Volvo’dan bisikleti tanıyan teknoloji

Volvo1

Volvo Car Group, dünyanın ilk ‘Tam Otomatik Frenli Bisikletli Algılama’ sistemini 2013 Cenevre Otomobil Fuarı’nın açılış gününde düzenlenen basın toplantısında tanıttı. Volvo Car Group Pazarlama, Satış ve Müşteri Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Doug Speck;otomobilin önüne bir bisikletli çıktığını algılayarak tam otomatik frenleme gerçekleştiren bu çığır açan güvenlik özelliğini, sahneye bisikletle çıkarak sundu.

Yeni işlev, mevcut algılama ve tam otomatik fren teknolojilerini geliştiriyor ve bundan böyle bu paketin adı ‘Tam Otomatik Frenli Yaya ve Bisikletli Algılama’ sistemi olarak geçecek. Yaya algılama ile donatılmış tüm otomobillere bisikletli algılama da dahil edilebilecek. Volvo güvenlikte lider olarak ilk nesil fren desteğini 2006 yılında sundu ve 2010’da tanıttığı Tam Otomatik Frenli Yaya Algılama sistemleriyle, otomotiv endüstrisinde bir ilki gerçekleştirdi…”

Kaza verilerine göre Avrupa trafiğinde ölümle sonuçlanan bisikletli kazalarının yüzde 50’si bir otomobille çarpışma neticesinde gerçekleşmiş durumda. Bu veriler, Volvo Cars’ın yeni Yaya ve Bisikletli Algılama sistemini geliştirerek kaza etkisini minimuma indirme çabasında büyük rol oynamış.

Yeni gelişmiş yazılım, daha hızlı görüntü işleme kapasitesine sahip. Böylece, mevcut algılama ve otomatik fren teknolojisinin bisikletlileri de kapsayacak şekilde genişletilmesine olanak tanıyor.

Aynı şeritte otomobilin önüne bir bisikletli çıkması durumunda otomatik frenleme yapan yeni ‘Tam Otomatik Frenli Yaya ve Bisikletli Algılama’ sistemi, Volvo V40, S60, V60, XC60, V70, XC70 ve S80 modellerinde 3.çeyrek itibariyle sunulacak.

 Sistemin gelişmiş sensörleri, önündeki alanı sürekli tarıyor. Aynı yönde ilerler ve bisiklete yaklaşıyorken, eğer bisikletli aniden otomobilin önüne doğru dönerse ve çarpışma kaçınılmazsa, anlık bir uyarının ardından otomobil tam güçle frenleme yapıyor.

Otomobilin hızı kaza sonucu için büyük bir öneme sahip. Daha düşük bir hız, ciddi yaralanma riskinin önemli ölçüde azaltıldığı anlamına geliyor.

Tam Otomatik Frenli Yaya ve Bisikletli Algılama sistemi, otomobilin ön ızgarasına entegre bir radar, iç dikiz aynasında bulunan bir kamera ve merkezi kontrol ünitesinden oluşuyor. Radarın görevi otomobilin önündeki nesneleri algılamak ve onlarla olan mesafeyi tespit etmekten oluşuyor. Kamera ise nesnelerin türünü belirliyor. Çift modlu radarın geniş görüş alanı sayesinde yaya ve bisikletliler erkenden tespit edilebiliyor. Yüksek çözünürlüklü kamera, yaya ve bisikletlilerin hareket noktalarının saptanmasını mümkün kılıyor. Merkezi kontrol ünitesinin görevi ise aldığı bu bilgileri sürekli izlemek ve trafik durumunu değerlendirmek…

Otomatik fren sistemin devreye girmesi için belirlenen nesneyi hem kameranın hem de radarın onaylaması gerekiyor. Gelişmiş sensör teknolojisi, gerektiği zaman acil ve tam güçlü olarak frenleme yapılmasını mümkün kılıyor. Aynı teknoloji, otomobille aynı şeritteki diğer araçları da kapsıyor.

Dünya otomobil sektöründeki bisiklete yönelik bu tür olumlu gelişmelerin bisiklet yollarına bile sahip olmayan olimpiyat adayı şehirlere; metrosuna bisikleti sokmayan yetkililere olumlu örnek olmasını dilerim.