‘Yakın Tehdit’den kötülerini de gördük!

Neredeyse bir yıl önce vizyona girmiş, başrollerinde Nicolas Gace ve Nicole Kidman gibi iki dev ismin olmasına sırtını dayamış olan Trespass / Yakın Tehdit bana kalırsa direkt ‘haneye tecavüz’ olması gereken  film geçtiğimiz hafta ülkemizde de vizyona girdi.

Dürüst olmak gerekirse filmi izlemek için salonlara koşturamadım çünkü geçtiğimiz  yıl içerisinde filmi izlemiş bulunmaktaydım. Bu gecikmiş buluşma beni şaşırtmadı orta halli filmler salonlarımıza teşrif ederken fazla dakik davranmazlar genelde. Önce yazıp yazmama konusunda kararsız kaldım fakat birkaç sosyal ortamda film hakkında ‘kötü, korkunç, zaman kaybı’ tarzı yorumları görünce kötüleme konusunda ne kadar abartılı bir toplum olduğumuzu bir kez daha fark ettim. Her ne kadar son yıllarda pek izlenesi filmlere imza atmasalar  da eski filmlerini çok sevdiğim Nicolas ve Nicole hatırına birkaç olumlu paragraf yazayım istedim. Bir nevi görev addettim!

Filmin konusuna kısaca değinmeden olmaz;  Oldukça büyük bir malikanede bir elleri yağda diğer elleri balda yaşadığı her hallerinden belli olan Miller ailesinin – ki bu aile baba, anne ve kız evlattan oluşmakta- gayet huzurlu gözüken bir yaşantıları vardır. Aslında her ne kadar kusursuz gözükse de bu tablo, tipler bir birlerine çok da tahammül edebiliyormuş gibi gelmedi bana. Bir musibet bin nasihatten iyidir misali yaşanacak korkunç bir gece sonrasında başta belirsiz olan aile bağları ciddi bir testten geçmeye gebedir.

Dört silahlı soyguncunun aniden evlerine yaptığı baskınla kendi evlerinde rehine olan Miller çifti sonradan anlıyoruz ki uzun süredir soyguncuların uzaktan göz hapsinde yaşamışlar ve ekmeğini taştan çıkaran baba Miller’in sahip olduğu ciddi miktarda nakit paraya göz koymuşlar. Ekmeğini taştan çıkarıyor dediysem espri olsun diye değil cidden değerli taşların satışını yaptığını belirtmek isterim. Bu noktada rehine ve rehin alan arasında yaşanası klişe sahnelerin varlığından kaçamadığımızı söylememde yarar var. Bu kısımlar zaten filmin yeni bir şey söylemediğinin büyük ispatı fakat son yıllarda pek de güzel filmlerini izleyemediğimiz iki usta oyuncuyu daha kötü yapımlarda izlediğimiz gerçeği filmi birkaç sıra üste taşımaya yetti benim gözümde. Hem psikolojik gerilimi hem de aksiyonu ile gayet tadında olan film için ‘zaman kaybı’ demeye gönlüm razı olmadı.

Yönetmen koltuğunda her iki oyuncunun da daha önceden çalıştığı Joel Schumacher oturuyor. Oyunculuk açsından Nicole Kidman gözle görülür bir farkla öne çıkarken diğerleri de ellerinden geleni yapıyor kıvamdalar. Bir çok yoruma göre izlenmek = zaman kaybı olan film içinson sözlerim; izledim hiç de öyle hissetmedim olacak. Unutmadan film 90 dakikadan ibaret. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler.

Yakın Tehdit Fragman:

YouTube Preview Image