Windows 8 neler getiriyor -1

Geçen haftaki yazımızda Windows’un eski sürümlerine kısaca göz atmıştık. Bugün ise Windows 8’in hayatımıza ne gibi yenilik ve değişiklikler getirdiğini inceleyeceğiz. Bu konudaki en kapsamlı yazılardan biri olmasına çalıştığım için 2 bölüm halinde olacak. Genel kullanıcılara da hitap etmesi açısından da mümkün olduğunca basit anlatmaya çalışacağım.

Windows 8’i eski versiyonlara sahip olanlar (Windows XP SP3, Vista veya 7) isterlerse kolaylıkla Microsoft’un sitesinden 79 TL ücret ile (Şubat ayına kadar indirimli fiyat) online olarak indirip hemen kullanmaya başlayabilirler. Kurulum dosyası yaklaşık 2 GB büyüklüğünde. Eğer indiremeyiz diyorsanız ek bir ücret ödeyerek DVD talep edebilir veya teknoloji mağazalarından 129 TL’ye satın alabilirsiniz.

Genellikle ev kullanıcılarından bahsettiğimiz için Windows 8 Pro versiyonu baz aldığımı baştan belirtmek istiyorum. Windows 8 Pro’nun normal versiyondan farkı Bitlocker adında bir şifreleme teknolojisi, uzak masaüstü bağlantısı ve domain (etki alanı) bağlantısı ile şirket veya okul vb. ağlarına bağlanabilme özelliği. Diğer özellikler ise aynı. Üçüncü versiyon olan Windows 8 RT ise daha çok tablet ve mobil cihazlara yönelik.

Kurulum ve ayarlar oldukça basit; zaten kurulum sihirbazı size neler yapmanız gerektiğini anlatıyor. Dikkat etmeniz gereken nokta yükseltme esnasında sorulan “neleri korumak istiyorsunuz” sorusu. Burada 3 seçenek var, isterseniz tamamen sıfır kurulum yapabilir (Bu durumda herşeyiniz silinir), isterseniz belgelerinizi koruyabilir (kendinize ait olan doküman ve dosyalar korunur) veya dosya, program ve ayarlarınızın tamamını koruyabilirsiniz; tüm program, oyun, yazılım vb uygulamalarınız tekrar yüklemek istemiyorsanız bu seçeneği kullanmanınızı tavsiye ederim (Windows 7 dışındaki versiyon yükseltmelerinde sadece dosyalarınızı koruyabiliyorsunuz).

Windows 8 (W8) windows sürümleri içerisinde en hızlısı, en düşük konfigürasyonda bile açılış bir dakikayı bulmuyor (Minimum sistem gereksinimi için tıklayınız). W8’in en temel özelliklerinden birisi internet ile son derece entegre olması. Yani login olduğunuz hesabınız ile Microsoft hesaplarından birine bağlanabiliyorsunuz. Şöyle açıklayalım: Kullanıcı adı ve şifreniz Hotmail, Windows Live, Skydrive veya Xbox Live hesaplarından birine bağlanıyor. Eğer bu hesaplardan birine sahip değilseniz yaratmanız gerekiyor. Bunun en büyük avantajı bilgisayar ayarlarınızın, ofis dokümanlarınızın Cloud adı verilen teknoloji ile Internet üzerinde (Skydrive) saklanması. Yeni çıkacak olan Office 2013’de tüm dokümanlarınızı bilgisayara kaydetmek yerine Skydrive ile internet üzerinden her yerden ulaşabileceksiniz. Her şeye rağmen istemezseniz lokal bir windows kullanıcı hesabı da yaratabiliyorsunuz.

Login olduğunuzda karşınıza çıkan ekrana alışmanız biraz zaman alacak; çünkü “Başlat” (Start) butonu artık yok. Onun yerine sizi günümüz tablet PC ve mobil cihazlarda alıştığınız bolca ikonlu bir ekran karşılıyor. Bu ekranda sık kullandığınız uygulama, oyun ve dokümanlarınızı gruplayabiliyorsunuz. Eğer dokunmatik bir monitörünüz veya dokunmatik ekranlı bir PC ve dizüstünüz varsa bu ekranı kullanmak çok kolay. Günümüzde tek tük örnekleri görülen dokunmatik pc ve dizüstülerin de bundan sonra hızla yaygınlaşacağını tahmin etmek için kahin olmaya da gerek yok.

Metro uygulamalar genellikle tam ekran açılıyor ve birini açtığınızda kapatabileceğiniz bir x butonu yok. Programlardan çıkmak için bir süre şaşkın şaşkın etrafınıza bakabilirsiniz. Ancak Microsoft’un yeni politikası Tablet’lere benzer bir mantıkla programları kapatmaya gerek olmadığını söylüyor. Klavyedeki Windows tuşuna bastığınızda ana ekrana dönebiliyorsunuz. Yine de kapatmak isterseniz “Alt+F4” kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Metro uygulaması aslında Mac OS X’ten fazlaca esinlenmiş. Hatta mouse’unuzu köşelere hareket ettirdiğinizde çıkan menüler de Mac’lerdeki “Hot Corner” uygulamasını andırıyor. Aslında bir sonraki Windows versiyonunda -Mac’lerdeki gibi- açık uygulamaların ekranın altında sıra halinde dizili olduğunu görürseniz şaşırmayın, gidişat o.

Metro adı verilen ana ekrana alışamazsanız eski desktop versiyonlara geri dönmek de mümkün ama bence kullanmaya alışsanız iyi olur. Bazı insanlar için eski alışkanlıkları değiştirmek zor gelebilir ama yenilikleri bir süre kullanmaya devam ettiğinizde eskisini aramayacağınızı garanti edebilirim.

Multitasking (çoklu uygulama) da çok gelişmiş. Bir yandan yazı yazarken, diğer yanda Facebook’unuzu açık tutabilir, bir yandan da göz ucuyla video seyredebilirsiniz. W8’de arka planda çalışan uygulamalar için Suspended (Askıya Alma) adında bir teknik geliştirilmiş. Bu yöntem sayesinde kullanılmayan, arka planda kalan uygulamalar otomatik olarak askıya alınıyor; böylece işlemci ve hafıza kaynaklarının kullanılması engelleniyor. Kilitleme ekranında mobil uygulamalarda olduğu gibi kaç mailiniz olduğu, takvim uyarıları vb. görüntülenebiliyor.

Sosyal medya ile çok daha entegre olan W8 ile masaüstünden Mail kutularınıza, Chat, Facebook, Twitter gibi uygulamalara ulaşmak ve kullanmak çok kolay. Artık maillerinizi kontrol etmek için outlook benzeri bir programa da ihtiyaç duymuyorsunuz. Takvim ve kontaklarınız da masa üstünde kolayca ulaşılabilir durumda. Mesaj bölümünde ise arkadaşlarınızla tek bir platform üzerinden bir çok mesaj ve sosyal medya uygulamalarını (Facebook, MSN Messenger, LinkedIn) kullanabiliyor olmanız büyük rahatlık.

(Not: 2. Bölüm için tıklayınız.)

Windows 8 Tanıtım Videosu

YouTube Preview Image
Comments
 1. Esra

  Çok radikal değişiklikler bunlar 😀
  İndirip yüklesem mi yüklemesem mi bilemedim 😀
  Pc ve elektronik sistemlerle aram çok iyi olmasına rağmen tereddüt etmiyorum değil :/
  Metin; peki “Denetim masası” gibi ayarları yaptığımız bölüm nasıl? “Bilgisayarım” yok mu? 😀
  Bunların düzeni ve mantığı da değişmiş mi?
  Çok mu soru sordum 😛

  • Metin Tiryaki

   Merhaba Esra,
   Dediğim gibi alışmak biraz zaman alıyor ama gerçekten başarılı bir versiyon. Denetim masasını kullanmak oldukça kolaylaşmış, Bilgisayarım görünürlerde yok ama biraz kurcalayarak bulabilirsin :) En basit yolu File explorer’dan computer simgesini masaüstüne kısayol olarak atmak.
   Bu arada eski start menüyü de geri getirebiliyorsun aslında biraz hileyle. Youtube’da “How to enable start menu in windows 8” diye aratırsan ilgili videolar var. Ama ben alışmanı tavsiye ederim.
   Sevgiler.