Vazgeçilmez klasik: Büyük Umutlar

53724945

Sinemaya en çok uyarlanan klasikler listesi yapılsa Charles Dickens’ın Büyük Umutları listede başı çeker sanıyorum. İlk olarak 1917’de beyaz perdeye aktarılan eser neredeyse her on beş yılda bir yeniden çevrilmiş ya sinemada yada dizi olarak televizyonda yerini bulmuş. Bense ilk olarak Alfonso Cuaron’un 1998’de günümüze uyarlayarak çektiği Gwynet Paltrow, Ethan Hawke, Robert De Niro, Chris Cooper gibi güzel isimleri başrollere yerleştirdiği versiyonunu izlemiştim. İzlemekle kalmamış her sahnesine aşık olmuştum. Renkler, müzikler, senaryo muazzamdı. Arada sırada izlemezsem bir eksiklik hissederim. Fakat  Cuaron’un Büyük Umutlar’ı fazla modernize edildiğinden Dickens’ın klasiğini bire bir yansıtmaz elbette.

33711529

Vazgeçilmez klasiği bu seferde ‘Kolera Günlerinde Aşk, Harry Potter ve Ateş Kadehi’ filmlerinin yönetmeni Mike Newell uyarlıyor. Harry Potter’ın her filmini çok sevmiştim hatta Alfonso Cuaron’da bir filmin yönetmenliğini yapmıştı Newell gibi. Fakat Kolera Günlerinde Aşk hayal kırıklığıydı. Bunu neden söylüyorum çünkü bir filmi kimin çektiğini önemsiyorsanız ve size bu bilgi yön gösterici oluyorsa bu durum Newell söz konusuyken sekteye uğrayabilir. Edebiyat uyarlamalarını seven yönetmenin bir uyarlaması eserle bire bir örtüşürken bir diğeri ‘ne izledim ben şimdi’ hissiyatı yaratabiliyor.

Great-Expectations-2012-ralph-fiennes-32743749-750-499

Bugün vizyonda yerini alan Büyük Umutlar içinse romana bire bir sadık kalan bir yapım olduğunu söylemek mümkün. Tam olarak 128 dakika olan filmde kitapta geçen her karaktere yer verilmeye çalışılmış. Görsel olarak dönemin ve Dickens’ın ruhu yakalanmış. Söz konusu olan dönem yapımlarıysa görsel olarak tatmin etmeyen bir yapım neredeyse çıkmıyor artık. Bu sebeple izlerken karakterlerin derinliği ne alemde ona odaklanıyoruz. Şahsen her karakterin bir duyguyu temsil ettiğini düşündüğüm romanın bu uyarlamasında hastalıklı bir nefretin temsilcisi Bayan Havisham’ı inandırıcı bulurken sınıf atlama arzusu ve Estella’ya olan aşkıyla hikayesi anlatılmaya çalışılan Pip’e pek ısınamadım. Saf ve iyi niyetli demirci yine içimi sızlattı ama Havisham’ın öğretileriyle büyüyen Estella bana ulaşamadı. Sözün özü karakterler ve hikaye arasındaki bağ bende havada kalmışlık hissi yarattı.

great-expecations-omg02

Hiç bilmeyenler için Büyük Umutlar/Great Expectations ne anlatır hemen bir özetleyeyim. Charles Dickens’ın yaşadığı 19. Yüzyıl İngiltere’si ve dönemin toplumsal sıkıntılarını arka plana alarak anlattığı hikayede İngiltere’nin kırsal kesiminde demirci eniştesi ve ablası ile beraber yaşayan Finn’in hayatı farklı sınıflara mensup olsalar da Estella’yla kesişir. Estella’nın vasisi Bayan Havisham için bu iki gencin yaşamı geçmişinde kendisine yapılanların intikamını almak için kullanılmaya uygundur. Bir kalp kırıcı olarak büyütülen Estella ve ona büyük bir aşk duyan Pip Bayan Havisham’ın kurbanlarıdır. Finn’in Estella’ya ulaşmak için köylü bir adamdan soylu bir adama dönüşmesi gerekir. Onun bu Büyük Umutları’nı gerçekleştirecek isimsiz bir servet üzerine geçerken yıllar önce yapıp bataklığa attığı bir iyilik kapsını çalacak ve Pip parayla saadet olmayacağını öğrenecektir.

Great-Expectations-Movie

Son olarak klasik severler için sinemada izlenmesi keyif verecek bir seçenek olabilir fakat diğer uyarlamalarını izledim özelliklede 1998 yapımı modern versiyonuna hasta oldum diyorsanız çok fazla beklentiye girmemekte fayda var. İmdb notu: 6.2 olan filmin künyesi şöyle:

Yönetmen: Mike Newell Oyuncular : Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Jason Flemyng, Robbie Coltrane, Holliday Grainger, Jeremy Irvine, Sally Hawkins, Sophie Rundle, Ewen Bremner, David Walliams

Büyük Umutlar 2012 Fragman:

YouTube Preview Image

Büyük Umutlar 1998 Fragman:

YouTube Preview Image