Yabancılar rakıyı sevdi

Milli içkimiz rakı dış pazarlarda son dönemde hiç olmadığı kadar popüler. Özellikle Diageo’nun Mey İçki’yi satın almasıyla birlikte Yeni Rakı dış pazarlarda hızlı bir büyüme süresine girdi.

Mey İçki’nin Tekel’i satın aldığı dönemde 1,2 milyon litrelik rakı ihracatı  vardı. Ve büyük çoğunluğu çevre ülkeler olmak üzere, yaklaşık 20 ülkede satılıyordu. Bugün bu tablonun oldukça üstüne çıkılmış durumda. Geçtiğimiz yıl 3,8 milyon litre olan dış pazar satışları, bu yıl 4,5 milyon litreye dayandı. İhracat yapılan ülke sayısı ise 55’i buldu.

İç pazarın 45 milyon litre olduğunu söylersek, 4,5 milyon litrenin anlamı herhalde daha net anlaşılacaktır. Mey İçki yönetiminin hedefi ise çift haneli büyümelerle önümüzdeki beş yıl içerisinde ihracatı ikiye katlamak. Tüm stratejiler ve atılımlar bu hedefe göre yapılıyor.

YENİ RAKI’NIN HEDEFİ BÜYÜK
Yeni Rakı’nın global bir marka olma yolunda attığı adımlar özellikle bu yılın başında hızlandı. Mey İçki’nin dünyanın en büyük içki üreticilerinden biri olan Diageo tarafından satın alınması Yeni Rakı’nın kaderini de değiştirdi diyebiliriz. Johnnie Walker, J&B, Smirnoff, Gordon’s ve Baileys gibi markaları bünyesinde bulunduran Diageo’nun birçok ülkedeki ürün portföyüne Yeni Rakı da girmiş oldu.

Örneğin Almanya pazarında Yeni Rakı’yı artık Diageo Almanya satıyor.  Amerika’da ise geçiş sürecinin tamamlanması için çalışmalar devam ediyor. Daha birçok ülkede de önümüzdeki senelerde Yeni Rakı’nın Diageo portföyüne gireceği söyleniyor.

ÜLKE ÜLKE TANITILIYOR
Mey İçki, Rakı’nın popülerliğini arttırmak için ülkelere özel pazarlama stratejisine başlamış durumda. Bunun için ilk kez ciddi bütçeler de oluşturulmuş durumda. Bu stratejinin ilk adımı ise en önemli Pazar olan Almanya’da start aldı.

Geniş çaplı bir reklam kampanyasına ek olarak, Almanya’nın büyük şehirlerinde meyhane kültürünü yaşatacak Türk restoranlarına destek verilmeye başlandı. Birçok restoranda özel aktiviteler gerçekleştirildi.

20 Ekim’de Berlin’de yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı  ‘Spirit of İstanbul’ festivalinde Almanlara Türk mutfağının leziz örnekleri, müzik, nargile, dans performansları, yemek atölyeleri ile rakı tanıtıldı. Yine Almanya’da kasım ayında Frankfurt Film Festivali’nde yer alındı.

Mey yönetimi ‘Spirit of İstanbul’ iletişimine önümüzdeki dönemde Amerika, İngiltere, Yunanistan, Benelux ve Doğu Avrupa ülkelerinde de gerçekleştirecek. Tüm bu ülkelerde tıpkı Almanya’da olduğu gibi özel etkinlikler yapılacak.

RAKI KİTAPLARI ÇIKARIYOR
Mey İçki Uluslararası Pazarlama Müdürü Elif Göktaş, Yeni Rakı’yı global bir marka yapabilmek için birçok koldan saldırdıklarını söylüyor. Örneğin dünyanın en büyük yaratıcılık festivali olan 59. Uluslararası Cannes Lions’a katılınmış. Festival alanının terasına kurulan Meyhane ile katılımcılara Türk mezeleri eşliğinde rakı ikram edilmiş. Cannes Sokaklarında fasıl eğlencesi düzenleyip, açılış ve kapanış galalarında da rakı tadımı gerçekleştirilmiş.

Yine bu yıl Campaign Media Awards gecesinde, İngiltere’nin dünyaca ünlü şeflerinden Antony Worrall Thompson ile Edward “Ed” Baines Yeni Rakı masasında ağırlanmış.

İşin bir de yayıncılık tarafı var. Rakı adabını ve geleneklerini anlatan Rakı Ansiklopedisi’nin İngilizce, Almanca ve Fransızca çevirileri için çalışmalar sürüyor. Rakı Ansiklopedisi gibi yine dünyada rakı hakkında yazılmış ilk İngilizce kitap olan Rakı: The Spirit of Turkey ise Avrupa ve Amerika’da piyasaya çıktı. Birkaç ay içerisinde Almanya’daki Türk meyhanelerini tek tek tanıtan kitap da Almanca olarak çıkmış olacak.

SOSYAL MEDYA KULLANIYOR
Geçmiş dönemde rakı yurtdışında daha çok Türklerin içtiği bir üründü. Tüm bu aktivitelerle bu tablo yavaş yavaş değişiyor. Birkaç yıldır yabancılar arasında da rakı popüler hale gelmeye başladı. Örneğin Almanya’da tüketimin şu an yüzde 40’ını Almanlar gerçekleştiriyor.

Büyüme stratejisini zaten yabancılar üzerine kuran Mey yönetimi, yılbaşından itibaren dış pazarlarda sosyal medyada da etkin olmayı hedefliyor. Ocak ayında Yeni Rakı’nın global internet sitesi, facebook ve twitter hesapları da açılmış olacak.