Uçaklarda koltuk mesafeleri güvenli mi ?

ucak salonu

Bir uçağın kalkış esnasında düşme tehlikesi, bütün ihtimallerin içerisinde %60’lık bir orana sahip. Yani kemer ışıkları söndü mü, tehlikenin çoğundan kurtulmuşsunuzdur. Geri kalan %40’ın ise yarattığı can kaybı riski daha düşüktür. Gene de uçak yolculuğu en güvenli yolculuklardan biri olup, karayollarına göre çok çok daha güvenilirdir.

havalimani guvenlik

O güvenlik hatta sizi öyle sıkar ki. Çift kez aranır, mutlaka kemerinizi çıkartır, botlar çizmeler giyiyorsanız sizi yalınayak bırakır. Kapıya güç bela varmışken tekrar kimlik kontrolü ve biniş kartları parkurundan geçip uzun bir koridora giriş yaparsınız. Nihayet uçaktaki yerinizi aldınız. Bitti mi?

ekonomi sinifi koltuklari

Exitler, kontrol edilir, başparmaklar işaretleşir, bir de unutmadan; çıkış kapısında öyle o kapıyı açamayacak olanlar oturamaz kardeşim. Telefonlar ve elektronikler kapatılır, kemerler bağlanır, koltuklar dik, masalar kapalı. Şimdi ilginizi dağıtacak bir şey kalmadığına göre, yerine mıhlanmış ve sıra sıra dizilmiş insanlar olarak, görüntülü güvenlik talimatlarından geçirilirsiniz. Tabi yetmedi, bir de güvenlik kartlarımız var. Sizi uçakta saatlerce bekletirlerse, yüzünüzü yellemek için biraz kalın olmalarına sevinirsiniz. Bir de geniş oldu mu, yandakinden faydalanırsınız. Klimalar öyle çalıştırılmaz kalkış öncesi. Tam güç, kalkış için gereklidir sanırım. Biraz cam açamazsın. Bu yüzden yandakinin kolu yoruldu mu, görevi ister istemez devralırsın. Oto-empati köprüleri kurulur uçakta. Az sonra hayıflanırsan, en iyi destek, yanda havandan geçenden gelir.

AirplaneSafetyCard2

Çok düşünmüşümdür o güvenlik kartını. Acil ve tehlikeli iniş yapan bir uçakta, şansınız varsa, hayatta kalmak için ufacık da olsa bir kurtuluş imkanınız vardır. O uçakta, böyle durumlara karşı işinize yarayacak malzemeler hazır tutulur. Sürekli kontrol edilir, denetlenir, düzenli değiştirilir. O kart üzerinde sizin fiziki olarak uçakta kendinizi nasıl koruyabileceğiniz gösterilir.

Acil durumlarda vücudunuzun üst tarafını öne eğip bacaklarınızı kucakladığınız bir pozisyonda durmanız gerektiği belirtilir. Lütfen deneyin. Ben merak ediyorum, ekonomi yolcusu, acaba kafasını öne eğerek, darbe anında oradan oraya uçuşan eşyalardan veya en basitinden boyun omurlarını travmalardan koruyabilecek mi? Günümüzde sıkışan koltuk sıraları sayesinde bu artık imkansız.

guvenli pozisyon

Uçak düşünce nasılsa kurtulmazsın zihniyeti gibi bişey sanırım bu. Uçaktaki şişen kaydırak botlar belki işinize yaramayacaktır, onları da söküp atmak lazım aslında. Kabin basıncı değişirse, oksijen tüpü çıkarsa, harbi kurtulur muyuz? Peki ya kendimi koruyacağım alan? Bence bundan vazgeçebiliyorsalar, şu sıkıcı videolardan, güvenlik talimatlarından, pilot anonslarından da vazgeçebilirler. Düz mantık oldu biraz sanırım, ama neyse…

Health Monday iStock

Kısacası seninki kaç santim, bizimki bilmem kaç santim, yok bizimkisi o kadar değil ama zamanında kalkar gibi kampanyaları geçiniz. En ufak bir hayatta kalma şansınız var ise, kendinizi koruyabileceğiniz kadar bir alan yaratmak, bence yolcu konforundan çok, güvenliği açısından önemlidir. Ancak herhalde ‘uçak düştü kurtuldum ama başıma bir çanta geldi, felç kaldım’ durumu karşısında ödenecek tazminatlardan daha çok gelir sağlıyordur. Hani olasılık az ya, salla be kardeşim.

İşte şimdi sözün bittiği yerdeyim. Kısacası soruyorum, ekonomi koltukları güvenli mi?  İyi seyirler!

ekonomi koltuklari guvenli mi

 

 

 

 

 

 

No Responses