Top of the Lake: Sinema tadında…

TOP_OF_THE_LAKE

Top of the Lake dizi izlemek için ekran başına geçmişken insanda sinema filmi izliyormuş hissi yaratan bir yapım. Yarından itibaren Sundance Channel kanalında gösterilmeye başlanacak dizi için kamera arkasına geçen yönetmen  Jane Campion(The Piano). Oscar ödüllü yönetmen dizinin ilk üç bölümünü yönetmiş. Geri kalanını da Garth Davis’e emanet etmiş.Toplam 7 bölüm yayınlanacak olan mini dizinin ilk bölümü internet ortamında izlenmeye hazır durumda.

03LAKE1_SPAN-articleLarge-v3

İçinden göl yada nehir geçen yapımlarda gizem unsuru hep ön plandadır. Tabii Mystic River’dan dolayı da buna inanıyor olabilirim. Top of the Lake’ın hikayesine kısaca değinmek gerekirse; 12 yaşındaki Tui Mitcham gri ve soğuk bir günde okul kıyafetleriyle göle girer. Ne yapacağından emin olamadığımız bu uzak doğulu kızın hali göl kadar sakin ve karanlıktır. Bir yakını tarafından o şekilde bulunan kız karakola getirilir. 5 aylık hamile olan 12 yaşındaki Tui, birkaç haftalığına annesini ziyarete gelen dedektif Robin Griffin’in ilgisini fazlasıyla çeker. Çocuk istismarı konusunda uzman olduğunu düşündüren tavırları ile Tui’ye arkadaşça yaklaşarak sorgulayan Griffin kızın ağzından sonuca götürecek bir bilgi alamaz.

indir

Diğer taraftan Tui’nin garip bir ailesi vardır. Abisi olduğunu sandığımız iki kişi ve hiç de Uzakdoğuluya benzemeyen babası, kim olduğu belli olamayan birkaç şahısla beraber büyük bir evde yaşamaktadır. Babası ve erkek kardeşleri adı Cennet olan büyük bir arazinin bir grup kadın tarafından -ki sanırım hepsi acı çekmiş ve kendini doğaya atarak aydınlanmayı umut eden kadınlar-  işgal edilmesiyle deliye döner. Başlarındaki belayı kendi yöntemleriyle halletmeye çalışmaları ve Tui’nin sıra dışı durumuna verdikleri tepki dizinin ‘ne olacak şimdi?’ durumunu arttırmakta.

20130316_dm1bates16_600

157032_10151512516910339_1151184568_nBaşrolde Yeni Zelanda’nın muhteşem manzarası, dağları ve Moke Gölü dışında Elisabeth Moss (Mad Men) ve Holly Hunter var. Holly Hunter ‘Cennet’ arazisini işgal eden kadın grubunun lideri mistik bir kadını canlandırıyor. Oynadığı karakter GJ’nin  dış görünümü yönetmen Jane Campion’a fazlasıyla benziyor. Lotr’dan Faramir yani David Wenham, Peter Mullan, Jay Ryan (Beauty and the Beast 2012)’ de dizinin kadrosunda.

Amerikan film festivali ve film kanalı sahibi Sundance Vakfı, İngiliz BBC veAvustralya Devlet TV tarafından ortaklaşa yapılan dizi Berlin ve Sundance Film Festivallerine kabul edilen ilk Tv yapımıymış. Festival kapsamında bütün bölümleri yayınlanan dizi için yorumların olumlu olduğunu söyleyip, merak edenlere diziyi tavsiye ediyorum. İyi seyirler!

 

 

 

Top of the Lake Trailer:

YouTube Preview Image