Windows 8’den önce…

26 Ekim 2012 tarihinde Microsoft’un işletim sistemi Windows’un yeni versiyonu Windows 8 piyasaya sürüldü. Özellikle mobil platformlarla (Tablet, cep telefonu vb.) entegrasyon, USB 3.0, Cloud, NFC gibi yeni teknolojilere odaklanan Windows 8 ‘i iki bölümde inceleyeceğiz. İlk yazıda tarihsel gelişimini inceleyeceğimiz Windows 8’in bir sonraki bölümünde ise kullanıcıya neler vadettiğine göz atacağız.

1980’li yılların başında genellikle siyah ekran üzerinden komutlar yazmak suretiyle çalışan ve kullanıcı dostu olmayan işletim sistemleri (MS DOS, IBM OS, Amiga OS, BeOS, Unix vb.) yerlerini yavaş yavaş grafik ekranlı işletim sistemlerine bırakmaya başlamıştı. İlk grafik tabanlı işletim sistemi olan Apple Lisa 1983 yılında piyasaya çıktığında günümüz bilgisayarlarının öncüsü ve yavaş yavaş PC’lerin evlere girmesinde ilk adım oldu. Apple Lisa’yı, Atari ST, Commodore Amiga, Apple Macintosh ve Microsoft Windows 1.01 (1985) takip etmişti. İki yıl içerisindeki 3 ara sürümden sonra 1987’de Windows 2.03 piyasaya sürüldü.

Microsoft’un devrim yaratan ve milyonlarca kullanıcıya ulaşmasını sağlayan efsane işletim sistemi Windows 3.1 ise 1992 yılında piyasaya çıktı. Bir çok yeniliğin öncüsü ve CD’de dağıtılan ilk versiyon olan 3.1, 16 bit işletim sistemi ile çalışıyordu. Bir yıl sonra piyasaya sürülen Windows for Workgroups 3.1 ise doğal network desteği sağlayan ilk sistem oldu. Günümüz çoğu network ağlarında kullanılan işletim sisteminin öncüsü Windows NT ise Workgroup’un geliştirilmiş hali olarak 1993’te raflarda yerini aldı.

24 Ağustos 1995’te Microsoft’un dünyanın en değerli şirketlerinden biri olmasını sağlayan ve tarihinin en inovatif ürünlerinden olan Windows 95 anons edildi. Tanıtımı Start (Başlat) butonunun ilk kez yer almasına ithafen Rolling Stones’un “Start Me Up” şarkısı eşliğinde görkemli bir lansmanla yapılan Windows 95, Microsoft’un en başarılı ürünü olarak kabul edildi. İlk kez 32 bit işletim sisteminin kullanıldığı, Plug And Play (Tak Çalıştır), Internet Explorer 1.0, Start Menu, Taskbar (görev çubuğu) gibi yeniliklere sahip olan Windows 95’in “Microsoft Plus!” isimli cilalanmış versiyonu da aynı yıl piyasaya sürüldü.

Takip eden Windows 98 de bir çok yenilikle gelmiş ve başarılı bulunmuştu. Selefi olan SE’den (Second Edition 1999) sonra gelen Windows ME ise en kötü Windows sürümü oldu. Bu başarısızlığı atlatmak için çok çalışan Microsoft bir yıl geçmeden Windows XP’yi hazırladı. İlk kez 64 bit iletim sisteminin kullanıldığı XP, Home, Professional, Starter, Media Center gibi bir çok farklı versiyonla piyasaya çıktı. Yine 2000 yılında Windows ilk smart phone işletim sistemi Windows CE 3.0’ı piyasaya sürdü. Yine bu dönemlerde Networklere yönelik Windows 2000 ve 2003 server versiyonları kurumsal anlamda başarılı sistemler oldular.

2005 yılında piyasaya çıkan Windows Vista da bir çok multimedya özelliği ile birlikte gelse de başarısız sürümlerden birisi olarak tarihe geçti. 2009 yılında piyasaya sürülen Windows 7 ise dokunmatik ekran özelliğinin eklendiği ilk Windows oldu. Bunların yanısıra el yazısı tanıma, sanal hard disk, çoklu işlemci desteği, Ready Boost gibi bir çok yeni özelliği sahip olan Windows 7 Microsoft’un en hızlı satılan ürünü oldu. Sadece 3 haftada % 4 pazar payına ulaşan Windows 7, altı ay içerisinde 100 milyon kopya sattı. Bunda ürünün başarısının yanı sıra Vista’dan kaçışın da büyük etkisi vardı tabii ki. Windows 7, Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise, Ultimate olmak üzere 6 değişik versiyonla piyasaya sürülmüştü. Windows 7’den üç yıl sonra sıra Windows 8’deydi…

(Not: Haftaya Windows 8 neler vadediyor)

 

Tüm Windows versiyonları

YouTube Preview Image

 

Comments
 1. Esra

  Windows 7 Ultimate vazgeçilmezim :)
  Fakat yeni alacağım pc de mutlaka 8 olmalı, sipariş veriyor gibi olacak ama merakla bekliyorum yazının devamını, özellikle yenilikleri biraz daha teknik açıdan da anlatabilirsen çok memnun olacağım :)

  • Metin Tiryaki

   Merhaba.
   Yenilikleri anlatacağım yalnız genel okuyucu kitlesine hitap etmesi açısından çok fazla teknik detaya giremiyorum. Eğer dilerseniz mail adresimden bana ulaşabilirsiniz. Yazı yeterli gelmezse detaylı bir analiz atabilirim size.

 2. DaysiRPattie

  I look at this article completely regarding the difference of
  newest and earlier technologies, it’s awesome article.