Ve son kez…Kara Şovalye Yükseliyor

BirinciBlog olarak heyecanla beklenen Kara Şovalye Yükseliyor filmini sizin için izledik tabii ki de ve geciktirmeden yazıyorum. Tim Burton’un yönettiği Batman serilerinin çok sıkı bir hayranı olan bendeniz bile şu gerçeği kabullendim bu filmi gördükten sonra. Christopher Nolan’ın Batman, hatta kendisinin daha sık kullanmayı tercih ettiği ismiyle “Dark Knight” üçlemesi sinema tarihinde en çok hatırlanacak serilerin başında gelecek. İlk bölümünü izlerken biraz polisiye biraz aksiyon ve normalde alıştığımızdan çok daha az doz süper kahraman özellikleri içeren bu seri her biri ortalama 2 buçuk saatten biraz daha fazla süren filmlerden oluşuyor ki bu tarz filmler genelde 100 bilemediniz 110 dakika civarında oluyordu.

2005’te ilk film gösterime girdiğinden beri bu serilerde eksik olan bir şey var diyordum kendi kendime. İlk filmi çok beğenememiştim, belki de Ra’s Al Ghul yerine başka bir kötü adam görmek istemiştim. İkinci filmde ise Heath Ledger zaten ortalığın tozunu attırdı ve saniyesinde efsaneleşti (Hemen belirtmek isterim ki her ne kadar Ledger muhteşem oynamış olsa da ben Jack Nicholson’ın Joker’ini sevenlerdenim.)

Ve tabii 2008’den sonra ara ara teaser fragmanlarla, Bane’in birkaç tane fotoğrafıyla, hayran kitlesinin hazırladığı “fan art”larla hepimiz 2012’yi bekler olduk. Peki beklediğimize ne kadar değdi? Bu sorunun cevabını siz izledikten sonra kendiniz verebilirsiniz ama dedim ya benim gibi çok sıkı bir Christopher Nolan Batman’i hayranı olmayan birisi için bile bu film değmiş. Yukarıda demiştim ya hep ilk 2 filmde eksik bir şey olduğu hissine kapılmıştım diye. O eksik üçüncü filmmiş zaten.

Spoiler vermeden kısaca konusundan bahsedeyim. Harvey Dent’in ölümünün ardından 8 yıl geçmiştir ve Gotham kentinin huzuru bu sefer Bane adlı durdurulması güç bir teröristin sayesinde kaçacaktır. Dent’in ölümünden hemen sonra hem kendisini hem de Batman’i emekliye ayırmış olan Bruce Wayne tabii ki de bu yeni ve ciddi tehdit karşısında sessizliğini bozacaktır.

Çizgi romanlarındaki Bane karakterini çok tanımamakla beraber daha önceki filmlerin birinde Poison Ivy’nin kaba tabirle “yamağı” olarak görmüştüm ilk olarak kendisini. Ama bu filmde başlı başına çok akıllı bir düşman, çok daha karmaşık bir karakter ve tabii ki fiziksel olarak da çok güçlü bir çam yarması olarak çıkıyor karşımıza. Gotham’ı sürüklediği kaos ortamında Batman’i saklandığı ininden çıkartmaya ve herkesin önünde yok etmeye programlanmış olan Bane’in performansı gerçekten görülmeye değer. Özellikle Bane’in taktığı maske yüzünden bir değişik çıkan sesindeki tonlamaları çok ama çok beğendim. Çoğu zaman alaycı ve de aşağılayıcı ses tonuyla ve zekice yazılmış diyaloglarıyla son derece etkileyici ve vurucu bir karakter olduğu kesin. Tom Hardy’yi zaten severdim artık bu sevginin doruklarındayım.

Tabii ki Catwoman rolünde Anne Hathaway, Miranda Tate rolünde Marion Cotillard, değişmez kadrodan Lucious Fox rolünde Morgan Freeman, Commissioner Gordon rolünde Gary Oldman bu filmde de var ama diğer filmlerdeki performansının da üstünde bir Alfred’i de Michael Kaine’den seyretmeye hazır olun. Basit bir hizmetkarın, tabiri caizse efendisine ve Wayne ailesine olan bağlılığını daha iyi oynayamazdı sanırım.

Kara Şovalye Yükseliyor, serinin ilk 2 filminde aklınıza takılan her türlü sorunun cevabını bulabileceğiniz, Batman’in sadece yarasa kostümü giyen bir kahraman olmadığını aynı zamanda ciddi psikolojik sorunları olan bir milyarderin karakterinin en karanlık noktasının ürünü olduğunu da bize hatırlatan bir film olmuş. Tabii ki bu iyi senaryo ve kaliteli çekimler Hans Zimmer’in sizi sinema koltuğunda yerinizden oynatacak müzikleriyle de bambaşka bir boyut kazanıyor. Birkaç karakterle ilgili sürpriz gelişmelere de kendinizi hazırlayın.

Bu arada küçük bir trivia bilgisi. Yapımcılar ilk olarak bu filmdeki kötü adamı Riddler olarak belirlemiş ancak onun Joker ile olan benzerlikleri ve birebir dövüşte Batman’in onu paspas yapabileceği ihtimalini de düşünerek Christopher Nolan, Bane üzerinde gitmeye karar vermiş. İyi ki de öyle olmuş.

Kara Şovalye hayranları, hepinize iyi seyirler dilerim.

Filmin fragmanı:

YouTube Preview Image
Comments
  1. Canberk

    Kız arkadaşıma malum Batman’in kırılma sahnesini ÇR’de göstermiştim.Filmde ne göreceğini biliyordu. Film sırasınra Bane yere eğilip Batman’i yerden kaldırıken elimi öyle bir sıkmaya başladık ki Bane dizinde Batman’i kırdığında kız arkadaşımda benim elimi kırdı resmen. Öyle böyle iyi çekmemişler o sahneyi.

    Filme de 9/10 veririm sırf hikayede ki ufak tefek kopukluklardan dolayı :)

    • Enis Hazan

      Sevgili Canberk, Christopher Nolan’ın, birlikteliğinize kattığı bu heyecandan dolayı senin adına birinciblog olarak çok mutluyuz :))) hikayedeki kopukluklar konusunda da sana sonuna kadar katılıyorum ama bi ilk 2 filmde de benim dikkatimi çekmişti. Bilerek yapılıyor olabileceğini düşünüyorum.