Türk kahvesi vs Espresso

Kahve çekirdeklerinin kavrulma kokusunu çocukluğumdan bilirim. Şimdilerde mahalle köşelerinde ender de olsa rastlıyorum. Kahve barlarına girdiğimizde aldığımız koku güzeldir ama kahvenin kavruluşunun kokusunu, ancak bilen bilir.

Dünyada en çok tüketilen iki kahve içeceği Türk kahvesi ve espressodur. Aynı Arabica çekirdeklerden üretiliyor olmalarına rağmen lezzetleri farklıdır. Özellikle kavrulma yönteminin farklılığı ve sonrasında da pişirilme usulü ile bambaşka lezzetler sunar.

Kahve kavruldukça kimyasal reaksiyonlar gösterir. Çekirdekler, mısır taneleri gibi patlar ve genişler. Bu işlem esnasında ağırlıklarından kaybederler. Kavruldukça bir kahvenin aroması yoğunlaşır. Öte yandan sanıldığının aksine, içerdiği kafein miktarı düşer.

Kahve kavrulurken belli bir ısıya geldiğinde ilk patlama gerçekleşir. Kahvenin büyüklüğü iki katına çıkar. Hemen bu esnada ya da biraz bekledikten sonra Türk kahvesi olabilmesi için kavrulma işlemi sonra erdirilir ve hızlı soğutmaya geçilir. Espresso olmak için ise, çekirdeklerin biraz daha bronzlaşması gerekir. Sıcaktan iyice bunalan çekirdekler ikinci kez patlar ve yüzeylerine yağlarını salarlar. İşte bu noktada kavrulma işlemi maksimize olmuştur ve espresso için uygundur. Kahveyi kimi daha sert olsun diye bu noktadan sonra biraz daha kavurmak ister. Ancak bu kahveyi yanlızca kömürleştirecektir.

Türk kahvesi dünyanın en sağlıklı kahvesidir. Bunun sebebi ise pişirilme tekniğinden kaynaklanır. Dikkat ederseniz bütün kahveler suyun ısıtılmasından sonra kahveden geçirilmesi ile yapılmaktadır. Türk kahvesi ise soğuk suyun cezvede ısıtılırken demlenmesiyle yapılır. Türk kahvesinin köpüğünün güzelliği de yapılırkenki sabrından gelir, yavaş yavaş demlenmelidir. O yüzden köz ateşi iyi gelir. Espresso derseniz, zaten kökeninde ekprestir.

Türk kahvesi’nin pişirme tekniği olarak daha hızlı türevidir espresso. Ama daha da aromalıdır. Daha az kavrulan Türk kahvesi aromasının üst seviyesinde olmamakla birlikte daha asitlidir. O yüzden hazma da iyi gelir. Espresso ise kahvenin en yoğun aromalı halidir. Acıdır, çünkü çekirdeğin içindeki meyve şekeri karamelleşmiştir. Rengi de o yüzden kavruldukça koyulaşır. Asitleri azaldığından lezzeti daha belirgin olur.

Espresso bugün çok ciddi oranda dünya kahve içeceği endüstrisinin temel çekirdeği oldu. Kahve içeceği menüsünü göz önüne getirin, hepsi espressodan yapılır. Latte, cappuccino, macchiato, americano ve kremalıları ve sosluları ve şurupluları ve bunların buzlu türevleri. Bir espresso bütün bunları bir araya getirmektedir. Bunları yapmak için ise çok da iyi bir kahveye gerek duyulmaz. Espresso kıvamında kavrulup çekilmiş olması yeterlidir.

Bugün gittiğiniz mekanların kahvelerinin kalitesi, sundukları espressodan belli olur. Türk kahvesinin kalitesi derseniz, çekirdeğine çok bağlıdır. Bu yüzden daha seçicidir. Az kavrulan çekirdeğin ilk özellikleri kahvenin tadı üzerinde ektilidir. Geleneksel Türk kahvesi, Rio Minas Gr. 5 Tipi Arabica çekirdekten üretilir. G tipi olarak adlandırılır ve Türk kahvesi poşetlerinin üzerinde bu belirtilmelidir. Yani %100 arabicaya itibar etmeyin.

Bir Türk kahvesi, 40 yıl hatrı beraberinde getirir. Espresso ise 40 tür içeceği. Ancak hangi formda olursa olsun, bir fincan kahve, 42 kahve çekirdeğidir.

İyi seyirler..

 

 

Comments
 1. mehmet kavak

  %100 Arabica ve Taze kavrulmuş harman kahveler http://www.e-gurme.com‘da. E-gurme kahveyi sipariş üzerine kavurup müşteriye gönderen bir e-ticaret girişimi. Kahve diyince büyük markalara itibar etmek yanlış olur taze kahve gurme üretim yapan firmaların işi.

 2. Ahmet Tunaboylu

  Kahve denince Türk milleti olarak aklımıza Türk Kahvesi gelir. Tük kahvesi kendine has aroması, telvesi ve bir ritüeli andıran sunumu ile kültürümüzde önemli bir yer edinmektedir. İşte, bu ritüelin bir parçası olan kahveyi ararken, kendini çay ve kahve aşkına adamış bir site ile karşılaştım. Bir Fincan AŞK , Dünyanın dört bir coğrafyasının yerel ve butik çay, kahvelerinin gurme lezzetleri bulabileceğiniz başarılı bir site gerçekten.

 3. Erhan Demirel

  En ucuz profesyonel kahve makinesi bizde
  Adam gibi bir yer cafe
  http://www.adamgibibiryer.net

 4. 11111965

  selam

 5. 11111965

  selam nasılsınız ben kadir kapıcı

 6. kadir kapıcı

  konyalı medyum kahin kadir kapıcı
  kahin baba vanga hakkında bu işin aslı kendisi bulgar gizli servisi kullanılmıştır bi kehanetide dünyada kominizim hakim olacak diyor bulgar gizli servisi böyle inandığı için komuoyunun dikkatini çekmeye hemde kendi idolojilerine taraf bulma çabası dünya yeni yılllara giriyor dünyada islam hakim olacak idolojilerin sonu yok olacak