Ve Jack Reacher olayları çözer…

Vizyonda ikinci haftasını süren Hobbit’den kalan gişe payını büyük ihtimalle ‘Kibarca Öldürmek’ filminden Brad Pitt ile paylaşacak olan Tom Cruise yapımcılığını ve başrolünü üstlendiği  Jack Reacher ile salonlarımıza konuk oluyor. Dünya ile aynı anda ülkemizde de vizyona giren yapım aslında son günlerde dünya gündemini sarsan Amerika’nın baş belası olan ‘Keskin nişancı manyaklar’ ve kurbanları üzerinden bir anti-kahramanın hikayesini anlatmaya çalışıyor.

Ters köşeye yatmayı seven izleyicilerin unutamadığına inandığım Olağan Şüpheliler filminin senaristi Christopher McQuarrie’nin yönetmenliğini üstlendiği Jack Reacher aslında Lee Child’ın (Jack Reacher) roman serisinin One Shot kitabından sinemaya uyarlanmış. Okuyucularının merakla beklediği kesin olan film kitapla aynı zevki verebilecek mi bilemiyorum zira kitaptan benimde filmle beraber haberim oldu. Ama çok büyük beklentim yok, tadında bir aksiyon filmi izlesem yeterli diyenler için ideal bir film diyebilirim şimdiden.

Gelelim konuya; şehir merkezinde gündelik hayatlarını süren beş kişi keskin bir nişancının canlı hedefi olur ve her biri tek atışla öldürülür. Başta alışılagelmiş bir seri katil olayı gibi dursa da yaşananlar, şüphelinin yakalanıp sorgu sırasında sadece Jack Reacher’ın bulunmasını talep etmesiyle mevzular değişir. Bir şekilde hapishaneye gönderilirken komalık hale gelen şüpheli Jack Reacher geldiğinde tamamen bilinci kapalı yatmaktadır. Müvekkilinin komalık olduğunu gören bölge savcının kızı avukat Helen (Rosamund Pike) Jack Reacher’dan yardım talep eder ve en azından bir seri katil olsa da her insanın adilce yargılanmasını sağlamaya çalışır.

Ve sonra olaylara dahil olan Jack farklı düşünce yapısı ile aslında kapitalizmin çarklarının insan kanıyla döndüğünden tutunda ordu için yetiştirilen ve bir savaş ortamında psikolojisi harap edilen askerlerin iç dünyasına kadar izleyicisinin geniş bir yelpazeden bakmasını amaçlıyor. Çok başarabiliyor mu? Orası tartışılır. Genel anlamda karakter olarak Tom Cruise’un hayat vermeye çalıştığı adam alıştığımız Görevimiz Tehlike – Ethan Hunt’ından çok farklı bir karakter. Ulaşılması zor, flört etmekten uzak, tuhaf düz bir espri anlayışına sahip bir adam. Bu sebeple de film boyunca bir çok absürt komik sahneye sebep oluyor ki kasvetli bir film içinde insan bu kadar içten gülebilir. Bu anlamda tadında aksiyon, tadında gerilim ve espri ile 10 üzerinden 7 verdiğim filmin meraklıları mutlaka gidip izlemeli… Kadrosunda Robert Duvall, Richard Jenkins ve Werner Herzog gibi sağlam isimleri de bulandıran bu filmin bir artısı da sürpriz sonlu olması!

İyi seyirler!

Jack Reacher Trailer:

YouTube Preview Image