Yeni kuşak ressamlar sınırları aşıyor

Türkiye’de sanata bakış son 10 yılda büyük ölçüde değişti. 2000’lerin başında bir elin parmaklarından az galeri varken şu an sadece İstanbul’da 30-40 adet büyük çaplı galeri bulunuyor. Bu da uluslararası alanda ciddi ilgi uyandırıyor ve uluslararası koleksiyoner potansiyeli yaratıyor.

Rakamlarla konuşmak gerekirse, Türkiye’de sanat galerileri ve müzayedelerinin yarattığı ekosistemin yaklaşık 100 ile 120 milyon dolar arasında olduğu ifade ediliyor. Büyük müzayedeler yılda yaklaşık dört kez müzayede düzenliyorlar. Daha ufak çaplı müzayedelerde bu sayı 15’e kadar çıkıyor. İrili ufaklı ise yaklaşık 300 kadar sanat galerisi bulunuyor. Ancak yurt dışı ile kıyaslandığında telaffuz edilen bu rakamların oldukça düşük seviyelerde kaldığı söylenebilir. Örneklemek gerekirse, çağdaş sanat fuarlarının mabedi kabul edilen ve her yıl İsviçre’nin Basel şehrinde gerçekleştirilen Art Basel’in yıllık cirosu 2 milyar Euro.  Sadece bu fuar, yıllık Türk çağdaş sanat ekonomisini 20’ye katlıyor.

Daryo Beskinazi, genç sanatçılar için şu an Türkiye’de adeta bir cennet ortamı olduğunu söylüyor.

Daryo Beskinazi, genç sanatçılar için şu an Türkiye’de adeta bir cennet ortamı olduğunu söylüyor.

Ancak yine de gelişime açık bir sanat ekonomisinden bahsetmek mümkün. Özellikle sanat galerilerinin sayısının artması, ikinci kuşak olarak adlandırılabilecek genç ressamları cesaretlendiriyor. Genç kuşak, Türkiye’deki birçok sanat galerisinde eserlerini sergileme imkanı bulurken, artık çıtayı yükseltip yurt dışına da açılmaya başladı. Galeri x-ist Sanat Galerisi’nin sahibi Daryo Beskinazi, genç sanatçılar için şu an Türkiye’de adeta bir cennet ortamı olduğunu söylüyor. Açılan yeni galerilerinin birçok genç sanatçıya ev sahipliği yaptığını ifade eden Beskinazi, ayrıca sergi açmış, biraz ismi duyulmuş ve potansiyeli olan 25 ile 40 yaş arası genç-orta kuşağın galeriler arası rekabet yarattığına da dikkat çekiyor. Genç kuşağın bin TL’den 70 bin TL’ye kadar eserleri bulunduğunu kaydeden Beskinazi, “Elbette bu rakamları etkileyen çok fazla unsur var. Süreklilik, uluslararası tanınırlık, müzede olma durumu, çalışılan galeri ve hatta o galerinin tavrı dahi pek çok şeyi müspet veya menfi etkileme potansiyeline sahip” diyor.

Genç kuşak yalnızca bu ülke sınırlarında değil artık uluslararası alanda da kendilerine yer bulmaya başladı. Türkiye gibi hem batılı hem de doğulu bir coğrafyada üretilen sanat eserlerinin çağdaşlarından çok daha özgün, farklı ve içeriksel olarak kalitesinin daha yüksek olduğunu belirten Beskinazi, Taner Ceylan, Ramazan Bayrakoğlu, Seçkin Pirim, Erinç Seymen, Nuri Kuzucan gibi pek çok yeni kuşak ressamın artık uluslararası alanda ün yapmaya başladığını söylüyor.

Aziz Karadeniz, genç yeteneklerin ortaya çıkmasını teşvik ettiklerini, kendi müzayedelerinde genç yeteneklere yer verdiklerini ifade ediyor.

Aziz Karadeniz, genç yeteneklerin ortaya çıkmasını teşvik ettiklerini, kendi müzayedelerinde genç yeteneklere yer verdiklerini ifade ediyor.

Beyaz Müzayede Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Karadeniz de genç yeteneklerin ortaya çıkmasını teşvik ettiklerini, kendi müzayedelerinde genç yeteneklere yer verdiklerini ve de genç yeteneklere sergi açan galerilere de destek verdiklerini söylüyor. Genç yeteneklerin Türk çağdaş sanatının dünya çağdaş sanatı içine entegre olmasında önemli rol oynadıklarını ifade eden Karadeniz, şöyle devam ediyor:

“Örneğin son dönemde öne çıkan genç kuşak ressamlar arasında Yaşam Şaşmazer, Rasim Aksan, Nilbar Güreş, Ali Elmacı, Sezer Arıcı’yı gösterebiliriz. Geçtiğimiz aralık ayında sadece bu gençler kuşağının eserlerinden oluşan bir müzayede düzenledik ve çok başarılı oldu. Diğer müzayedelerimizde yüzde 10 ile 15 oranında gençlere yer veriyoruz.”  

Şubat ayı sonunda uluslararası YPO (Young Presidents Organisation) derneğinin yurt dışı ve yurt içi 2 bin 500 üyesinin katılması beklenen İstanbul’da yapılacak yıllık toplantısında ağırlıklı olarak gençlerden oluşan bir Çağdaş Türk Sanatı Sergisi düzenleyeceklerini ifade eden Karadeniz, ayrıca bu yıl yine bir Gençler Müzayedesi düzenleyeceklerini sözlerine ekliyor. Genç kuşağın yurt dışına açık etkinliklere çok önem verdiklerini belirten Karadeniz, “Daha önceki nesiller nerdeyse tamamen yurt içine yönelik sanatsal faaliyetlerde bulunmuş, tabii ki 50’li yılları takiben Fransa’ya yerleşmiş ilk çağdaş sanatçılarımızı önceki nesil diğer sanatçılarımızdan ayrı değerlendirmemiz gerekir” diyor.

Selvin Cuhruk Gafuroğlu, yurtdışına yönelik çalışmalar yürüten birçok ressam ve heykeltıraş olduğunu söylüyor.

Galeri Selvin’in Kurucusu Selvin Cuhruk Gafuroğlu ise yurt dışına yönelik çalışmalar yürüten birçok ressam ve heykeltıraş olduğunu söyleyerek, şu örnekleri veriyor:

“Örneğin geçen yıl ekim ayında Londra Saatchi Galeride sergi açan göğsümüzü kabartan Seçkin Pirim yine yurt dışında başarılarına yenilerini ekleyen Yaşam Şaşmazer var. Yıllardır galerimde her zaman genç kuşak ressam ve heykeltıraşlara daima yer verdim. Bu yıl ve önümüzdeki yıl galerimizde genç kuşaktan sergisini açacağım beş sanatçım var. Filiz Öztürk Doğan ki şu anda kendisi Londra Biannel’e davetli sanatçı olarak gitti. Malik Bulut sergisi önümüzdeki ay galerimizde açılacak, Cemil Güç, Yıldız Yılmaz da galeride sergi açacaklar genç kuşak ressamlar arasında.”

Örneğin, Seçkin Pirim – Geçtiğimiz ekim ayında Londra Saatchi Galeri’de kişisel sergisi ‘Disiplin Fabrikası’nı açtı.

Nuri Kuzucan – Hong Kong Uluslararası Sanat Fuarı’nda mart ayında kişisel sergisini açacak.

Ali Elmacı – Bu yıl Dubai’de kişisel sergisini açacak.

x-ist, 13-17 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek ARCOmadrid 2013 Fuarı’na katılıyor. ARCOmadrid bünyesinde Türk çağdaş sanatına dikkat çekme amacıyla Focus Turkey isimli özel bir bölümde, fuar için seçilmiş Türk galerileri yer alacak. x-ist, ARCOmadrid’de Canan- Nalan Yırtmaç ve Ceren Oykut’un eserlerini sergileyecek.