Yeni albümler : Ekim 2012

Green Day – ¡Uno! : Amerikalı punk rock grubunun 9. albümü 25 Eylül’de piyasaya sürüldü. 3 albüm olarak hazırlanan serinin ilki ¡Uno!. Takip edecek ve hazır olan diğer albümlerden ¡Dos! 13 Kasım’da, ¡Tré! ise 15 Ocak 2013’de yayınlanacak. Listelere en tepeden giren albüm ilk haftasında 300.000 adet satışı geçmiş. Klasik Green Day tarzında 12 punk rock parçadan oluşan güzel bir albüm. Oh Love, Kill The DJ, Let Yourself Go çok güzel şarkılar, üçü de şimdiye kadar single olarak piyasaya çıktı. Albüm kapağında ise grubun vokalist, aynı zamanda gitaristi olan Billie Joe Armstrong’un resmi yer alıyor. Bir sonraki albümde basçı Mike Dirnt, diğerinde de davulcu Tré Cool’un resmi yer alacak.

Melissa Etheridge – 4th Street Feeling : Melissa Etheridge’in yeni albümü ismini yaşadığı şehir olan Kansas’ın Leavenworth kasabasındaki bir caddeden alıyor. Amerikan Rock tarzı müzik yapan başarılı şarkıcı her albümüyle listelerin üst sıralarında yer almaya devam ediyor. Bu albüm de genel olarak iyi. Kansas City, Falling Up, Sympathy güzel şarkılar. Sıkı bir hayvan ve eşcinsel hakları aktivisti olan sanatçı 2004’de göğüs kanseri olmasına rağmen sevgilisi aktris Tammy Lynn Michaels’ın desteğiyle hastalığı atlatmıştı. Etheridge albümde tüm gitarların yanı sıra, mızıka ve klavye de çalmış.

Various Artists – Re-Machined A Tribute To Deep Purple’s Machine Head : Deep Purple’ın Machine Head albümünün piyasaya çıkmasının 40. yılı şerefine yapılmış bir tribute albüm. Albümde Smoke On The Water’ın 2 farklı versiyonu var. Birincisini Carlos Santana çalmış, Jacoby Shaddix (Papa Roach) söylemiş, mükemmel bir yorum. İkinci versiyon ise alternatif rock grubu Flaming Lips tarafından yapılmış, albüm konseptine hiç uymayan şarkı, tamamen elektronik aletler eşliğinde, karamsar bir havaya sahip, konuşur gibi vokallerle berbat edilmiş açıkçası. Diğer şarkılar ise; Highway Star (Glenn Hughes, Steve Vai, Chad Smith), Maybe I’m A Leo (Glenn Hughes, Chad Smith), Pictures of Home (Black Label Society), Never Before (Kings of Chaos ), Lazy (Jimmy Barnes, Joe Bonamasso ). Higway Star’ın bir de Chickenfoot versiyonu var, o da konser kaydından alınmış, yorum güzel ama konser kaydı yerine stüdyo kaydı olsa daha güzel olurmuş. Albümün sürprizleri ise Iron Maiden’dan Space Truckin’ ve Metallica’dan When a Blind Man Cries.

The Beach Boys – 50th Anniversary Collection : 100 milyondan fazla albüm satışı ile tüm zamanların en iyilerinde olan efsanevi grubun 50. yılına özel toplama bir albüm. Geçtiğimiz Haziran ayında 30. stüdyo albümleri That’s Why God Made the Radio’yu çıkaran grup ölen iki kardeş (Dennis ve Carl Wilson) haricinde orjinale yakın bir kadroyla 50. yıllarını kutluyorlar. Vokallerde son kalan kardeş Brian Wilson ve kuzeni Mike Love öncülüğünde grup 70 yaşlarını aşmalarına rağmen başarılı müzik kariyerlerine devam ediyorlar. Albümde en güzel şarkılarından California Girls, Surfin’ USA, Good Vibrations, I Get Around, Kokomo da olmak üzere toplam 11 şarkı yer alıyor. Do It Again ise 2012 yılında yeniden kaydedilmiş versiyonu ile yer alıyor.

Paradise Lost – Lost In Time : Nisan ayında çıkardıkları 13. albümleri Tragic Idol’dan sonra toplama bir albüm ile karşımızdalar. Her albümden birer parça olmak üzere toplam 13 şarkı yer alıyor.

Alvin Lee – Still On The Road To Freedom : 50 yıldır müzik yapan rock-blues gitaristi ve şarkıcı Alvin Lee’nin 14. solo albümü. Albüm blues ağırlıklı 13 şarkıdan oluşuyor. Listen to Your Radio Station, Midnight Creeper, Love Like a Man 2 göze çarpan şarkılar.

Richie Sambora – Aftermath The Lowdown : Bon Jovi grubunun gitaristi Richie Sambora’nın 3. solo albümü. Rock müziğin iyi gitaristlerinden olan  Sambora aslında güzel de bir sese sahip; ama Jon Bon Jovi geri vokaller haricinde şarkı söylemesine izin vermediği için adamcağız ara ara kendi albümünü çıkarıyor sanırım. Tüm besteler, vokaller ve gitarlar Sambora’ya ait ; başarılı bir albüm. Albümden çıkan ilk single Every Road Leads Home To You. Bu arada yeni imajı sarı saçlarıyla iyice Jon Bon Jovi’ye benzemiş Richie.

As I Lay Dying – Awakened :As I Lay Dying Amerikalı bir Metalcore grubu. Zaman zaman thrash ve death metale de kaçan grubun bu albümü Billboard 200 albüm listesine direkt 11. sıradan girdi. Pop, Country ve Rap’in hakim olduğu listelerde üst sıralarda olması ilginç. Frontman Tim Lambesis’in yırtıcı vokalleri, Phil Sgrosso ve Nick Hipa’nın sert gitarları,  Jordan Mancino’nun atak davulları çok başarılı, ikinci vokallerde Josh Gilbert de şarkılara ayrı bir renk katıyor. 2000’li yılların sıkı gruplarından biri olan As I Lay Dying’in bu albümü de alınası bir albüm, ayın en iyilerinden. Bütün şarkılar güzel, her birini evladınız gibi, birbirinden ayırmadan dinleyin.

Bob Dylan – Tempest : İşte yaşayan bir efsane daha. 71 yaşındaki büyük ustanın 35. albümü. Albümde Bob Dylan yine gitar, piyano ve vokallerde  yer alıyor, tüm besteler de ona ait. Albüm 10 şarkıdan oluşuyor; Tempest adlı şarkı 14 dakika uzunluğunda, hiç nakarat yok ve 45 kıtadan oluşuyor; James Cameron’un Titanic filmine de göndermeler var. Roll On John ise John Lennon’a ithaf edilmiş. 11 Gramy , 1 Oscar, Rock’n Roll Hall Of Fame, Pulitzer Sanat Ödülü, Amerika Başkanlık Özgürlük Madalyası dahil düzinelerce ödül ve nişana sahip bir sanatçı Bob Dylan. Shakespeare’in de son yapıtının adının The Tempest olmasından ötürü Dylan’ın da son albümü olacağı dedikodularına ilginç bir cevap vermiş Dylan. “Onun eserinin adı The Tempest idi, benimki sadece Tempest, arada fark var” . İroni mi yapmış bilinmez ama umarız müzikte 50 yılı aşan usta uzun yıllar albüm yapmaya devam eder. Yine tüm dünyada liste başı olmuş bir albüm, her zamanki gibi. Bob Dylan’dan kötü albüm çıkmaz, gözü kapalı alın.

Matchbox Twenty – North : Amerika ‘nın en sevilen pop-rock gruplarından Matchbox Twenty 4. albümüyle listelerde bir numaraya oturdu. Hareketli, neşeli şarkılardan oluşan bir albüm.

Down – Down IV Part I : The Purple EP : Down bir supergrup (ünlülerden oluşan geçici gruplara verilen ad). Vokallerde Phil Anselmo (Pantera), gitarlarda Pepper Keenan (Corrosion of Conformity), Kirk Windstein (Crowbar), basta Pat Bruders (Eyehategod), davulda Jimmy Bower’dan (Crowbar) oluşuyor. 2007’den beri ilk kez bir araya gelen grubun seri olarak yayınlanacak EP’lerinden ilki 6 şarkıdan oluşuyor.

Keith Urban – The Story So Far : Aynı zamanda güzel aktris Nicole Kidman’ın kocası olan Avustralyalı country rock şarkıcısından bir best of albüm.

Marillion – Sounds That Can’t Be Made : İngiliz rock grubunun 17. albümü.

Killers – Battle Born : Killers son dönem sevilen Amerikan rock gruplarından biri. Bu albümle de zirveye çıktılar.

No Doubt – Push And Shove : Gwen Stefani’nin solo albümleri, ufak tefek aktrislik denemeleri ve iki çocuk büyütmesi sebebi ile ara veren grubun 11 yıl sonraki dönüş albümü listelerde üst sıralarda yer alıyor.

The Outlaws – It’s About Pride : Florida’lı southern rock grubunun 11. albümü Amerika’da üst sıralarda yer aldı.

Pink – The Truth About Love : Son dönem pop şarkıcılardan takdir ettiklerimden biridir Pink. Kendisi ile dalga geçebilen, çılgın, hayat dolu bir kişiliğe sahip. Geçen yıl çocuk sahibi olan sanatçının 4 yıl aradan sonraki ilk albümü listelerde zirvede yer alıyor.

Skunk Anansie – Black Traffic : İngiliz rock grubunun 5. albümü.

Tygers Of Pan Tang – Ambush : İngiliz heavy metal (NWOBHM) grubunun son albümü.

 Imagine Dragons – Night Visions : Amerikalı alternatif rock grubunun ilk albümü. Müzikleri biraz Coldplay’i andırıyor. Amerikalılar sevmiş ki liste başı yapmışlar, bakalım biz beğenecek miyiz ? Henüz tam karar veremedim ama albümde yer alan It’s Time nefis bir şarkı (aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz).

 Dokken – Broken Bones : Okan Baba (Okan Meriç) 3 gün önce müjdelemişti, ağanın üstüne yazı yazılmaz : ) işte o albüm çıktı, kaçırmayın.

—————————————————————————————————–

 

Green Day – Kill The DJ

YouTube Preview Image

Melissa Etheridge – 4th Street Feeling (Lyric Video)

YouTube Preview Image

TRAILER: Re-Machined: A Tribute To Deep Purple’s Machine Head

YouTube Preview Image

Richie Sambora – Every Road Leads Home To You

YouTube Preview Image

As I Lay Dying – A Greater Foundation

YouTube Preview Image

Bob Dylan – Duquesne Whistle

YouTube Preview Image

Imagine Dragons – It’s Time

YouTube Preview Image