Udo : Sofya’da bir Heavy Metal devi

Dile kolay 33 yıl; bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji ile onlarca albüm, yüzlerce konser hala dimdik ayakta, güçlü vokali ile bizi sindirerek, kıçımızı tekmeleyerek. Alman heavy metal grubu Accept’in kendi adını verdikleri ilk albümün çıkış tarihi 1979 (Accept); biraz durup düşünmeliyiz, 62 yaşındaki bu adamın heavy metal adına yaptıklarına bir bakıp saygı duymalıyız. Hala bağırıyorsa bir sebebi olduğu, milyonlarca insanın peşinden koştuğu bu müziğin bir amacı olduğu bilincine varmalıyız.

1987 yılında Accept’ten ayrılana kadar 10 adet albümde yerini almış bu dev solist. “Balls to the Wall” (1983) ve “Metal Heart” (1985) albümleri o zamanlar ki heavy metal aşkımızı perçinlemişti. Güçlü ve derin sesiyle geniş bir hayran çevresi oluşturan Udo Dirkschneider kurduğu yeni grubu U.D.O. ile yoluna devam ediyordu. 1987 yılındaki ilk albümü olan “Animal House” ve 1988 “Mean Machine” albümleri epey ses getirmişti. Accept’ten ayrılan davulcu Stefan Kaufmann U.D.O. da gitarları eline alarak çok yönlü müzisyenliği ile Udo’yla kader birliği etmişti. 2012 yılına kadar çeşitli kadro değişiklikleriyle tam 14 adet stüdyo albümü, verdikleri bir dünya konserden çıkan 3 tane konser albümü, 4 DVD ve onlarca düet.

Udo Dirkschneider diskography

Son olarak “U.D.O. Live in Sofia” (2012) ile Bulagaristan’ı salladı bu yorgun savaşçı. İçinde Accept yıllarından heavy metal tarihine damgasını şiddetle vurmuş parçalardan oluşan mükemmel bir konser. Ne mutlu ki bize bu konser DVD / Blue – Ray formatlarında piyasada. Tam bir arşivlik.

Udo Dirkschneider (vokal), Stefan Kaufmann (gitar), Igor Gianola (gitar), Fitty Wienhold (bas), Francesco Jovino (davul)

U.D.O. – I Give As Good As I Get

YouTube Preview Image

U.D.O. – The Bogeyman (Live in Sofia) 2011

YouTube Preview Image

U.D.O. – Heart of Gold (Live in Sofia) 2011

YouTube Preview Image

U.D.O. – Screaming For a Love – Bite (Live in Sofia) 2011

YouTube Preview Image
Comments
  1. mustafa balcı

    Eline sağlık okan abi yazılarının devamını bekliyoruz.