Who the hell is Sonia Rykiel*

Adı bir gül türüne verildi.

“Sex Pistols”un menajeri Malcolm McLaren”le düet bile yaptı: “Who The Hell is Sonia Rykiel* (“Sonia Rykiel de Kimmiş!” diye çevirebiliriz). Parçayı ekledim, dinleyin…

Onu anlatan kitaplar yazıldı; kendi de (buna çocuk masalları da dahil) dokuz kitaba imza attı.

Genç kızken kıyafetlere, modaya özel bir ilgisi yoktu; kendi deyimiyle “edebiyat ve flört etmeye” daha meraklıydı.

Birçok ilke imza attı: Kazakların üzerine kelimeler, cümleler koyan ilk modacı oldu.

80’lerde dünyanın en şık 10 kadından biri seçildi.

Sadece kadınlar için değil, erkekler ve çocuklar için de tasarımlar yaptı.

Saç rengi ve kesimi imzası oldu. Saçları adeta onun ne kadar renkli, eğlenceli, sıra dışı, ateş gibi bir kadın olduğunu anlatıyor.

 

 

YouTube Preview Image

 

Fransız moda tasarımcısı Sonia Rykiel şu anda 83 yaşında. Yaklaşık bir buçuk yıl önce, 66 yaşındayken yakalandığı Parkinson hastalığı yüzünden, mecburen “emekli” oldu diyelim; 2007’de zaten tüm işleri her dair yanında olan kızı Nathalie’ye devretmişti, ancak tasarımlar çizmeye devam ediyor. Moda haftaları döneminde aklıma hep moda dünyasına damgasını vuran isimler aklıma gelir. Sonia Rykiel, bence modayla ilgilenen ilgilenmeyen, herkese ilham verebilecek bir insan. Öyküsü  anlatmaya değer.

 

Rusya’dan Fransa’ya göç etmiş Yahudi bir ailenin kızı olan Sonia, 25 Mayıs 1930 yılında Paris’te doğdu. Moda eğitimi almadı ancak nasıl olduysa henüz 17 yaşındayken Paris’teki bir kumaş dükkanının vitrinini düzenledi. 23 yaşındayken, şık kıyafetler satan bir butiğin sahibi Sam Rykiel’le evlendi. Buraya dikkat çünkü kariyerini başlatan “hareket” sayılır: 1962 kışında hamile kalan Sonia Rykiel, buz gibi soğuk, koskoca Paris’te (bile), kendisini ve karnındaki bebeği sıcak tutacak, istediği gibi kıyafetler, özellikle de kazaklar bulamamaktan şikayetçiydi. Ve ne yaptı dersiniz? Hayallerindeki kazağı kendi tasarladı. Eşinin butiğindeki kıyafetleri üreten Venedik’teki tedarikçiye çizdiği kazağın modelini gönderdi… Gelen numunelerde defalarca düzeltmeler yaptı ve ancak yedinci örnekte tatmin oldu.

Tamamen ihtiyaçtan doğan bu hareket (o zaman öyle görünmese de) günümüze kadar uzanan, çok başarılı bir moda kariyerinin de başlangıcı oldu. Sonia Rykiel iyi ki o Paris kışında çok üşümüş ve istediğini bulamamış. Yine de modaya atılması pat diye olmadı. Sonia bu işi sevdi ve devamını da getirdi, yani tek bir kazakla yetinmedi. Eşinden boşanınca kendi butiğini açtı, ve o çok sevdiği incecik kazakları orada satmaya başladı.

Fransız ELLE’in editörü vitrindeki bir Sonia Rykiel kazağı alıp kapak kızına giydirince olanlar oldu. Bir anda tüm Parisli kadınlar Sonia Rykiel kazaklarını giymeye başladı. İlk ünlü müşterisine bakar mısınız? Dönemin yıldızları Brigitte Bardot ve Catherine Deneuve! Audrey Hepburn aynı kazağın tam 14 rengini satın aldı! “The poor boy sweater” (fakir çocuğun kazağı) adı verilen kazaklar hit olmuştu. 1972’te Women’s Wear Daily dergisi, Sonia Rykiel’i “Örgülerin Kraliçesi” ilan etti. Kadınların idolü Sonia Rykiel renkli, neşeli, eğlenceli, şık tasarımlarıyla hepimizi mutlu etmeye; ve hala, her gün, çok kötü veya hasta hissettiğinde bile kendi kazak ve elbiselerini giymeye devam ediyor.

No Responses