Ve arşivler açıldı: Türkiye’de Rock Müziğin Saykodelik Yılları

guven

Türkiye’de Rock Müzik Tarihi denince akla gelen bir numaralı isim şüphesiz Güven Erkin Erkal‘dır.

Yıllarca bu konuya emek vermiş, malzeme toplamış, engin bir arşiv oluşturmuş ve bulduklarını da çeşitli mecralarda ilgilenen herkesle paylaşmaktan çekinmemiştir.

Ben daha çok gençtim televizyonda ilk kez Kent Ozanları programına denk geldiğimde. Arayıp da bulamadığım klipleri, grupları, bilgileri bulduğum ve kısa sürede müdavimi olduğum bir program haline gelmişti Eko TV’deki Kent Ozanları. Bunu başka televizyo programları, radyo programı Maximum Rock ve elbette bir parçası olmaktan mutluluk duyduğum Yüxexes izledi. Türkiye’de rock müzik henüz yeraltında iken, rock müzik sevenlerin satanist muamelesi gördüğü dönemlerden bugüne yaşanan toplumsal değişime, artık çok popüler olan ve konserlerine binlerce kişinin gittiği rock gruplarımızın o heyecanlı acemilik dönemlerinden günümüze kadar geçirdikleri değişime bu programlar sayesinde tanık oldum.

Bizimki gibi karmaşık kültüre sahip bir coğrafyada batı menşeli bu müziğin nasıl benimsendiği, gördüğü tepkiler, kaçınılmaz olarak ortaya çıkan eklektik sentezler göz önüne alındığında, bugün geldiğimiz duruma erişene kadar oldukça zorlu ve renkli bir süreçten geçildiğini görüyoruz. Haliyle de ortaya ilginç ve keyifli bir tarih ile bu tarihin tamamlayıcısı konumdaki uçsuz bucaksız bir arşiv çıkıyor: Albüm kapakları, düşük bütçeli kült klipler, fanzinler, konser afişleri, billboardlar, biletler, eski fotoğraflar, anılar ve elbette plak, kaset, cd ve mp3 formatında, notalardan mürekkep engin bir deniz…

turkiye rock tarihi

Güven Erkin Erkal‘ın bugüne kadar radyo programları, televizyon programları, dergiler, söyleşiler, sergiler gibi pek çok kanalla, konuyla ilgilenen herkesle severek paylaştığı bu eşsiz arşivi ve bilgi birikimi, artık kitap olarak da karşımızda. Başucu kitabı niteliğindeki bu önemli kaynağı “Türkiye Rock Tarihi-1” adıyla nihayet raflarda bulmak mümkün.

Esen kitap etiketiyle yayınlanan ve kapağında Cem Karaca-Barış Manço-Erkin Koray üçlüsünün yer aldığı Türkiye Rock Tarihi-1, bu uzun sürecin başlarını içeriyor ve “Saykodelik Yıllar” adını taşıyor. Arka kapak yazısından alıntıyla; “Cazcı”lar, “Velveleci”ler, “Çarlistoncu”lar, “Ye Yeci”ler, “Frik”ler ve “Bitli Hippi”ler… Hepsi bu kitapta…

Daha önce hiç bir yerde görmediğiniz fotoğraflarla bezeli Türkiye Rock Tarihi‘nde oldukça ilginç bilgiler de yer alıyor: Türkiye’ye ilk elektro gitarın Savarona yatıyla gelmesi, dünyada ilk rock’n roll kitabının ülkemizde yayımlanması, dünyada müzik listelerinin ilk kez Billboard dergisiyle değil Vakit gazetesiyle başlaması, Erkin Koray-John Lennon buluşması gibi… Ama hepsini söylemeyelim ki sürprizi kaçmasın!

Uzun süredir beklenen ve yaratılış sürecinin bir kısmına şahit de olduğum bu önemli kitap, Güven Erkin Erkal‘ın kendi arşivine başvurmasının yanı sıra, sahaf sahaf gezerek, konunun ehli pek çok insanla bilgi alış-verişinde bulunarak, aceleye getirmeden, ciddi bir emek ve mesai harcayarak yaptığı araştırmaların ürünü. Kullandığı kaynaklara ise kitabın sonunda detaylı olarak yer vermiş üstad.

fuar

 

Adının sonundaki “1” ifadesinden de anlaşılacağı gibi, “Türkiye Rock Tarihi-1”in devamı da gelecek. Okurlarıyla buluşması bu yılki Tüyap Kitap Fuarı’na rastlayan bu kitabın devamı olan “Şeytanın Çocukları” ise, bir aksilik olmazsa önümüzdeki yıl yine kitap fuarında bizlerle buluşacak.

Tabii ki bu engin arşiv sadece fotoğraf ve basılı materyallerden oluşmuyor. Klipler, konser görüntüleri, video röportajlar gibi belgelerin nasıl paylaşılacağı konusunda da çok güzel bir fikri var Güven Erkin Erkal‘ın. Eğer hayata geçerse oldukça ses getirecek olan bu projeyi de merak ve heyecanla bekliyoruz.

Kısacası Türkiye Rock Tarihi, rock müzik ile ilgilenen, Türkiye’de müziğin günümüze gelene kadar geçirdiği süreci merak eden ve bu renkli tarihe tanıklık etmek isteyen herkesin mutlaka edinmesi gereken bir kitap. Devam kitabı içinse şimdiden beklemeye başladık bile!

Comments
  1. Gitar Öğrencisi

    Nereden temin edilir?