Warren DeMartini

ratt_sandiego_8341

Merhaba. Glam Rock, hard-rock müzik türünün 80’lerde popüler olduğu dönemlerdedeki grupların ortak bir özelliği vardı. Hemen her grubun bünyesindeki gitaristler hem çok iyiydiler hem de hepsinin farklı bir stili, farklı bir tuşeleri vardı. Bu özellikleri ve gitardan çıkan melodileri onları gerçekten çok özel kılıyordu. Bu özellikteki gitaristlerden bir çoğunu zaten hepimiz biliyoruz. Warren DeMartini ise bu tür gitaristler içinde belki de adını fazla duyuramamış, fazla popüler olamamış ama usta gitar tekniği ve gitar tuşesi ile George Lynch gibi beni etkileyen gitaristlerden biri olmuştur her zaman. Zaten George Lynch de ona olan hayranlığını ve gitar çalışındaki bir çok tekniğini de aynı dönem gitaristler olmalarına rağmen ondan aldığını her zaman itiraf etmiştir.

reunitedratt

Annesinin hediye ettiği bir gitarla müziğe 7 yaşında başlaya DeMartini San Diego “La Jolla Hidh School” da “Best New Guitar Player” ünvanını da 16 yaşında elde ediyordu. Warren DeMartini bu enteresan gitar tekniğini sahnede izlediği ve çok etkilendiği “The Who” konserinde Pete Townshend’dan almıştı. Onu Pete Townshend kadar etkileyen diğer gitarisler ise Jimi Hendrix, Pete Townshend, Robbin Crosby, Steve Lukather, Uli Roth, Joe Walsh, Jake E. Lee, Joe Perry, Tommy Bolin, Miles Davis, Eddie Van Halen, George Lynch ve Randy Rhoads gibi usta isimler olmuştur.

Ratt discography: Ratt (1983), Out in the Cellar (1984), Invasion of Your Privacy (1985), Dancing Undercover  (1986), Reach for the Sky  (1988), Detonator  (1990), Ratt’n Roll (1991), Collage  (1997), Ratt  (1999), Infestation  (2010)

3641721386_9fa8f73f11Warren DeMartini okulu bitirdikten sonra 80’lerdeki en önemli Glam/Rock gruplarından biri olan “Ratt”e dahil olmuştur. Hayatında başka hiç bir gruba dahil olmamış kendi solo kariyerindeki 2 albüm dışında müzik yaşamını hep “Ratt” ile geçirmiştir. 1980’lerde Ratt grubuyla 4 adet albüme imza atan DeMartini, 90’larda ise bir grupla beraber bir durgunlık dönemine girip 1990’da “Detonator” ve 1999’da “Ratt” isimli albümleri ile belki de bu müziğe ve grubuna ve sevenlerine veda ediyordu. Gerçekte öyle olmadı; 1995’te “Surf’ Up!” ve 1996 yılında da Crazy Enough to Sing to You” isimli albümleriyle de 90’lı yılları pek boş geçirmedi. 2000’li yıllar 80’li grupların yeniden dönüş sinyallerini vermeye başlarken ve pek çok hard/rock, glam grubu yeni albümlerini çıkartırken Ratt ise “Quiet Riot” grubundan gitarist Carlos Cavazo‘yu gruba dahil ederek 2010’da “Infestation” ile sevenlerinin yüreklerine biraz su serptiler. Karşılıklı iki usta gitarist Warren DeMartini ve Carlos Cavazo, vokalde Stephen Pearcy, bas gitarda Robbie Crane ve davulda Bobby Blotzer. Şu sıralarda ise yeni albüm anlamında Ratt‘den hiç ses seda yok, Warren DeMartini de öyle sanırım. Ama yine de konser ve turnelere çıkıp aktif  müzik yaşamına devam ediyor Warren DeMartini ve onun fareleri.

Ratt – Lay It Down

YouTube Preview Image

Ratt – Round and Round

YouTube Preview Image

Ratt – Dance

YouTube Preview Image

Ratt – Way Col JR.

YouTube Preview Image