Yoldan Çıkmış Şarkılar

yoldan cikmis sarkilar

1990 yılında başlayan bir hikaye bu: Uçsuz bucaksız bir azınlığın hikayesi… Hayatı anlamlandırma çabasını sürdürürken kendi içine de bakan ve orada koca bir külliyatın ayak izlerine rastlayan bir azınlığın hikayesi… Çoğunlukla Kadıköy’de, ama illa ki Marmara’nın rüzgarlı bir kıyısında geçen bu hikayenin şimdiye kadar yayınlanan son bölümü “Yoldan Çıkmış Şarkılar” ise artık, raflarında kaybolmayı sevdiğimiz o kitap-müzik satan dükkanlarda “okunmayı” bekliyor. “Kaptan” Cenk Taner, el yordamıyla yürümeye çalıştığımız sisli yolları, elinde feneri ve gitarı ile 23 yıldır yaptığı gibi aydınlatmaya devam ediyor, ne mutlu!

İzin Vermedi Yalnızlık’ı alıp walkmanime takarak, dershanenin boş duvarları arasında ilk kez dinleyişimi ve ne kadar etkilendiğimi dün gibi hatırlıyorum da… İnanması güç ama 12 yıl olmuş! 20 küsur yıllık Kesmeşeker macerasının ilk solo albümüydü İzin Vermedi Yalnızlık. 12 yılın ardından nihayet, Cenk Taner’in ikinci solo albümü olan “Yoldan Çıkmış Şarkılar” çok kısa bir süre önce, uzun zamandır bekleyen dinleyicileri ile, başka bir deyişle “uçsuz bucaksız azınlık” ile buluştu. Her ne kadar bu albüm için “Cenk Taner’in ikinci solo albümü” ifadesini kullansak da, aslında “dokuzuncu Kesmeşeker albümü” dememiz de gayet mümkün. Çünkü Kesmeşeker severlerin çok iyi bildiği gibi Kesmeşeker = Cenk Tanerdir.

yoldancikmissarkilar

Albümde yer alan 12 şarkının söz ve bestelerinin, Kesmeşeker’in demirbaşı ve hiç değişmeyen üyesi olan Cenk Taner’e ait olduğu Yoldan Çıkmış Şarkılar’da kaptana bu kez “Karabataklar” eşlik ediyor. Karabataklar; Kargo’dan da tanıyıp sevdiğimiz Mehmet Şenol Şişli, Peyk ve Başka Dünyalar gruplarının yanı sıra, Yüxexes dergisindeki yazı ve fotoğraflarından da tanıdığımız Veysel Çolak ve davulda ise Gökhan Özcan’dan mürekkep. Şarkıların düzenlemeleri ise Mehmet Şenol Şişli, Veysel Çolak, Anıl Çifter ve Cenk Taner’e ait.
Karabatakların yanı sıra, Çağrı Büyükçoban, Mert Fehmi Alatan, Cem Dinler, Kerem Sefil, Ali İzzet Çalışkan, Gülce Altunel ve Serhan Baki de albüme emek veren müzisyenler arasında yer alıyor. Albümün kayıt ve miksleri Anıl Çifter tarafından Jinnx Production’da gerçekleşmiş, mastering ise Demirhan Baylan tarafından yapılmış. Albümdeki trompet ve tabla kullanımının oldukça başarılı olduğunu ve farklı bir boyut kattığını da belirtmeden geçmek olmaz.

1383659_10151783316102637_1159010958_n

Albümün kartonetinde yer alan ve malum Kadıköy ruhunu gayet güzel anlatan fotoğraflarda ise Engin Güneysu imzası bulunuyor.

Her Cenk Taner/ Kesmeşeker albümünde olduğu gibi sözlerin yine ön planda olduğu ve her dinleyişte ayrı tadlar alınan bir albüm Yoldan Çıkmış Şarkılar. Bizi yoldan çıkaran bu şarkıların ilki ise, oldukça başarılı bir açılış şarkısı olan ve merhaba diyerek sizi albümün içine dostane bir şekilde davet eden Bir Şehre Merhaba Dedim. Hemen ardından gelen Felek Felemenk’ten Geçmiş, sanatçının edebiyatla olan ve her şarkısında referanslarını derinden hissettiğimiz kopmaz bağının izlerini taşıyor. Sözlerinde Turgut Uyar’a çok şık bir selam gönderen şarkı, Cenk Taner’in “bir sanatçı etkilendiği başka sanatçıları da adres gösterir” sözünü doğrularcasına rafta duran Uyar kitaplarına götürüyor elimizi yeniden.

Özgür Olduğunda Marmara şarkısında Mutlu Olmak İmkansız Derneği’nde kurucu üye sıfatıyla herkese içki ısmarlıyor Cenk Taner. Müzisyenin ilk kitabı olan Andıran Otu’nun ardından, yakın zamanda çıkması beklenen ikinci kitabı, büyük ihtimalle bu şarkıyla aynı adı paylaşıyor olacak.

Özgür Olduğunda Marmara’nın ardından Aklımın Sibiryası ve Geyikli Baba Uzaylılar Şarabı karşılıyor bizi. Geyikli Baba Uzaylılar Şarabı, dostlarla toplanıp oturulan bir akşamda, para çıkışmayıp elde avuçta ne varsa birleştirilerek alınan ucuz şarap eşliğiyle edilen muhabbetlerin ve o kafayla yazılan tek maddelik manifestonun hikayesi. Son zamanlarda dinleyebileceğiniz en içten, en doğal ve sarhoşluk halet-i ruhiyesini en güzel veren şarkılardan biri. Sizi de alıp o masanın etrafına oturtuyor, önünüze de bir kadeh köpeköldüren uzaylılar şarabını bırakıp gidiyor.

1465315_10151841075662637_380621538_n

Herşey Siyaha Giderken albümün en iddialı şarkılarından biri. Ama iddialı dediysek öyle bağıran çağıran bir şarkı değil; son derece sakin ve derinden akan bir şarkı. O nedenle de çok güçlü, çok vurucu.

Benim albümdeki favorilerimden bir diğeri de Öyle İnce. Hemen ardından ise yolu Adanmışlar Sokağı’na, çay bahçelerine, napalm sokaklarına uğrayan Tahta Kılıçlar geliyor. “Kadroda yıldızlar, önümüzde kupalar var sandın/ Oysa hep biz bizeydik, oynuyorduk forma aşkına / … / Oysa hep biz bizeydik, oynuyorduk tozlu sahalarda, gazozuna” dediği Hep Yarın Olsun şarkısında ise futbol göndermeleri geleneğini bozmuyor Cenk Taner. İyi de ediyor.

Albümün onuncu şarkısı Kara Şair’de yine bir edebiyat göndermesi çıkıyor karşımıza. Bu sefer Lorca’ya selam duruyor usta müzisyen. Ardından gelen Silah Sesinde Yunuslar, daha önce Andıran Otu kitabında karşımıza çıkan bir metnin şarkı hali. Son olarak Kadıköy Karabatakları ise, albüme kısacık ama sevimli bir enstrümantal veda olmuş. Kaydın başındaki konuşmalar, hatalı girişler aynen korunmuş.

andiran otu

Yoldan Çıkmış Şarkılar’ın çok yakında plak formatında basılacağını da müjdeleyelim. Elinizde bir bardak çayla ya da şarapla, arkadaki rafta Turgut Uyar, Lorca ve nice usta yazarın, şairin kitaplarının durduğu rahat bir koltukta, pencereden Marmara’ya bakarken keyifle dinlemek için…