World War Z’deki Z’nin gizemi

Geçenlerde 21 Haziran’da vizyona giren World War Z’ye gittim. Hollywood’un geleneksel yazlık block-buster projelerinden olan filmin ağır topu tabii ki Brad Pitt.  Filmin adını duyup, afiş ve fragmanı ile haşır neşir olduğumdan beri bana benzer bir filmi hatırlattı hemen: War of The Worlds… Orada Tom Cruise ailesini uzaylılardan kurtarmaya çalışan kendi halinde bir vinç operatörüyken dünyanın kaderini belirliyordu. Burada da aynı görevi Brad Pitt üstleniyor ama bir farkla adamımız BM’de görevli bir uzman. Yani işinin ehli… Film hakkında özellikle hiç bir şey okumadan gittim. Beklentim War Of The Worlds tadında bir uzaylı, bilim-kurgu aksiyon kırmasıydı. Ne umdum ne buldum? Anlatacağım…

wwz2

Filmin künyesi şöyle bir şey: Başrol oyuncuları Brad Pitt, Mireille Enos, James Badge Dale ve Matthew Fox… Yapımcılar arasında Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Ian Bryce bulunuyor. Film Max Brooks’un romanından uyarlanmış. Senaryoyu Matthew Michael Carnahan yazmış ve filmin yönetmeni Marc Forster.

wwz5

Filmin kısa öyküsü ise şöyle: Film, orduları ve hükümetleri deviren ve insanlığı yok etmekle tehdit eden bir tehlikeyi durdurma yarışında dünyayı dolaşan Birleşmiş Milletler çalışanı Gerry Lane (Pitt)’in hikayesini anlatmakta. Lane bu işlerden elini eteğini çekmiştir. Ama bir sabah, mutlu mesut bir şekilde karısını işe kızlarını da okula bırakmak için evden çıkan Lane, şehir merkezine ulaştığında durumda bir gariplik olduğunu fark eder. Trafik berbat bir haldedir. Herkes birbirine ne olduğunu sormaktadır. Sonra bir patlama olur, insanlar onlara doğru kaçmaya başlar ama peşlerindekiler de neyin nesidir?

Film yazarken spoiler vermiyorum pek burada da vermeyeceğim. Ama şunları şöyleyebilirim film hakkında:

1-Filmi bir iki standard Hollywood klişesi harici sevdim.

2-İnsanları kovalayanlar uzaylı değil ama beter bir şey.

3-Filmin insanlığı tehdit eden ana fikrinin bu ara benzer bir şekilde Dan Brown’ın Cehennem’inde de karşıma çıkması bana ilginç geldi. İkisini de okumayan/izlemeyenlere ayıp olmasın diye çok açmıyorum konuyu.

4-Brad Pitt bile yaşlanabiliyormuş. Ama hiç fena olmamış.

5-Filmin hikayesi sadece Amerika’ya bağlı kalmadan ilerliyor. Bu sayede epey bir yer görüyoruz dünyada.

wwz4

Sonuç olarak yaz vakti biraz gerilmek ve sıkı bir gerilim, macera izlemek istiyorsanız World War Z iyi bir seçenek. Uçakta geçen sahnelere özellikle dikkat! Gerim gerim gereceğine söz verebilirim. Z’nin gizemi ne mi? Onu da filmi seyredince anlarsınız!

 

YouTube Preview Image

 

Comments
  1. DenizErmişMeriç

    Brad’in olgun hali gayet hoş bence de… Benjamin Button’da da yakışıklı yaşlanacağının ipuçlarını vermişti :)