Yeni albümler : Eylül 2012

Artık yeni albümler köşesinde Rock müzik dışındaki türlere de zaman zaman yer vereceğim. Bugünkü yazımda, Jazz ve pop albümleri de var. (Hep metal, rock nereye kadar, bizim ki de kafa yani. Haftaya da Özcan Deniz’in yeni albümünü mü yazsam ?).

Bu ayın albümleri: ZZ Top, Dave Matthews Band, Tarja Turunen, Devin Townsend Project,Foreigner, Jackyl, Nik Kershaw, Joe Stump,  Loudness, Marcus Miller, Rob Zombie, Mark Knopfler’dan geliyor (Bazı tez canlılar sırf başlığa bakıyor ya, dikkat çekip burada yakalamak lazım onları: )

ZZ Top – La Futura : 2 ay önce çıkan 4 şarkılık Texicali albümüyle öncüleri yollayan babalar, bu albümde Texicali’de yer alan 4 şarkının üzerine 6 tane daha ekleyip yine muhteşem bir çalışmaya imza atmışlar. Bir de üstüne üstlük Best Buy‘dan alırsanız 2 şarkı daha ekleniyor albüme, tam “crème de la crème” oluyor bu durumda (Türkçesi kat kat bonus ) . Albüm genel olarak çok güzel, Flyin High adlı şarkılarında sanki Angus ve Malcolm gitarları çalmış, klasik AC/DC tarzı olmuş. Allmusic’ten 4,5 yıldız alan albümü almazsanız rock müzik dinliyorum demeyin, beni de hiiiiççç okumayın.Adamlar 3 kişiyle 40 yıldır müzik yapıyorlar, kolay mı? Biraz emeğe saygı : )

Dave Matthews Band – Away From The World : Dave Matthews Band’in 8. albümü. Amerikan Rock tarzı müzik yapan başarılı sanatçının sekiz albümünden altısı listelerde bir numaraya ulaşma başarısını göstermiş. Bu albüm de kesinlikle alınmayı hakediyor. Gitar ve vokalde Dave Matthews çok iyi, yine bilindik soundu keman, saksofon, trompet desteğiyle çok güzel. Broken Things, Mercy, If Only çok güzel parçalar. Zaten kendi adını taşıyan grubu varken iki tane de solonun solosu albüm yapmış Matthews; demek ki ara ara grubundan da sıkılıyor adamcağız. Aynı zamanda aktörlük de yapan sanatçı, kankası Adam Sandler’ın 3 filminde de oynamıştı (Just Go With It, Don’t Mess With Zohan, I Now Pronounce You Chuck & Larry). Kendisi evli ve 2 çocuk babası olduğu halde nedense gay rollerinde oynamış hep (biraz da dedikodu olsun, reytingimiz artsın : )

Tarja Turunen – Act 1:Live in Rosario : Aslen koro şarkıcısı ve soprano olan eski Nightwish solisti Tarja Turunen’den bir live albüm. Albümdeki parçalar kendi 3 solo albümündeki şarkılardan oluşuyor.  Ayrıca Whitesnake’den Still Of Night, Garry Moore’dan Over The Hills And Far Away, Nightwish’den Nemo ve The Phantom of the Opera (Andrew Lloyd Webber) da sürpriz şarkılar. Toplam 2 CD 24 şarkıdan oluşan çalışma Turunen’in Arjantin’de verdiği konserde kaydedilmiş. 10 HD kamera ile kaydedilen konser DVD ve Blu-ray formatında da piyasaya sürüldü. Kayıtlar ve şarkılar gerçekten güzel. Finlandiya’lı sanatçının soprano sesi sert gitar rifleriyle çok uyumlu. Metal Opera olur mu demeyin,  mutlaka dinleyin.

Devin Townsend Project – Epicloud : Kanadalı metal gitaristi Devin Townsend’ın 14. ; Devin Townsend Project ismiyle 5. albümü (Hayır yani Project deyince ne oluyor. Biz ” Ya adama bak proje yapmış, çok zeki” mi diyeceğiz? Tam aksine hafif çatlak bir arkadaş. Youtube’dan “Devin Townsend LUCKY ANIMALS (Unofficial Video)” ‘yu seyredin ne demek istediğimi anlarsanız. O ne saçma dans, ne saçma hareketler öyle, yeni Gangnam Style doğuyor : ). Vokal ve gitarlarda Townsend yer alırken, ikinci vokalist olarak soprano yorumuyla Anneke van Giersbergen eşlik ediyor. Giersbergen’le bir önceki albümünde de birlikte çalışan Townsend yine sert vokaller ve vahşi gitar rifleriyle karşımıza çıkıyor. Genel olarak güzel bir albüm. Öne çıkan parçalar; Grace, Hold On, Kingdom (remix). Albümde toplam 13 şarkı var, ITunes’dan indirirseniz 3 bonus şarkı daha geliyor. Deluxe versiyonda ikinci bir CD’de 10 adet demo şarkı daha yer alıyor.

Foreigner – Classics : Klasik Rock’ın en köklü gruplarından Foreigner’dan bir toplama albüm. Foreigner’ın en iyilerinden I Want to Know What Love Is, Waiting for a Girl Like You, Feels Like The First Time, Cold As Ice gibi parçalar dahil olmak üzere toplam 16 şarkı bulunuyor. Albümün özelliği ise tüm şarkıların 2003’te gruba katılan vokalist Kelly Hansen (Ex-Hurricane) tarafından yeniden yorumlanmış hallerinin yer alması. Kelly Hansen 2003’de efsane vokalist Lou Gramm gruptan ayrılınca gruba demosunu yollamış ve beğenilince gruba alınmış. Sesi de gerçekten Lou Gramm’e benziyor, çoğu şarkıda ses tonu, vurgular, ses rengi neredeyse tamamen aynı. Bir “Arnel Pineda – Journey” durumu daha söz konusu yani.

Jackyl – Best In Show : Southern Rock grubu Jackyl’den 7. stüdyo albümü. 1992’deki platin plak alan ilk albümleri Jackyl’in başarısına ulaşamasalar da bu kez öncekilere göre daha iyi bir albümle sahnedeler. Grubun herşeyi olan Jesse James Dupree vokal ve gitarın yanı sıra Chainsaw’u (Elektrikli Testere) da bir enstrüman olarak kullanıyor. Jesse James, Best in Show albümünü kendisi gibi müzisyen olan oğlunun grubu Nigel Dupree Band’in yeni albümü ile aynı gün (babalar gününde) piyasaya sürmüş. (Ek bir bilgi; oğlu da kendisi gibi Southern Rock tarzı müzik yapıyor,o da kendi grubunda hem vokal hem de gitarlarda yer alıyor.) Albümde 3 adet cover şarkı da bonus olarak yer alıyor, en ilginci de Run DMC’den It’s Tricky.

Nik Kershaw – Ei8ht : 80’lerin kısa süre parlayıp sönen yıldızlarından Nik Kershaw’ın yeni albümü. İlk iki albümü Human Racing ve Riddle (her ikisi de 1984 yılı) ile dünya çapında başarı kazanmış sonrasında varlık gösterememişti Kershaw. O yıllardaki Wouldn’t It Be Good, I Won’t Let The Sun Go Down On Me, Human Racing ve  The Riddle tadında şarkıları tekrar yapamadı. Bazı şarkılar 80’leri hatırlatsa da vasat bir albüm. Bu vesileyle Nik Kershaw’ın eski şarkılarını tekrar dinleyip 80’leri andım, çok güzel oluyor, tavsiye ederim.

Joe Stump – Revenge Of The Shredlord : Barok metal tarzı müzik yapan gitar virtüözü Joe Stump’ın yeni albümü. Bence çok güzel bir albüm diyerek topu Okan Baba’ya (Okan Meriç) atıyorum, o kesin yazar bununla ilgili bir şeyler. Malmsteen’le tarzları çok benzediğinden Malmsteen seviyorsanız mutlaka alın; sevmiyorsanız acil sevin, Malmsteen sevilmez mi ya…

Marcus Miller – Renaissance : Biraz da Jazz… Jazz’ın bas gitar virtüözlerinden Marcus Miller’ın son albümü kafa dinlemek, yemek ve romantik ortamlar için ideal.

Loudness – 2-0-1-2 : Japon gitar virtüözü Akira Takasaki’nin önderliğinde bir Japon metal grubu Loudness. 80’lerde listelere girip başarı yakalayan grup sonrasında pek bir şey yapamadı. Akira Takasaki olmasa ne albümün ne de grubun bir özelliği yok açıkçası, vokaller ve şarkılar vasat. Albümde toplam 11 şarkı, artı bir de bonus şarkı yer alıyor. Bu arada Loudness Japonya’da tutulan ve her zaman listelere giren bir grup. Albüme vasat derken Japonları hesaba katmıyorum baştan söyleyeyim, onlar beğenebilirler.

Rob Zombie – Mondo Sex Head : Bu adam ne yapmaya çalışıyor anlayan beri gelsin. Rock desen değil, pop desen değil, elektronik desen değil… Rob Kendi müziğine Experimental Metal (Deneysel Metal) adını vermiş (Oğlum bak git ! Bizim üzerimizde deneme bunları…). Bilindiği üzere Rob Zombie aynı zamanda korku filmi senaryo yazarlığı ve yönetmenliği de yapıyor. Sinemada pek başarılı olmasa da müzik konusunda dinleyenleri korkutma potansiyeli yüksek. Her neyse, bazı şarkılar yine de güzel; eski şarkılarının remixleri yer alıyor bu albümde. Sound olarak da Elektronik müziğin içine metal kaçmış gibi bir durum söz konusu.

Mark Knopfler – Privateering : Dire Straits’in frontmani Mark Knopfler’ın yeni albümü. Bu adam Dire Straits’i dağıttığından beri gıcığım kendisine, grupta öz kardeşi ile bile anlaşamamış grubu terk etmiş geçimsiz biri kendisi. Sen her albümle bir numara ol, 120 milyon albüm sat sonra “verin misketlerimi gidiyorum”, o ne öyle. Solo kariyerinde bir kere liste başı olamamışsın daha neyin peşindesin. Bu albüm hakkında yorum yapmak istemiyorum ve kendisini esefle kınıyorum.

 

Bu arada yazı 1000 kelimeyi geçmiş, yazacak daha bir sürü albüm var, devamı haftaya.

——————————————————————————————————–

ZZ TOP – I Gotsta Get Paid Live

YouTube Preview Image

Dave Matthews – If Only

YouTube Preview Image

Tarja Turunen – Act 1 Fragman

YouTube Preview Image

Nik Kershaw – The Sky’s the Limit

YouTube Preview Image

Devin Townsend Project – Epicloud Tracks

YouTube Preview Image

Mark Knopfler Privateering Press kit

YouTube Preview Image

 

Comments
 1. okan meriç

  Sevgili Metin, bu yazı dizilerini merakla takip ediyorum. Devam dostum. En kısa sürede Joe “Stump – Revenge Of The Shredlord” dinleyip dinlettireceğim. Sevgiler.

  • Metin Tiryaki

   Sağolasın Okan Baba, senden de Barok metal üzerine bir yazı bekliyoruz artık.
   Sevgiler.