıllarca tek arka cebi vardı. İkinci arka cep 1901 yılında ilave edildi.
  • Etiketindeki iki at, Levi’s jean’lerin ne kadar dayanıklı olduğunu simgelemek için kullanıldı.
  • Markanın ilk üretilenlerden biri olan en eksi jean’i, San Francisco’daki arşivinde saklanıyor. Bugünkü değeri tam 150 bin dolar.
  • 1934 yılında Levi’s kadınlara özel ilk modelini satışa sundu.
  • 1980 ve 1984 yıllarında düzenlenen olimpiyatlarının resmi kıyafeti Levi’s jean’lerdi.