Türk işi yatırım aracı: Rakı

Öncelikle şarkı tavsiyesi, zira ihtiyacınız olacak..
Alaturka sevenlere: Suat Sayın – Söyleyemem Derdimi Kimseye
Alafranga sevenlere: Ben Harper – The Women in You

Geçen cumartesi yine facebook’ta dünyayı kurtarırken, ‘küçük’ diye tabir ettiğimiz 35 cl’lik rakının, iki buçuk yıl evvelki fiyatı takıldı gözüme. Resimde de gördüğünüz üzere 12.90 TL yazıyordu. Çok değil, iki buçuk yıl önce fiyatı buymuş. Buydu yani.. Şimdiki fiyatı ise –ben bu satırları yazarken zam gelmediğini varsayıyorum- 30.50 TL.. Yani neredeyse 1 cl’si 1 TL’ye denk geliyor. Üst segment bir rakı içmek istiyor iseniz, (Kara Efe, Altınbaş ya da Sarı Zeybek vs.) küçük rakının fiyatı ise 37 TL’den başlıyor. Rakıdan bahsediyoruz farkındaysanız; bizim olan, yani milli içkimizden..

‘Peki ne oldu da böyle oldu’yu tartışmak için yazmıyorum bu yazıyı. Benimki tamamen bir can sıkıntısı olayı. 2.5 yıllık bir süreçte nasıl olur da yüzde 250’den fazla zam görür bu meret?! Cari açığın ceremesini en az benzin kadar görmesinin ne manası var serzenişi biraz da.. Kuzey Kıbrıs’ta bir büyüğü 14 TL’ye alabiliyorsunuz. Almanya’da 13 Euro. Dünyada en pahalı olarak ise İngiltere’de içiliyormuş rakı, oradaki fiyat da 23.5 Euro. Türkiye mi? İngiltere’den sonra dünyada en pahalı içebileceğiniz ikinci memleket: 51.50 TL günümüz itibarı ile bir büyüğün (70 cl.) fiyatı..

Geçen cumartesi market alışverişini yaparken bir şey dikkatimi çekti. İlk önce elim büyüğe uzandı, fiyatı malum, 51.50 TL. Yanında da 70’lik bir Absolut vardı. Onun fiyatı ise 58 TL idi. İkisinin de ücretlerini incelerken, şunu ister istemez düşündüm: “Biri ithal içki, diğeri ise has be has Türk içkisi. Biri İsveç’te üretiliyor, diğeri yoğun olarak memleketim Tekirdağ’da..” Peki bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?.. Benim içkimle ithal içki arasındaki fark nerede kaldı? Bir viski ya da bir votka ile hiç farkı yok mu bu meretin?

Üniversite yıllarımda bir küçüğü 10 TL’ye aldığımı hatırlıyorum. Hatta geçen ceketimin cebinden bir fiş çıktı. 2009 Mayıs’ında 4’lü birayı indirimden 5.99 TL’ye almışım. Nereden nereye.. Tamam fiyatları artır, ama maaşları da ona mukabil artır o zaman. Sigara içmediğim halde, tütüne yapılan zamlara zaten hiç girmiyorum. Ve lütfen sigara içmeyen insanlardan olup da ‘Oh iyi yapıyorlar! Daha da artırılsın onun da fiyatı!!’ gibi faşistçe söylemlere girmeyin. Yarın öbür gün sizin kullandığınız bir şey de zamlardan nasibini alırsa yanınızda sizi savunacak insan bulamazsınız..

Rakı bu; çokçası tek başına içilmiyor ki.. Bunun mezesi var, kullanıyorsan sigarası var, soğuk suyu var, buzu var; sonrasını düşünüyorsan kahvesi var, çorbası var.. Var da varlık bir durum var kısacası. Amacım Yılmaz Özdil’lik yapmak değil. Sadece söyleyebileceğim tek şey şu: bu coğrafyada yaşayan, her gün binlerce zor olaya tanık, şahit ve dahi müdahil olan, hatta ve hatta ‘şansa hayatta kalan’ bu insanların, biraz kafasını dağıtmaya ihtiyacı var sayın abim. Sen bunu o insanların elinden alırsan; parası olan rakı içsin, üşüyen doğalgaz yaksın, arabaya binen benzin alsın dersen, insanın elinden yaşam enerjisini almış olursun. O adam kafasını dağıtamazsa başkasının kafasını dağıtmaya başlar..

Yazıyı vurucu bir şekilde bitirmeyi isterdim, ama inanın yazarken bunun hiçbir şeyi değiştirmeyeceğinin de farkındayım.  Buranın insanı içiyor, içecek de.. Senin bunun fiyatını yükseltmen sadece kulaklarının çınlamasına neden olacak, başka hiçbir şey değil.. Hepinizin şerefine diyorum bu dublemi doldururken..

Comments
 1. Elif Sarıoğlu

  içmek lazım! çoğumuza tercüman olmuşsun, eline sağlık.. :)

  • Mustafa Gündoğdu

   evet!! evet, sonuna kadar evet!! rakı içtikçe ayılıcaz aslında : ) hep beraber..

 2. Elif Sarıoğlu

  şayet layk butonu olsaydı +500 layk koyacaktım ama sen koymuşum farz et :)

  • Mustafa Gündoğdu

   500 layk almış gibi oldum : ) teşekkür, çok hem de (: