Yılın albümüne ne kadar hazırız?

kanye

Daft Punk‘ın yeni albümü Random Access Memories için Mart ayının başından beri süregelen ve en azından yayınlanacağı 17 Mayıs’a kadar devam edeceğini ön-gördüğümüz çılgınlık,  önümüzdeki haftadan itibaren yerini, benim için 2013’ün esas, en büyük albümü  olacak olan yeni Kanye West albümüne bırakacak. Bu bir rivayet değil, hakikat. Peki neden?

kanyewestfeatdaftpunk

Öncelikle Yeezy’nin yeni albümüyle ilgili ilk hint’lerin Daft Punk’ın yarısı Thomas Bangalter’dan gelmiş olması ve Daft Punk isminin albümün prodüktörleri arasında yer almasının kesinleşmiş olması bu hakikatin gerçeklerinden ilki. Thomas Bangalter, Kanye’nin Paris’teki stüdyolarına geldiğini ve kayıtların işlenilmemiş ham hallerini kendilerine dinlettiğini ve inanılmaz etkilendiklerini Mart ayında verdiği röportajlardan birisinde açıklamıştı. Bangalter’in bu sözleri üzerine, Michel Gondry‘nin (bkz. Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004) ve Daft Punk’ın ‘Around The World’ videosu) Kanye’nin kayıtları kendisine de dinlettiği ve hatta hazır olan parçalardan bir tanesine “Chris Cunnnigham‘ın (bkz. Aphex Twin’in ‘Come To Daddy’ ve Björk’ün ‘All Is Full Of Love’ müzik videoları) bir video çekmeye başladığını” söylediğini iletmesi işin ciddiyet boyutunu manyaklık derecesine taşımış oldu. En azından kendim için demek istesem de, albüm için ismi geçen şahsiyetler gerçekten yenilir yutulur cinsten değil. Ki henüz bitmedi…

Ekran Alıntısı

Kanye’nin yine bu hafta başında ağzı burnunda müstakbel sevgilisi Kim Kardashian ile katıldığı MET 2013 (Metropolitan Museum of Art’s yearly Costume Institute Exhibit) galasında yeni albümünden şarkılar seslendirmesinden sonra, albümde yer alacak diğer bazı isimlere Skrillex, Tyler, The Creator ve Odd Future mangasının eklenmesi ortalığın iyice alevlenmesine neden oldu. Bu isimlerle birlikte açıklanan John Legend ile yeni jenerasyon rap’in yükselen isimleri 2 Chainz ve Chief Keef’i saymıyorum bile.

Yazının başında belirtmem gereken diğer önemli konu ise Kanye’nin, geçtiğimiz hafta yaklaşık 1 yıldır hiç kullanmadığı ve tamamen temizlediği Twitter’ına “June Eighteen” yani 18 Haziran tarihini girmesi… Bu da tabii ki müzik çevreleri tarafından direkt olarak albümün çıkış tarihine yoruldu.

Yeezy cephesinden şimdilik haberler bu kadar… Albümle ilgili yeni gelişmeleri, BirinciBlog ve Postkolik sayfalarında sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. O zamana dek; Keep Calm And Listen To Yeezy.