Yemleme mi yem mi?

Check in, kendini bir mekanda etiketlemek demektir. Bir mekana gittiğiniz zaman bütün arkadaşlarınızı arayıp “bu akşam bu mekana bu kişiyle geldim. Çok eğleniyorum, tamam mı? ” demenize gerek kalmadan sizin yerinize cümle aleme gerekli mesajları verme işlemine “check in” denir.  Check in, hedef odaklı bir kitle iletişim aracıdır. Bu işlem, düşman çatlatma, platonik aşkını kıskandırma, potansiyel taşıyan adayları yemleme, yeri geldi mi yem olma, arkadaş sevindirme, eski iş arkadaşlarına nazire yapma gibi bir çok amaç için kullanılabilir.  Yaygın olarak kullanım amacı yemleme, yem olma ve kıskandırmadır.

Closeup of young men and women holding cellphone

Check in’in en yaygın kullanım amacı olan “yemleme” ve “yem olma” kavramlarını biraz daha açalım. Okullarda çöp tenekesi başında kalem açmadan sonra, Türk insanının karşı cinsle etkileşime geçmesinde çığır açan en önemli şeylerden biri “check in” yapmaktır.  Günümüzde, sınıflarda en köşede duran çöp kutusunun yerini “sosyal medya”, kalemtraşın yerini de “check in” almıştır.  Sosyal medyadaki değişik ağlar üzerinden check in yaparak, hem tanıdığınız insanları darlayabilir, hem de tanımadığınız bir çok Rayban gözlüklü insana ulaşabilirsiniz. (Siz de ulaşılabilir olmak istiyorsanız mutlaka Rayban gözlüklü bir portre ya da araba kaputuna yaslanılmış bir boy fotoğrafı kullanmalısınız. ) Check in’in ilk amacı her zaman “yemleme”dir. Misal; cumartesi gecesi x bir mekanda eğleniyormuş gibi yaparak “O”nun sizden daha çok eğlenip eğlenmediğini düşünüyorsunuz. O sırada “arkadaşlarla bira keyfi” kisvesi altında bir check in yapın. Eğer check in’inizi “like” ederse ağınıza düştü demektir. Hemen ikinci aşmaya geçin ve elinizde içki bardağı, yüzünüzde mağrur bakışlarla loş ışıklara bakarken çektirdiğiniz bir fotoğraf paylaşın. Ona da mı like geldi, o zaman doğru yoldasınız. Arka arkaya gelen like’lar sizi üçüncü aşamaya geçirdi; hemen O’nun gittiği mekanı belleyin ve o mekana geçin. Sanki kader ağlarını örmüşcesine yanına gidin ve “yeeaaa sen de mi  burdaydın cınım yeeaaa valla istesek denk gelmez” diyerek vantuz gibi elemana yapışın.

like

Diyelim ki; işler istediğiniz gibi gitmedi ve çöpkutusunda kalem açmanıza tepki alamadınız. Sakın pes etmeyin. Sosyal medya bir deniz, siz bir kum tanesi! Yem atıp sonuç alamadıysanız taktik değiştirin ve siz yem olun. Once check in yaptığınız mekandaki kitleyi sosyal ağlar üzerinde araştırın. Sizinle aynı mekanda check in olan kişiler içinde, profil fotoğrafı dağ, bayır, deniz ve güneş olan kişileri eleyin. Rayban gözlüklüleri bir kenarda tutun. Yem olmadaki en önemli adım, kendi profil fotoğrafınızı doğru seçmektir. Eğer kadınsanız; asla yüzünüzün kabak gibi ortada olduğu fotoğrafları kullanmayın.

KASPERSKY LifeStyle 2009

Gözlük, alına düşen zülüf, dip boyası gelmiş fönlü saç gibi detaylarla kendinizi gizemli kılın. Yüzünüzü arka planda bırakıp, dekoltenin odakta olduğu bir fotoğraf da kullanmayın. Eğer vücudunuz çok ön planda olursa “yoklukta gideri var” imajı çizersiniz. Bu nedenle “arkadaş olarak ekle” talebi gelene kadar dekolteli fotoğraflardan kaçının. Bir erkek olarak yem olma peşinde iseniz; en etkili yöntem, arkadaşın fiyakalı arabasının kaputunda çekilmiş fotoğraftır. Burada önemli olan, arabanın sadece kaputunun görünmesi ve erkeğin gömlek giymiş olmasıdır. Bağrınız kıllıysa, gömlek düğmesi açmaktan kaçının. Eğer araba kaputunda fotoğrafınız yoksa, rakı masasında, eller çenede birleşmiş bir fotoğraf da tercih edebilirsiniz.

locations

Gelelim check in’le insanları nasıl kıskandıracağınıza… Kıskandırma odaklı check in’de, nerede check in yaptığınız kadar kiminle check in yaptığınız da önemlidir. Tek başına yapılan bir check in asla hedefe ulaşmaz. Check in yapacağınız kişi seçimi, kimi kıskandırmak istediğinize göre değişir. Diyelim ki; hoşlandığınız birini kıskandırmak istiyorsunuz. Öncelikle, arkadaş listenizdekilere alıcı gözle bakın. Aşırı giderlileri ve aşırı gidersizleri eleyin. Tercihen uzun süredir görüşmediğiniz, adı sanı duyulmamış arkadaşları seçin. Böylece “yeni samimi olmuş” imajı çizerek kafalarda soru işareti bırakabilirsiniz. Bir de farklı kişilerle farklı mekanlara gidin. Son olarak, dikkat etmeniz gerek şey, zaman-mekan denklemidir. Eğer “aşırı samimiyiz şu an ve çok eğleniyoruz” imajı çizmek istiyorsanız haftasonu ve geceyarısı sonrası kimkime dumduma mekanlarda check in yapın. Haa, yok; şu an aşırı elitiz ve seviyeli bir muhabbetteyiz imajı çizmek istiyorsanız akşam yemeği saatlerinde check in yapın.

Check in için gerekli bütün taktikleri aldınız. Dilerim bu taktiklerle giderinize gider katarsınız!!!