Yeni albümler : Kasım 2012

Aerosmith – Music From Another Dimension : Rock müziğin babalarından beklenen yeni albüm 6 Kasım’da piyasaya çıktı. Son albümlerini 2004 yılında çıkaran grup 8 yıl aradan sonra 15. stüdyo albümleriyle sahnedeler. Bu 8 yıl içerisinde grup neler yapmış derseniz, 2009 yılında Steven Tyler gruptan ayrılma kararı vermiş, Joe Perry de yeni vokalist bakıyordu. Sebebi ise bir konser sırasında sahneden düşüp yaralan Tyler’ı gruptan hiç bir arkadaşının arayıp sormaması olmuş. Adam haklı, 40 yıldır birlikte müzik yaptıkları arkadaşlarının yaptığı da ayıp yani. Perry vokalist arayışı içerisindeyken bir ara Lenny Kravitz ile anlaşmış Kravitz’in son anda çark etmesiyle bir süre daha vokalist aramış ama Tyler’ın yerini dolduracak birini bulamamıştı. Eh tabii böyle güçlü bir ses ve kocaman ağza sahip başka birini bulmak çok zor olsa gerek : ). Tyler 2010-11 yıllarında da American Idol adlı ses yarışmasında jüri üyeliği yaparak  vakit geçirmişti. Bu dönem Aerosmith’in albüm yapmadan geçirdiği en uzun süre oldu, babalar müziği özlemişler belli ki yine çok güzel bir albüme geri döndüler. Dream On, Walk This Way, Dude (Looks Like A Lady), Angel, Janie’s Got a Gun, Cryin, Amazing, Crazy gibi muhteşem şarkılara imza atan grup bu albümde 15 yeni şarkıyla karşımızda. Albümden çıkan ilk single What Could Have Been Love klasik bir Aerosmith balladı.

Steve Harris – British Lion : Dünyanın en iyi bas gitaristlerinden Iron Maiden’ın basçısı Steve Harris’den ilk solo çalışma. Albümde vokallerde Richard Taylor isminde bir müzisyen yer alırken gitar ve davul kayıtlarında farklı müzisyenlerle çalışmaya tercih etmiş Harris. Aslında şarkıları 90’lı yıllarda yazmaya başlayan Harris albümü çıkarmak için ancak fırsat bulabilmiş. Klasik Iron Maiden tarzından farklı olan çalışmayı Maiden hayranlarına önermiyorum, bence vasat bir albüm olmuş. Bir bas gitarist albümü olduğundan Harris enstrümanını dilediği gibi kullanmış, bas partisyonları fazlasıyla hissediliyor, zaten albümün tek artısı da bu. Vokalist Richard Taylor da hiç tanınmamış daha önce adı duyulmamış biri, vokaller çok sıradan (Harris’in kahveden arkadaşı filan sanırım : ). Albümde bir kaç tane iyi şarkı var (Karma Killer, A World Without Heaven) ancak gerçekten o kadar sıradan şarkılar var ki sanki ayaküstü yazılmış hissine kapılıyorsunuz. Steve Harris en sevdiğim bas gitaristlerdendir ama bence Iron Maiden’dan ayrılmaya kalkmasın, sonu kötü olabilir.

Eclipse – Bleed And Scream : Steve Harris’in yarattığı hayal kırıklığının üzerine Eclipse ilaç gibi geliyor. İşte bomba gibi bir grup ve bomba gibi bir albüm. Daha açılış parçası Wake Me Up ile aklınızı başınızdan alan albümde Bleed And Scream, A Bitter Taste, Falling Down gibi birbirinden güzel toplam 12 şarkı yer alıyor. Eclipse, gitar ve vokalde Erik Martensson, lead gitarda Magnus Henriksson, davulda Robban Bäck, Klavyede Johan Berlin’den oluşan İsveçli bir grup. Temelleri 1999 yılına dayanan grubun 4. albümleri Eclipse. Müzik ve ritmleri zaman zaman Whitesnake’i andıran grup  tür olarak da  melodik hard rock yapıyor. Özellikle vokallerde Martensson ve gitarda Henriksson müthişler. Bu yılın en iyi rock albümlerinden olan Eclipse’e ve bu gruba dikkat edin derim.

KISS – Monster : Hard Rock’ın efsanelerinden KISS’in 20. stüdyo albümü. Kurulduğundan beri yaklaşık 40 yıldır birlikte olan Paul Stanley (gitar, vokal) ve Gene Simmons’a (bas, vokal) gitarda Tommy Thayer, davulda da Eric Singer eşlik ediyor. Yine klasik bir Kiss albümü,  hayranlarını fazlasıyla memnun edecek nitelikte. İlk single Hell or Hallelujah 2 Temmuz’da yayınlanmıştı. Albümde Shout Mercy, Eat Your Heart Out gibi bomba şarkılar var. Yine vokaller Simmons ve Stanley arasında paylaşılmış, ancak albümde Outta This World şarkısını Thayer, All for the Love of Rock & Roll’u ise Singer söylemiş, her ikisi de gayet iyiler. (Steve Harris’in vokalistinden onar gömlek daha iyi.. ). Albümü dijital kayıt cihazları ve ekipmanları yerine tamamen eski analog cihazlarla kaydeden Simmons, analog cihazlardan aldığı hazzı tek tuşla kayıt yapan modern cihazlardan alamadığını ifade etmiş. Satışları da çok iyi olan albüm Billboard 200 listesinde 3. sıraya kadar yükseldi.

Paul Gilbert – Vibrato : Shrapnel Records’un sahibi ve bir çok virtüöz gitaristi ünlü eden kişi olan Mike Varney tarafından keşfedilen Paul Gilbert 19 yaşında Racer X grubu ile müzik hayatına başlamış, asıl ününü ise Mr. Big ile yakalamıştı. Bu gruplar dışında pek çok albümde konuk sanatçı olarak yer alan Gilbert’ın12. solo albümü Vibrato. Marty Friedman’ın kankası olan Gilbert aynen onun gibi Japonya’da çok seviliyor. Blues ve Jazz etkileri olan albümde şarkıları da Gilbert kendisi söylemiş. Sesi pek iyi değil ancak dünyanın en iyi gitaristleri arasında gösterilen sanatçı gitarda bir başka.

Gary Moore – Blues For Jimi : Gary Moore’un ölümünden sonra piyasaya sürülen bu albümde Jimi Hendrix’in 12 şarkısının Blues versiyonları yer alıyor. Bir konser albümü.

Lady Antebellum – On This Winter’s Night : Amerikan Country grubundan bir toplama albüm.

Sandra – Stay In Touch : Yine 80’lerden bir yıldız; Maria Magdelena ile ünlenen Sandra’nın son albümü.11 şarkıdan oluşan bu albümle Sandra 80’li yıllardaki köklerine döndüğünü söylemiş ama o zamanki performansından çok uzak.

Heart – Fanatic : Ann ve Nancy Wilson kardeşlerin kurduğu başarılı rock grubunun 14. albümü.

HIM – XX – Two Decades Of Love Metal : Finlandiya’lı Metal grubu HIM’den bir toplama albüm.

James Bond Themes Complete (1962 – 2012) : Tüm James Bond tema şarkıları bir arada. Bond’severler kaçırmasın.

John Parr – The Mission : 80’lerde St. Elmo’s Fire şarkısıyla ünlenip kaybolan rock’çı vokalistten yeni albüm. Çok sıradan.

Lordi – Bend Over and Pray the Lord : Eurovision birincisi Lordi’den berbat bir albüm daha.

Magnum – On the 13th Day : Ünlü İngiliz rock grubunun 17. albümü. Vasat bir albüm.

Neil Young & Crazy Horse – Psychedelic Pill : Haziran ayında çıkardığı Americana’dan 6 ay sonra bir yeni albüm daha. Toplam 9 şarkı var ama bazı şarkılar çok uzun. Albüm toplam 88 dakika uzunluğunda. Neil Young’ın bu 35. albümü. Ne diyelim, Maşallah Neil Baba.

Rick Springfield – Songs for the End of the World : Bir 80’ler yıldızı daha. Celebrate Youth ile ünlenen Rick Springfield de eski günlerini mumla aratanlardan. Albümde bir kaç tane iyi parça var ancak genel olarak vasat.

R.E.M. – Document [25th Anniversary] : REM’in 25. yıl anısına bir toplama albüm.

 

Konser Takvimi :

Thin Lizzy                       11 Kasım 2012 Pazar 21:30                Maçka Küçükçiftlik Park

Jeff Loomis                     15 Kasım 2012 Perşembe 21:00        Jolly Joker

Maiden United                 16 Kasım 2012 Cuma. 22:00             Clinic Live Music Club İstanbul

Kreator, Morbid Angel, Nile, Fueled By Fire         18 Kasım 2012 Pazar 17:00       Maçka Küçükçiftlik Park

Uriah Heep                    22 Kasım 2012 Perşembe 21:00       Jolly Joker

Sting                             26 Kasım 2012  Pazartesi 21:00       Ataköy Atletizm Arena

 

(Not: Bu ay fazla sayıda albüm olduğundan  11 Kasım Pazar günü yeni albümlere devam ediyoruz. Yazılı yapıcam ona göre…)

 

Aerosmith – What Could Have Been Love (Official Video)

YouTube Preview Image

Eclipse – Bleed and Scream (Official Video)

YouTube Preview Image

Kiss – Hell Or Hallelujah  (David Letterman Show)

YouTube Preview Image