Osman hocamızı kaybettik

Osman H.

Osman Hoca’ mızı kaybettik. Osman Asaf Kermen sahaların huysuz sempatik adamıydı. Yaşamı ve öğrettikleri ile benim gibi binlerce hocanın hayatına derin izler bırakmış ve en az vefayı da o görmüştü.

Ah be Osman Hocam ! Son zamanlarda seni görmeye zaman bulamadım ya ne saçma yaşıyormuşum. Son yıllara kadar ayda bir kaç kez ziyaretine giderdim. Sonra yaşam temposundan kapısını bir süre çalamadım. Hatta öğretmenler gününde aramayı unuttuğum bile olmuştur. Onu gördüğümde elini öptürmemeye çalışıp şakayla karışık sitem eder, bilmem kim nasıl onu görüyor musun, nasıl ? derdi.

Tatlı yiyemediğinden muz götürürdüm hocama. Çok var ne getiriyorsun der kızardı. Hemen bir espri patlatır utandırırdı. Gergin başlayıp öğretilere dönen sohbetlerini kalem elde dinleseymişim be hocam!

Özür dilerim Osman Hoca’m değerini yeterince bilemedik. Belki bu nedenle şimdi ellerim titriyor, yutkunamıyor kendimi avutacak sebep bulamıyorum. Hocam bana çok şey öğrettin, hakkını helal et.

Dr. Osman Kermen; 1916 yılında Selanik’te Doğdu. Galatasaray ve milli basketbol takımlarında antrenörlük yaptı. 1940 yılında basketbolu bıraktıktan sonra, Selamibey kortlarında (Maçka) tenis sporuna başladı. Şirinyan, Sarkis ve Valis hocalardan dersler aldı. 1954 yılına kadar çeşitli tenis turnuvalarına yarışmacı olarak katıldı. Ted ‘ in klasman ve mahalli liglerinde oynadı. 1960 yılında Tenis Federasyonu asbaşkanlığı yaptı.1964-1974 yılları arasında Tenis milli takım kaptanlığı ve antrenörlüğü yaptı. Ted ( tenis eskrim ve dağcılık ) kulübünün uluslar arası turnuva organizasyonlarında çeşitli görevler aldı. 1980 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Tenis anabilim dalında öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990 yılında doktorasını bitirdi. 15’in üstünde basılı eseri olan Osman Hocamız yabancı bir çok eseri kendi çabalarıyla çevirerek hiç bir maddi beklentisi olmadan elindeki kaynakları herkesle paylaşmıştı. Yabancı dildeki bir çok spor terimine türkçe karşılıklar bularak kullanılmasını teşvik etmişti.

Osman Hoca’ mızın cenazesi bu gün öğlen Teşvikiye camisinde kılınacak cenaze namazı sonrası toprağa verilecektir.

Comments
  1. Dilek KALMAZ

    Böyle kıymetli Osman hocalar az gelir dünyaya,ne şanslısınız ki paylaşımınız olmuş ve öğretilerinden ilham almışsınız.Başınızsağolsun.