Whatsapp’a yeni rakip: Messageme

Bugünlerde gazetelerde, dergilerde hatta televizyonlarda hep ondan bahsediliyor. Nedense (?) basının yakın ilgisi ve zaten patlamaya hazır bomba sosyal medyada da fazlaca yer bulan bir uygulama çok hızlı bir şekilde yayılıyor.Şu anda uygulama mağazalarında en çok indirilenler arasında birinci sırada yer alan yeni mesajlaşma ve iletişim platformu Messageme‘den bahsediyoruz.

Bilindiği üzere mobil cihazlarda pek çok mesajlaşma uygulaması olsa da en popüler uygulama Whatsapp. (Bu uygulamalardan bir kaç ay önce bahsetmiştik : http://www.birinciblog.com/en-iyi-iphone-uygulamalari-sosyal-medya/ ) Mail ve mesajlaşma dışında başka bir işe yaramayan (!) Blackberry telefonlarda da BBM (Blackberry Messenger) uygulaması bu konuda başı çekiyor. Messageme ise bu ikisinin karışımı gibi bir uygulama.

message_me_lg

Öncelikle bu uygulama şu an çok yeni, henüz piyasaya çıkalı sadece bir hafta oldu. Bu yüzden olsa gerek şu anda hem App Store hem de Android Store’da ücretsiz. Temel olarak bir mesajlaşma platformu olması ve Whatsapp’a benzemesine rağmen bir çok ekstra özelliğe de sahip.

Uygulamayı indirdikten sonra mail ile veya Facebook hesabınızla üye oluyorsunuz. Üye olduktan sonra adres defterinizdeki kişiler de Messageme kullanıyorsa otomatik olarak listenize ekleniyor. Sosyal medya ile arası olmayan arkadaşlarınıza ise BBM benzeri bir pin kod göndererek iletişime geçebiliyorsunuz. Profil resmi belirlemenin yanı sıra Facebook’daki gibi bir kapak resmi de koyabiliyorsunuz.

Whatsapp’ta yer alan resim ve video paylaşmanın dışında çizim, müzik, ses kaydı ve konum bilgisi gibi ekstra özellikler paylaşabiliyorsunuz. Çizim derken Messageme içerisinde yer alan Doodle isimli bir uygulama ile kendi çizdiğiniz resimleri paylaşmaktan bahsediyoruz. Ses kaydında sesinizi uygulama içerisinden kaydederek paylaşmanız mümkün. Konum paylaşma özelliği doğru yerde buluşmak için çok faydalı. Müzik paylaşımı ise Itunes üzerinden beğendiğiniz bir şarkının ön izlemesini gönderme (30 saniye) veya satın alarak hediye etme şeklinde kullanılıyor (Apple bu yüzden çok destekliyor bu uygulamayı sanırım).

Güzel taraflarından ve en büyük artılarından biri de uygulamanın ipod, ipad ve android tabletlerde de çalışıyor olması ( Whatsapp’ta çalışmıyor). Ayrıca uygulama gayet hızlı çalışıyor şimdilik.

Henüz aktif olmayan iki özellik daha mevcut: Sticker (çıkartma) ve Money (Para). Bunların ne olduğu şimdilik açıklanmıyor ama para gönderme filan gibi bir özelliği varsa borç isteme yüzünden bir çok arkadaşlık sona erebilir : )

messageme-message

Eksi özelliklerine gelince Whatsapp’taki “Last Seen” yani en son ne zaman “online” olduğu özelliği yok (bazıları için artı bir özellik sayılabilir : ). Yine şimdlik telefonu yan çevirip yazamıyorsunuz. Iphone ve benzeri cihazlarda klavyenin dar olması açısından sıkıntılı bir durum. İleride yapılacak versiyon güncellemeleriyle bu durum düzeltilebilir.

Temel olarak uygulama şu an çok hızlı bir şekilde popüler olsa da zamanında Google Plus’ın Facebook karşısında uğradığı hezimete de uğrama ihtimali var. Çünkü Whatsapp basit ve sade bir uygulama. Messageme bir çok ekstra özelliğe sahip görünse de “Ne iş olsa yaparım abi !” tarzı, çoğu insana itici gelebilir. Başarılı şirket ve uygulamaların büyük çoğunluğunun ortak özelliği belli bir konuda uzmanlaşmaları olup, uzmanlık alanlarının dışına çıktıklarında başarısız olmaları da sık rastlanan bir durumdur.

Sosyal medyada ilk günlerde çılgın bir yarış halinde yüklenmeye ve kullanılmaya başlansa da ilk gaz geçtikten sonra bir kesimde Messageme’nin abartıldığı yönünde yorumlar sıkça rastlanmaya başladı. Benim şahsi görüşüm uygulama güzel, hoş ama uzun vadede Whatsapp’ın da boş durmayacağını düşünürsek onun yerini alması zor görünüyor.