Windows 8 neler getiriyor -2

Windows 8 incelemesine devam ediyoruz. (Önceki bölüm için tıklayınız)

Ana ekrandayken klavye ile yazmaya başladığınızda otomatik olarak bir arama kutusu geliyor. Bu, universal bir arama kutusu ve alttaki seçeneklerden ne aradığınızı seçebiliyorsunuz. Eğer kameranız varsa windows entegre bir kamera uygulaması ile geliyor. Ayrıca tüm fotoğraflarınızı (Facebook, Flickr da dahil) kolayca görüntüleyip paylaşabiliyorsunuz. Media Player’da ise küçük bir sürpriz sizi bekliyor: media player artık DVD oynatmıyor! Bunun için 10 $ ödeyerek Media Center uygulamasını satın almanız veya ücretsiz programlardan birini indirmeniz gekiyor (önerim: VLC media player, BS player, GOM media player). Yüklü gelen oyunlar da (Minesweeper, Solitaire, Freecell vb.) artık yok ancak mağazadan indirebiliyorsunuz. Müzik uygulaması da fena değil ama kullanımına alışmak biraz zaman alıyor, ayrıca bu saatten sonra ekstra özellikler de (şarkı sözleri, albüm ve sanatçı bilgilerini internetten gösterme gibi) beklerdik; çok memnun kalmazsanız üçüncü parti bir uygulama yükleyebilirsiniz (önerim: Winamp, Media Monkey, Foobar2000, MusicBee).

En büyük yeniliklerden biri de Mağaza (Windows Store). Mağaza’da bir çok farklı kategori ve uygulamalar mevcut. Henüz Android veya Apple Store kadar fazla uygulama yok ama hızla geliştiğini ve çeşitlendiğini de ekleyelim. Bir fikir vermesi açısından Android Market’te yaklaşık 430.000 , Apple Store’da ise 615.000 uygulama yer alıyor. Microsoft sayı belirtmese de mağazada yaklaşık 6.000 civarında uygulamanın yer aldığı çeşitli kaynaklarda yer almıştı . Örneğin bu yazı yazıldığı esnada Türkiye mağazasında Facebook, Twitter, Foursquare, Temple Run, Instagram gibi uygulamalar mağazada henüz yer almıyordu.

Harita uygulaması da başarılı ve hızlı. Harita olarak da yine Microsoft ürünü Bing kullanılıyor. Hava Durumu da yine güzel bir uygulama, haftalık ve saatlik tahminler de yer alıyor. Ayrıca Haberler ve Spor da ek özellikler arasında ve yine Bing tarafından sürekli güncelleniyor. Spor’da favori takımınızı eklediğinizde takımınızla ilgili tüm gelişmeleri takip edebiliyor, fikstür, puan cetveli, istatistikler gibi tüm bilgilere de sahip oluyorsunuz ama henüz Türk takımları yok. Seyahat bölümünde tüm şehirlerle ilgili, gezilecek yerler, ulaşım, konaklama gibi her türlü detay mevcut. Finans bölümünde ise para piyasaları, finans haberleri ve borsalar yer alıyor ancak yine IMKB yok. Piyasalarda anlık olarak seçilen hisseleri ve döviz kurlarını takip etmek mümkün.

Mevcut kullandığınız çoğu uygulama, yazılım ve donanım W8 ile sorunsuz çalışıyor. Eğer herhangi bir sorun yaşarsanız üretici veya yazılımın sitesine gidip W8 uyumlu sürüm veya sürücü indirmeniz gerekebilir. Denetim Masası (Control Panel) uygulaması da oldukça sadeleştirilmiş ve basitleştirilmiş. Yine Denetim Masası’na eklenen bir özellik de çok faydalı. Genel (General) sekmesine eklenmiş olan “Dosyalarınız etkilemeden Bilgisayarınızı Yenileyin) (Refresh Your PC) ve “Her Şeyi Kaldırın ve Windows’u Yeniden Yükleyin” (Reset Your PC) fonksiyonları sorun yaşamaya başladığınız bilgisayarı sıfır hale getiriyor. Aralarındaki fark ise Refresh yaptığınızda kişisel dosyalarınız korunuyor, Reset’de ise her şey siliniyor.

W8 ile birlikte gelen Internet Explorer 10 ise daha hızlı, güvenli ve kullanışlı olmuş (ben Google Chrome tercih ederim, o ayrı). CSS3 ve HTML5 desteği eklenen IE 10, hem metro hem de desktop versiyon olarak çalıştırılabiliyor. Metro arayüzde arama kutusunun alta alınması ise daha pratik olmuş (Not:  IE 10’u varsayılan tarayıcı yapmazsanız metro arayüzde çalışmıyor). Ayrıca Adobe Flash 11.3 yüklü gelen IE 10’da bir diğer yeni özellik ise Flip Ahead olmuş. Flip Ahead birden fazla sayfa içeren yazı, arama vb. durumlarında sayfanın kenarlarına bir ok eklenmesi aslında. Kapalı olarak gelen bu fonksiyonu ayarlardan aktif ederseniz işe yarayan bir özellik. Bunun dışındaki diğer yenilikler ise genellikle teknik ve kullanıcıların pek fark edemeyeceği özellikler.

Artık Windows ile birlikte bir Anti-virus programı da birlikte geliyor. Windows Defender adındaki bu uygulama temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte. Daha fazlasını isteyenler yine Anti-virus yazılımlarına bakabilirler (önerim: Bitdefender, Kaspersky veya McAfee).

 Dokunmatik ekranlı monitörünüzün varsa çoklu dokunma özelliği çok başarılı. Çoklu dokunma derken 2-3 parmaktan bahsetmiyorum, 10 parmağınızı aynı anda kullanabiliyorsunuz. Şu anda bu özellik W8 yüklü tüm tabletlerde mevcut, W8 dokunmatik özellikli dizüstü bilgisayarlar da piyasaya çıkmaya başladı. PC’lere uygun dokunmatik monitörler için ise biraz daha bekleyeceğiz, şu anda piyasada W8 deneyimini yaşayabileceğiniz (W8 Sertifikalı olmalı) bir model yok. Yurt dışında bazı markalar üretime başladı ama fiyatlar yeni bir bilgisayar ile aynı seviyelerde ( Acer T232HL, Dell S2340T).

 

Diğer yeni özellikler:

 • Dosya gezgininde (Explorer) ribbon (ofis programlarında kullanılan üst ikon menüsü) kullanımı
 • İşlemci ve bellek kullanımı konusunda eski versiyonlara göre daha iyi (Özellikle mobil cihaz ve dizüstü pilleri açısından iyi haber)
 • Task Manager (Görev Yöneticisi) daha detaylı ve kullanışlı
 • Çoklu monitor kullanımı çok kolay
 • USB 3.0 desteği
 • Kopyalama işlemi hızlanmış, aynı zamanda kopyalarken duraklatma yapılabiliyor
 • File explorer ile ISO ve VHD dosyaları ile işlem yapılabiliyor
 • Gelişmiş back-up ve restore özellikleri
 • Resimli şifre özelliği
 • File history (dosya tarihçesi) özelliği
 • Fabrika ayarlarına dönüş (şişen, yavaşlayan ve sürekli sorun çıkaran bilgisayarlar için güzel bir özellik)

Eksiler:

 • Başlat menüsünün olmaması ve yeni tasarıma alışmak zaman alıyor
 • Windows store’da uygulama sayısı az
 • Mail uygulaması yetersiz (spam işaretleme vb. yok)
 • Media player DVD oynatmıyor
 • Finans, spor gibi uygulamalarda Türkiye ile ilgili seçenekler yok
 • F8 menüsüne ulaşım çok zor (ileri seviye kullanıcılar için, bilgisayar açılışında).

Son söz : Windows 8 başlangıçta alışmak zor olsa da şimdiye kadarki en iyi Windows işletim sistemi olmuş. Hızlı olması, sosyal medya entegrasyonu, multimedya uygulamaları ile daha eğlenceli bir işletim sistemi vadediyor. Yukarıda belirttiğim bir kaç eksisi dışında oldukça başarılı. Şu anda kampanyalı fiyatı ile maliyet açısından da oldukça cazip görünüyor.

 

Windows 8 Tanıtım Videosu

YouTube Preview Image

 

Comments
 1. Esra

  Ne yani, denetim masasından bir tıkla format mı atılıyor ? OMG! 😀

 2. Esra

  Ayrıca F8′ e nasıl ulaşıcaz? Zor demişsin ama başka bir tuş kombinasyonu mu yapmışlar?

  • Metin Tiryaki

   1. Sorunun cevabı : evet :)
   2. Bilgisayar hızlı açıldığı için F8 ‘i yakalamak çok zor, uğraşarak denk getirmeye çalışmak gerekiyor. Tabii bir yolu daha var. Yukarıdaki ayarlar ekranında görüldüğü üzere “>Ayarlar>Genel>Gelişmiş Başlangıç>Sorun Giderme (troubleshoot)>İleri Düzey Ayarlar” bölümünden de ulaşabilirsin.
   Sevgiler.