İş görüşmesi = Vampirle görüş-me!

İş görüşmesi denen şey pek çoğumuzun tüylerini diken diken eden, nahoş bir deneyimdir. Görüşmeden bir gece öncesi pek çocuğumuzu uyku tutmaz, sabah mide ağrılarıyla kalkılır, kişi adeta 10 sene sonra yeniden ÖSS’ye giriyormuşçasına gerilir, görüşme öncesi avuçlar terler, gırtlak kurur vesaire vesaire. Ülke şartları malum – hele bir de yeni mezunsanız filan uzun süre işe girememek kişinin üzerinde ziyadesiyle bir toplum baskısı oluşturuyor. Amma velakin gönül ister ki, bünye görüşmelere rahat girilebilsin, kaderini belirleyen (!) ilgili otoritelere daima haklılarmış gibi davranmak zorunda kalmadan, yeri geldiğinde yerin dibine sokarak muamele edilebilsin. Kısaca hayatının %80’ini vakfedeceği iş için seçilmeyi değil, seçmeyi becerebilsin. Pek çoğumuzun böyle bir lüksü yokken, ne mutlu ki bir grup özel insan bunu becerebiliyor. Ve zannımca bu kişilerin başını, “Vampirle Görüş-me!” isimli blogunda iş görüşmesi deneyimlerini okuyanın ciğerlerini ağzından çıkarırcasına güldürerek yazan Simge çekiyor.

“Vampirle Görüş-me”, Simge’nin kendi deneyimlerinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir “iş görüşmesi maceraları” günlüğü. Simge’nin görüşmeye gittiği şirketlerin niteliği, görüştüğü ya da görüşemediği kişiler, aldığı komik – tuhaf teklifler, utanmaz tavırlar, kırılan potlar ve pot sanılan samimi yorumlar yazar kişinin über komik tavır, ifade ve günlük hayat saptalamarıyla birleşince, okuyucu karşısında daima yenilerini bekleyeceği bir yazı dizisi buluyor.

Blog’un ismi, çalışanın kanını emmeye her daim yeminli “işveren vampirlere” gönderme yapıyor. Yani blogu çalışan statüsünde okuyacak olursanız, sizi saf yerine koymaya çalışacak nice işverene karşı önceden hazırlıklı hale gelecek, iş yaşamında karşılaşabileceğiniz nice çakallığı minimum zararla atlatmayı başarabileceksiniz. Ne var ki bir işveren olarak bu blog’u okuyacak olursanız “Adamı daha ucuza nasıl çalıştırabilirim?” “Yol parasını maaşa dahil edersem ne kadar kar ederim?” ya da “Sigortasını 15 gün sonra başlatsam bana nasıl bir faydası olur?” gibi soruların cevaplarını bulacağınızı garanti edemiyoruz.

Lakin ben burada ne kadar konuşsam boş, muhakkak bir uğrayıp Vampirle Görüş-me’yi kendi gözlerinizle okumanız lazım. Blog’a buradan, Facebook fan sayfasına ise şuradan ş’aapabilirsiniz. İyi okumalar, bol kahkahalar olsun!