Umudun sesi Şenay’ı kaybettik

Eski Türk Filmlerini hatırlarsınız. Fizik kurallarına aykırı tarifsiz aşklar yaşanır. İmkansız gibi görünen bu sevdalar “davul dengi dengine” sözüne inat hep mutlu sonla biterdi. Yakışıklı rolündeki Tarık Akan mutlaka ailesinin desteği ile sevdiği kıza ulaşırdı. Adile Naşit ve Münir Özkul iyi yürekli anne baba rolünde bizleri gözyaşlarına boğardı. “Gülen Gözler, “Bizim Aile”, “Neşeli Günler” filmleri yüreklerde tarifsiz derin izler bırakırdı. İzlemekten bıkmadığım Bizim Aile filminde Yaşar Usta’nın zengin fabrikatör Saim Bey’e söylediği şu tirad akıllara mıh gibi kazınırdı:

“Bak beyim!

Sana iki çift lafım var. Koskoca adamsın. Paran var, pulun var, herseyin var. Binlerce kişi calışıyor emrinde. Yakışır mı sana ekmekle oynamak? Yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu, karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? Ama nasıl yakışmasın! Sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saadeti çok gören.

Anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama, sevgiyi öğretmeye çalışıyorum. Hıh, sen, büyük patron, milyarder, fabrikalar sahibi Saim Bey!

Sen mi büyüksün? Hayır, ben büyüğüm!

Ben, Yaşar usta!

Sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiçbir şey yapamayacaksın. Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz.

Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz.

Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun?

Dokunma artık aileme! Dokunma çocuklarıma! Dokunma oğluma! Dokunma gelinime! Eğer onların kılına zarar gelirse, ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, Yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni!

Anlıyor musun, vururum ve dönüp arkama bakmam bile!”

 

Yine içinde devrik sevda cümleleri barındıran eski Türk filmleri izlerken aynı zamanda kendimizi Şenay’ın “Sev Kardeşim”, “Hayat Bayram Olsa“ şarkılarına teslim ederdik. Böyle şeyler sadece filmlerde olur klişesine inat, hala dünyada gerçek sevdalar yaşanabileceği umudumuzu taze tutardık. Üzücü haber yeni umutlar beklediğimiz yeni yılın ilk günlerinde geldi. Şenay Yüzbaşıoğlu, 4 Ocak 2013 günü 62 yaşında Gümüşsuyu’nda yaşadığı evinde öldü. Türk pop tarihinde umudun sesi olarak bilinen Şenay, özellikle “Sev Kardeşim” ve “Hayat Bayram Olsa” şarkıları ile bir döneme damgasını vurmuştu.

1973 seçimlerinde, CHP alışılandan farklı olarak miting alanlarına şarkıları taşıdı. Alanı dolduran kalabalıklar “umudumuz” sloganıyla o dönem CHP’nin başında bulanan Bülent Ecevit’i “Hayat Bayram Olsa” şarkısı eşliğinde beklediler. Meydanlardan yükselen: “Bütün dünya buna inansa / Bir inansa/ Hayat bayram olsa / İnsanlar el ele tutuşsa / Birlik olsa / Uzansak sonsuza” sözleri eşliğinde Karaoğlan seçimin galibi oldu.

Şenay, İstanbul Gelişim Orkestrasının ilk solistlerinden birisiydi. Burada Şerif Yüzbaşıoğlu ile tanıştı ve 1971 yılında evlendiler. Zaten Şenay’ı meşhur eden eserler bu iki müzik insanının ortak emekleriyle ortaya çıkmıştı. Birlikte yaptıkları yedi plak, ikilinin arasındaki müthiş kimyayı anlamak için yeterlidir sanırım. Zaten sanatçı toplamda on bir gibi sınırlı sayıda 45’lik ve bir albüm yapmıştı.

Sev Kardeşim’e kadar pek ses getirmeyen 4 plağı bulunan Şenay, bu şarkı ile bir yıldız mertebesine ulaşmıştı. Ardından gelen “Hayat Bayram Olsa” onun şöhretini katlamıştı. Bu iki şarkının sözleri sanatçının kendisine aitti. Şenay şarkılarında hep mutlu bir gelecek tasviri yapmış dünyaya küsmemişti, ta ki hayat arkadaşı Şerif Yüzbaşıoğlu ölünceye kadar. Son 45’liği 1977 yılında yayınlanmıştı. Özellikle sağ-sol kavgasının ortaya çıktığı bir dönemde yayınlanan bu plak ütopik sözleri ile dikkat çekiyordu. Zaten kendisi de, bütün şarkılarını ülkeyi aydınlık yarınlara çıkaracak insanlar için söylediğini söylemişti.

Şenay, sadece Türkiye’de değil, birçok ülkede çalışmalar yaptı. Plakları bu ülkelerde basıldı, bu ülkelerde konserler verdi. Elbette birçok ödül aldı. Hayata küsmesi ise hayat arkadaşı Şerif Yüzbaşıoğlu’nu kaybetmesiyle başladı. Bir anlamda kendi kabuğuna çekildi. Hep beklenen o yeni hamleye nedendir bilinmez yanaşmak istemedi, ya da son dakikada vazgeçti. Şenay sadece sesi ile değil, ileriyi gören aydınlık görüşleriyle de örnek bir sanatçıydı. Nur içinde yat Şenay…

Şenay – Sev Kardeşim

YouTube Preview Image