Van Halen 14 yıl sonra döndü

Hard Rock’ın efsane gruplarından Van Halen, “A Different Kind Of Truth” albümü ile yeniden karşımızda. Son olarak 1998 yılında çıkardıkları “Van Halen III” albümünden bu yana ortalıkta görünmeyen grup, tam 14 yıl aradan sonra çıkardıkları yeni albümleri ile Billboard (US 200) listelerine 2 numaradan hızlı bir giriş yaptı.
1977 ‘den beri, tüm albümlerini birlikte yaptıkları plak şirketi Warner Bros. ile geçtiğimiz yıl yollarını ayırarak Interscope Records ile anlaşan grubun, bu şirketle çıkardığı ilk albüm oldu “A Different Kind Of Truth”.
Uzunca bir süre albüm yapmaya ara veren grubu tanımayanlar için (özellikle yeni jenerasyon) kısa bir grup tanıtımı da yapmak gerekiyor sanırım.
Aslen Hollanda kökenli olan Eddie ve Alex Van Halen tarafından kurulan grup, ilk albümleri “Van Halen” ‘ı 1978 yılında çıkardılar. Grubun orijinal kadrosunda, gitarda “Efsanevi” Eddie Van Halen, davulda Alex Van Halen, bas gitarda Michael Anthony ve vokalde David Lee Roth bulunuyordu.
Grubun kurucusu olan Eddie farklı stiliyle dikkat çekmiş, “Tapping”, “Shredding” gibi gitar tekniklerinin tanınmasında öncü olmuştur. Bugün gitarın yaşayan efsanelerinden olan Eddie, Rolling Stone Magazine tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 10 gitaristi arasında gösterilmektedir. Özellikle ilk albümlerinde yer alan “Eruption”  en iyi gitar soloları arasında kendine yer bulmuş bir şarkıdır.

“1984” albümüne kadar orijinal kadrosunu koruyan grupta çok başarılı olan albüm sonrasında Lee Roth, Eddie ile yaşadıkları görüş ayrılıkları ve kavgalar sonrasında gruptan ayrılır. Gruba hemen sonra Montrose adlı grupta çalışmış, ayrıca başarılı bir solo kariyeri olan Sammy Hagar alınır. Sammy Hagar ile 4 albüm yapan grup, bu albümlerin hepsiyle Billboard listelerinde bir numara olma ve platin plak alma başarılarına ulaşır.

1996 yılında Sammy Hagar da gruptan ayrılınca yerine alınan eski Extreme vokalisti Gary Cherone ile yapılan “Van Halen III” albümü grubun en başarısız albümü olur. Hagar ‘ın ayrılması ile yakın arkadaşı olan Michael Anthony de grupta kalmak istemez, dönem dönem albüm kaydı ve konserlerde yer alsa da Anthony resmi olarak 2006 yılında gruptan ayrılır. Eddie onun yerine gruba oğlu Wolfgang ‘ı dahil eder. 2012 yılına gelene kadar grup dönem dönem hem Lee Roth hem de Hagar ile ortak çalışmalarda bulunur.
7 Şubat 2012 ‘de yayınlanan “A Different Kind Of Truth” grubun 12. stüdyo albümü. Rock tarihinin en başarılı vokalistlerinden olan David Lee Roth ‘un geri dönüşü olan bu albüm, grubun köklerine dönüşünü de müjdeliyor.

Van Halen 2012

Eleştirmenlerce de başarılı bulunan albümden çıkan ilk single “Tattoo” grubun hayranlarını sevindirecek bir şarkı. Albümde toplam 13 şarkı bulunuyor. Şarkılardan 7 tanesi aslında Eddie ve Lee Roth ‘un 70 ‘li yıllarda yaptıkları ve hiçbir yerde yayınlanmayan demo ve eski kayıtlardan oluşuyor. Bu şarkılar “She’s the Woman”, “Outta Space”, “Big River”, “Beats Workin'”, “Tattoo”, “Honeybabysweetiedoll”  ve “Bullethead”. ‘Blood And Fire”, 1984 yılında yaptıkları fakat albümlerinde yer almayan “Ripley” adlı enstrümantal şarkının sözlü versiyonu. Diğer 5 şarkı ise tamamen yeni. “China Town”, “Honeybabysweetiedoll”, “Beats Workin'”, “You And Your Blues” ve “Big River” albümde diğer dikkat çeken parçalar arasında.

Ellili yaşlarının ortalarında olmalarına rağmen grup olarak hala formda olmaları takdire şayan. Muhteşem gitar riffleri, sololar, Eddie hala aynı Eddie… David Lee Roth da sesi ve enerjisinden hiç bir şey kaybetmemiş. Wolfgang basçı olarak Michael Anthony ‘yi aratmasa da, back vokallerde Anthony’nin yokluğu hissediliyor.
Konser turnelerine başlamış olan grup temmuz ayına kadar Amerika ‘da 50 ‘ye yakın konser verecek. Konserlerin bazılarının biletleri şimdiden tükenmiş durumda. Avrupa turnesi konserler ve programı henüz belli olmayan grubu umarım ülkemizde de görme şansına erişiriz.
Son söz: Hard Rock seviyorsanız bu albüm mutlaka arşivinizde yer almalı.
Rock-çakalın…

Van Halen-Tattoo

YouTube Preview Image

Van Halen albümleri

 Van Halen                                                  Warner Bros. Records   1978   

Van Halen II                                               Warner Bros. Records   1979   

Women And Children First                       Warner Bros. Records   1980   

Fair Warning                                             Warner Bros. Records   1981   

Diver Down                                                Warner Bros. Records   1982   

1984                                                       Warner Bros. Records   1983   

5150                                                        Warner Bros. Records   1986   

OU812                                                     Warner Bros. Records   1988   

For Unlawful Carnal Knowledge                  Warner Bros. Records   1991   

Balance                                                   Warner Bros. Records   1995   

Van Halen III                                             Warner Bros. Records   1998   

A Different Kind Of Truth                       Interscope Records       2012