Ve…. Karşınızda IPhone 5

Aylardır süren tartışmalar ve dedikodular nihayet son buldu. Yeni IPhone, “IPhone 5” adıyla karşınızda…

IPhone 4’ün prototipinin bir Apple mühendisi tarafından barda unutulmasıyla açığa çıkmasının ardından Apple bu kez işi çok sıkı tuttu. 12 Eylül Türkiye saati ile 20:00’de lansmanı yapılan Apple Event’de ne açıklayacağını sır gibi saklayan şirket, bir çok yenilikle birlikte IPhone 5’in tanıtımını yaptı. Apple CEO’su Tim Cook, Pazarlama’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Philip Schiller ve Yazılım’dan (IOS) sorumlu Başkan Yardımcısı Scott Forstall ‘in sunum yaptığı etkinlikte bir çok yeni ürün ve özellik tanıtıldı. Mac Book Pro, IPod, IPad ve ITunes ile ilgili haberleri bir sonraki yazımıza bırakarak yeni IPhone ve özelliklerinden bahsedelim.

Internet üzerinden anlık olarak yayınlanan sunumu baştan sona izleyerek, tüm detayları içeren ayrıntılı ve kapsamlı bir yazı olsun istedim, dolayısıyla yazı biraz uzun olacak, baştan söylemekte yarar var : )

Görünüm:

Yeni IPhone ‘da ilk göze çarpan değişiklik daha uzun ve daha ince oluşu. Yeni IPhone sadece 7,6 mm kalınlığında ve 112 gram ağırlığında, yani eskisine oranla % 18 daha ince, % 20 daha hafif. Ön yüzü tamamen camdan yapılan telefonun kasası ise alüminyum. Butonların yerlerinde bir değişiklik yok. Retina Display özelliğine sahip eski IPhone’larda 3,5″ olan ekran, 4″ (10 cm) büyüklüğünde ve 1136 x 640 pixel . Genel sinema formatı olan 16:9 genişliğinde olan ekran film izlemek için ideal hale gelmiş. Eskisine göre renk doygunluğu % 44 artan IPhone sRGB display özelliği kullanıyor.

Genişliğinde bir değişiklik olmayan telefon biraz daha uzamış. Toplam 5 satır ikon sığan ana ekran 6 satıra ulaşmış. Schiller bunun sebebini ele daha kolay sığması ve mail yazarken klavye açıldıktan sonra daha fazla alan kalması olarak açıklıyor. Boyu uzayan yeni IPhone ile birlikte uygulamalarda henüz bir değişiklik yok, eskiden olduğu gibi görünecekler, kalan kısım siyah dolu olarak görünecek, takvimde ise 5 iş günü bir arada görüntülenebilecek. IPhone 5 her zaman olduğu üzere siyah ve beyaz modelleriyle piyasaya çıkacak.

Bağlantılar:

IPhone 5 “Ultrafast Wireless” yani süper hızlı bağlantı destekleyecek. Bunu da 3G ‘nin bir üst versiyonu olan 4G LTE ile yapıyor. Saniyede  100 Mbps  kadar çıkan bağlantı hızlarını henüz ülkemizde destekleyen operatör yok ancak yeni teknolojilerin hepsi (HSPA+, Dual-Cell HSDPA, LTE…) IPhone 5 ‘te hazır gelecek. Kablosuz bağlantıda da en son teknolojiler (802.11 a/b/g/n, 802.11n 2.4 GHz ve 5GHz 150Mbps) destekleniyor.

İşlemci:

IPhone 4’te kullanılan A5 işlemcinin yerine A6 geliyor. Schiller’a göre A6 işlemci uygulamalar ve grafiklerde 2 kat hız vadediyor. Tanıtım için dünyanın en büyük oyun üreticilerinden EA Studios ‘dan Rob Murray “Real Racing 3” oyunundan görüntüler içeren mini bir sunum yaptı. RAM miktarı (geçici hafıza) da 512 MB’dan 1 GB ‘a çıkarılmış.

Pil:

IPhone kullanıcılarının en büyük derdi olan pil sorunu yine çözülmemiş. 3G ve müzik çalma performasında hiç artış olmayan pilde sadece stand by süresi biraz arttırılmış o da pek çözüm olacak gibi durmuyor. Telefonda devrim yapan IPhone pilleri hala Apple için yumuşak karın olmaya devam ediyor.

Kamera:

Arka kamera 4S ile aynı, 8 Megapixel. Ön kamera 0,3 megapixel’den 1,2 ‘ye çıkarılırken çözünürlük de 480p ‘den 720p ‘ye çıkarılmış. ISight adı verilen  kamera yazılımına düşük ışıkta çekim (Dynamic low light mode), panorama çekim ve video kaydı sırasında fotoğraf çekimi özellikleri eklenmiş. Yüz tanıma 10 kişiye kadar desteklerken, video çekimde de görüntü sabitleme iyileştirilmiş. Ayrıca Schiller tarafından IPhone 5’in önceki modellere göre fotoğraf çekiminde  % 40 daha hızlı olduğu ifade edildi.

Donanım:

Sadece altta bulunan mikrofon, üst ön ve üst arka eklemeleriyle 3 adede çıkarılmış. Mikrofonlarda bulunan Noise Cancelling (Dış ortam sesini kesme) özelliği kulaklıklara da eklenmiş. Yıllardır değişmeyen 30 pin bağlantı kablosu ise 9 pine düşürülüyor. Apple bunu Lightning (şimşek) olarak adlandırmış. Bu durumda eski şarj kablolarını çöpe atacak veya çevirici bir adaptör satın almak durumunda kalacaksınız. Ayrıca yeni IPhone’da Nano Sim Kart kullanıyor. Micro Sim Kart’lardan hem daha küçük hem de daha ince olan bu kartlar yakında ülkemizde de GSM operatörleri tarafından piyasaya sürülecek.

Yazılım:

Yeni IOS sunumu yazılımdan sorumlu başkan yardımcısı Forstall tarafından yapıldı. Apple işletim sistemi IOS 6 da IPhone 5 ile birlikte geliyor.

IOS 6 eski model IPhone, IPad ve IPod’lara da yüklenebilecek. IOS 6 ile gelen ilk özellik harita. Önceden Google haritalarını kullanan Apple artık kendi harita uygulamasını kullanıyor. 3 boyutlu yol tarifi de olan haritada binaları iki parmağınızla çevirip farklı açılardan bakabiliyorsunuz. Facebook ve Twitter ile tam entegrasyon olduğunu belirtiyor Forstall. Passbook adında bir sanal cüzdan uygulaması da eklenen yazılım, kredi kartı vb. taşıma derdinini ortadan kaldırmaya aday. Maillerde önemli kişilerin tanımlandığı VIP özelliği de yazılıma eklenmiş.

Konuşma tanıma uygulaması Siri artık çok daha gelişmiş. Maç skorlarını sorduğunuzda size hem sesli hem de veriyle cevap verebiliyor; tabii ki şimdilik sadece İngilizce. Hatta Forstall’in sorduğu “En iyi filmler hangileridir?” sorusuna da “Kişiye göre değişir.” dese de bir yanıt veriyor (Not: Rotten Tomatoes sitesini baz alıyormuş). Artık Facebookve Twitter’a da konuşarak post girebiliyorsunuz (araba kullanırken sosyal medyadan kopamayanlar için birebir : ).  Forstall 200’den fazla özelliğiyle IOS 6’nın 1-2 hafta içinde kullanıma açılacağını ekleyerek sunumunu tamamlıyor.

16, 32 ve 64 GB olmak üzere 3 kapasite ile üretilen IPhone 5, 21 Eylül’de 9 ülkede satışa çıkacak. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu toplam 100 ülke sene sonuna kadar yeni IPhone’larla tanışmış olacak.

 

Şahsi Yorumum : Iphone5 tüm beklentilere rağmen hayal kırıklığı yaratıyor. Eğer 4S sahibi iseniz değiştirmenize gerek yok. Pil ömrü hemen hiç değişmemiş, yine çok yetersiz. Biraz incelmiş, biraz hafiflemiş ve bir satır uzamış ama bunlar gerçekten kullanıcıya 2 gün sonra pek bir şey ifade etmiyor. Telefonu ilk elinize aldığınızda ne yapsam diye bakınıyorsunuz, gerçekten farklı bir şey bulamıyorsunuz. Şunu açık söylemekte fayda var, eğer Apple IPhone6’da farklı bir şeyler yapamazsa tahtını Samsung’a kaptırması kesin görünüyor.

 

IPhone 5 ve IPhone 4 karşılaştırması için tıklayınız.

 

IPhone 5 Tanıtım:

YouTube Preview Image