Yıldızların kenti: Cannes

50117d0e89f3e

Bugün  Fransa’nın güney doğusundaki ‘Turkuaz rengi kıyıların’ yani Côte d’azur’ un en görkemli kentine gitmeye ne dersiniz? Adresimiz, Akdeniz’de, dünya zenginlerinin uğrak yeri, limuzinler, patlayan flaşlar ve kırmızı halı üzerinde boy gösteren sinema yıldızlarıyla akıllara kazınan Cannes kenti.

Cannes 20 km2’lik bir kent, nüfusu ise 70 bin civarında. Masmavi denizi ve güneşli sahilleriyle sadece Fransızların değil, tüm dünyanın yaz aylarında gitmeyi iple çektiği bir şehir. Kentin ününe ün katan kuşkusuz deniz ve güneşinden çok ev sahipliği yaptığı  uluslararası film festivali diyebilirsiniz ancak Cannes ziyaretçilerine çok daha fazlasını vaadediyor.

 HERVE FABRE

Kenti tanımaya hemen tarihi bilgilerle başlayalım; buraya ilk yerleşenler Foça’dan göç eden Fokaia’lar olmuş ama Cannes asıl ünü bir İngiliz asili sayesinde kazanmış, Marsilya’ya gitmek isterken kolera salgını yüzünden yolunu değiştiren İngiliz asil, buradaki bir kasabada konaklamış yani Cannes’da.  İşte İngiliz asilin bırakıp gidemediği bu küçük kasaba o günden sonra dünyanın adını duyacağı Cannes olmuş. Şehir şimdiki adını 10. yy’da almış, Cannes’in ‘sazlık’ anlamına gelen ‘canna’ kelimesinden türetildiği sanılıyor.

HERVE FABRE

Kente girer girmez sahil boyunca sıralanmış dünyanın en pahalı malikaneleri, otelleri ve ihtişamlı tarihi binalar dikkat çekiyor.Bu yürüyüş yolunun ismi  ‘La Croisette’. Akdeniz’in diğer şehirlerinde olduğu gibi bol palmiyeli ve deniz manzaralı. Evet upuzun sahil şeridi cennetten bir köşe gibi, ancak bu sahiller doğal güzelliğinin yani sıra bir başka güzelle adını duyurmuş. Sinemanın efsanevi yıldızı Brigitte Bardot’dan bahsediyorum. Yıl 1953’te dönemin çiçeği burnunda yıldızı Brigitte Bardot’nun kumsalda boy göstermesi Cannes’ı dünya manşetlerine taşımıştı. Onunla aynı havayı solumak isteyenler ya da onun izinden giden oyuncular buraya akın etmeye başladılar. Cannes plajları yıllar sonra Brigitte Bardo’dan çok daha cesur poz verenlere sahne oldu… İşte bu plajın hemen yanı başında film festivaline ev sahipliği yapan, festival sarayı da denilen Palais des Festivals bulunuyor.

50913f7f35806

Her yıl Mayıs ayında, jüri tarafından belirlenmiş filmler “Altın Palmiye” ödülünü alabilmek için Cannes’te yarışıyor. Festivalde altın Palmiye dışında Büyük Jüri, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Kısa Film, Altın Kamera, juri ödülü gibi ödüller de sahiplerini buluyor. Dünyayı kasıp kavuran bu festivalin tarihine gelin kısaca bir gözatalım..

 brigitte-bardot-19_1403156i

Altın Palmiyenin öyküsü

 Cannes Film Festivali, ilk kez 1939 yılının Eylül ayında düzenlendi, ancak ilk yıl Alman orduları Hitler’in emriyle Çekoslavakya’yı işgal edince şenlik de yarım kaldı. İkinci Dünya Savaşı sona erene dek festivale ara verildi. Etkinlik, 50’li yıllarda Nisan ayında yapılmaya başlanırken ,Altın Palmiye ödülü de ilk kez 1955’de verildi. 60’lı yıllarda kimliğini kazanan festival, o zamandan beri dünyanın en prestijli film festivali olarak gösteriliyor. Yılmaz Güney ‘Yol’ filmiyle 1982 yılında Türkiye’ye ilk Altın Palmiye’yi kazandırdı. Onu 2008 yılında en iyi yönetmen ve bu yıl da büyük Jüri ödülü ile Nuri Bilge Ceylan  takip ediyor.  Festival boyunca  kentteki ve çevredeki bölgelerdeki otellerde yer bulmak imkansız hale geliyor ve hatta sahildeki büyük lüks otellerde oda fiyatlarının geceliği 4 bin Euroya kadar çıkabiliyor.

 brad-pitt-cannes-film-fes-3

Kenti dolaşırken festival sarayının yanındaki parkta yaklaşık 300 kadar sanatçının el izlerini de görebilirsiniz. Sahilden yukarı tepelere doğru çıkarsanız Cannes’ın bambaşka bir yüzüyle karşılaşacaksınız. Denize nazır bir yamaçta ,geçmişi Roma dönemine uzanan Suquet, dar sokakları, avlulara çıkan kemerli geçitleri, el işleri satılan dükkanları, pastel renkli kepenkleri, gotik taş işçiliği, dar pasajlarıyla, vakit geçirmeye değer bir mahalle. Bu arada eski limana hakim bir noktada bulunan Notre-Dame de l’Esperance Katedralini de gezi rotanıza ekleyin.

Cannes’da hayat festivaldir!

 Kentin felsefesi, “hayat bir festivaldir”.İşte bu yüzden film festivali dışında da pek çok etkinlik gerçekleştiriliyor. Müzik Endüstrisi Fuarı, Lions Reklam Festivali,  briç, dama ,tavla ve satranç tutkunlarını biraraya getiren Uluslararası Oyun Festivali, Uluslararası Tekne Yarışları , Uluslararası Havaifişek Festivali kentte düzenlenen en önemli organizasyonlardan bazıları…

 cannes_plage_beach Ne alınır?

Şehirde alışverişin merkezini La Croisette Bulvarı oluşturuyor. Yol boyunca lüks butikleri ve ünlü tasarımcıların dükkanlarını görebilirsiniz. Croisette’in  hemen arkasında yer alan Rue d’Antibes de bir diğer alışveriş noktası. Geniş kaldırımları ve pahalı butikleriyle burası görmek ve görülmek için de ideal. Parfüm almak isterseniz doğru yerdesiniz. Bölgede pek çok fabrika yer alıyor. Cannes da yerel yaşamın içiğne karışmak isteyenler, çiçek pazarını ve sokak pazarı Marche Forville’i gezebilir. Hem alışveriş yapabilir, hem de renkli tezgahları fotoğraflayabilirsiniz. Dağlardan getirilen peynirler, zeytinler, kuşkonmazlar ve vişnelerin özellikle çok leziz olduğunu belirtirim.