Yanıbaşımızdaki cennet: Akyaka

Seyahat etmek bir nevi özgürlüktür benim için, gidebildiğince yol gitmek, yeni yerler keşfetmek, farklı deneyimler yaşamak,yeni insanlarla tanışmak… Geçtiğimiz Kurban Bayramı 29 Ekim’le de birleşince hazır 4-5 günlük tatil varken bu fırsatı ailecek değerlendirdik ve mini bir Ege turu yaptık. Her gün Ege’nin bir başka incisini gezdik gördük fakat beni en çok etkileyen, tadına doyamadığım ve ilk fırsatta sizlerin de görmesini şiddetle önerdiğim yer Akyaka oldu!

Ege’nin Muğla iline bağlı Akyaka Beldesi, Gökova Vadisi içinde bulunan küçük ama doğanın birçok güzelliğini bir arada bulunduran bir cennet adeta. Arkasında dağ manzarası önünde akan Azmak Nehri ve bağlandığı deniz manzarası, doğa harikası koyları ve el değmemiş doğal güzellikleriyle Akyaka, daha ilk andan itibaren bizi büyüledi.

Muğla Ula Evleri’nin bir yansıması olduğu söylenen mimarisiyle bizi karşılayan Akyaka,  ahşap ağırlıklı ve beyaz boyalı evleriyle bir inci kolye gibiydi. Lüksün çok fazla hatta hiç prim yapmadığı belde turizmi butik oteller, pansiyonlar ve apartlardan oluşuyor ayrıca konaklama oldukça da uygun. (Azmak Apart tavsiye edilir J)

Akyaka’da aslında birçok aktivite gerçekleştirebilirsiniz ama bunlardan en güzeli Azmak Nehri turu olabilir ziyaretimizin ikinci gününde sabahın erken saatlerinde kişi başı 5 TL gibi çok uygun bir ücretle nehirde tekneyle geziye çıktık. Teknenin kaptanı Vedat Abi’yle (Vedat Bağcı) tur boyunca Akyaka ve Azmak üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Bu sohbetten çıkardığım kısa kısa notlarla sizlere Akyaka’yı anlatmaya çalışacağım…

Akyaka’daki o güzel mimari boyunca uzanan Azmak Nehri’nin aslında gerçek adı Kadın Azmağı dedi Vedat Abi. Neden? Kadın Azmağı dedim o da başladı anlatmaya… Eskiden köylerde su olmadığından kadınlar bu nehire çamaşır yıkamaya gelirlermiş o nedenle Azmak Nehri’ne Kadın Azmağı denirmiş. Nehir 2 km boyunca uzanıyor ve orada denize bağlanıyor, suyun sıcaklığı 8-12 derece arasında değişiyor. Nehirdeki suyun yüzde 60’ı bol mineralli sodalı suymuş %40’ı da kaynak suyu. Azmak’ın suyu birçok hastalığa da iyi geliyormuş bu nedenle yazları (şimdi hava soğuk olması nedeniyle biz yapamadık ama) tur esnasında 10 dakika nehirde yüzme molası veriyorlarmış.

Nehire gelen su 400 farklı gözden çıkıyor dedi Vedat Abi… Akyaka’da; denizde ve nehirde olmak üzere en çok görülen balık türleri kefal, levrek ve yılan balığıymış. Nehrin yaban hayvanları arasında su samuru ve su tavuğu var bir de bu kısmı özellikle altını çizerek söyledi Nil kaplumbağası. (Dünyada sadece Nil Nehri’nde olan bu kaplumbağa türünün bir benzeri de meğer bizim Azmak’taymış!) Nehrin doğal güzellikleri özellikleri o kadar fazla ki Vedat Abi anlat anlat bitiremiyor! Nehrin dibinde birçok bitki yer alıyor ve bu bitkiler nesli tükenmiş olan ve varlığını bir tek bizim Azmak’ta sürdürmeye çalışan bitkilermiş. Bu bitkiler aynı zamanda yenilebiliyormuş da, bu bitkilere su kerdimesi deniyormuş ve salatası pek güzel olurmuş! Nesli tükenmiş dedi ama bir benzerleri de Vietnam Kamboçya’da görülmüş öyle bir rivayet var dedi Vedat abi.

Akyaka’nın doğal güzellikleri Azmak Nehri’yle bitmiyor tabii, Akyaka Beldesi bir kuş cenneti aynı zamanda… Belde’de yaşayan kuş türleri arasında Yalı Çapkını, Angıt, Kerkenez, Yaban Ördeği ve Yaban Kazı da bulunuyor. Bu kuşları Akyaka’da gezerken çok rahatlıkla görebiliyorsunuz!

Akyaka doğa harikası Azmak Nehri, balık restaurantları (özellikle Azmak üzerine kurulu Halil’in yeri ve özellikle de Lagos ve Akya balığı tavsiye edilir), orman piknik alanları, yürüyüş parkurları, deniz sporları, trekking alanları, kuş cenneti, tarihi yerleri, Sedir Adası, Gökova Körfezi turları, Cleopatra kumu gibi birçok alternatifiyle kafa dinlemek doğayla ve kendinizle başbaşa kalmak için ideal bir fırsat, ilk fırsatta görmeniz dileğiyle.