Yeezy vs Yeezus

yeezy2

Kanye West 2010 tarihli, nihilist başyapıtı, “My Beautiful Dark Twisted Fantasy“i takiben, kankası Jay Z ile “Watch The Throne” ve kendi plak şirketi G.O.O.D. Music’e bağlı sanatçılar ile “Cruel Summer” adlı albümleri yayınladıktan sonra 18 Haziran’da “Yeezus” ile solo kariyerine geri dönüş yaptı. Mayıs ayının ortalarından itibaren başlayan albüm tanıtımı, Daft Punk’ın albümü Random Access Memories’in akıllara zarar promosyonu ile şu ana dek yılın en çok ses getiren müzik olayı haline geldi.

Amerika’nın çeşitli eyalet ve şehirlerinin işlek caddelerinde binaların dış cephelerine gerilla-vari bir usül ile yansıtılan albümün çıkış şarkısı “New Slaves“in videosu tüm dünyada ciddi anlamda ses getirdi.  Prada, Louis Vuitton gibi markaların dükkanlarının üzerine “NOT FOR SALE” yazısı ile birlikte gelen ve sadece West’in şarkıyı söyleyen yüzünü içeren video bazı şehirlerde polis engeliyle bile karşılaştı. Bu durum tabii ki Yeezus’la ilgili heyecan kat sayısını ikiye katladı.
yeezy
Albümde, Daft Punk ve ilah prodüktör Rick Rubin ile birlikte, Hudson Mohawke, Arca, Travis Scott, Young Chop gibi daha underground ve yeni jenerasyondan müzisyenlerle işbirliğine giden West, ana akım hip-hop’tan kilometrelerce uzakta bir işe imza atmış. Standart bir R&B dinleyicisine kesinlikle uzak durmasını tavsiye edeceğimiz Yeezus’da, dark-electro, acid house, industrial ve hatta dubstep janrlarının öğeleri eklektik ve minimalist bir anlayışla bir araya getirilmiş. Prodüksiyon anlamında purist bir elektronik alt-yapıya sahip olan albüm, Kanye’nin sözleri ve vokal efektleriyle extremist bir tonda seyrediyor. Gerçek anlamda radio-friendly tek bir parça barındırmayan ve mainstream popüler müzikten uzak bir anlayışın ürünü olan Yeezus şimdiden, müzik çevreleri tarafından 2010’lu yılların mihenk taşı işlerinden birisi olarak kabul edildi. New Slaves, I’m A God ve Blood On The Leaves adlı parçalara özellikle dikkat…
YouTube Preview Image