Tommy Emmanuel ‘mr. fingerstyle’

Merhaba. Çocukluğumdan beri elektrik gitar ile kaplanmış olan müzik dünyamda küçük de olsa bir değişiklik yapmak istediğim sıralarda keşfettim Tommy Emmanuel‘i. Bu usta parmaklara ulaşmak çok da zor olmadı. Youtube da olan videoları, yaptığı onlarca albüm Tommy Emmanuel’i yaşayan bir efsanaye dönüştürmüştü benim için. 1955 Avustralya doğumlu Tommy “fingerstyle” denilen tekniğiyle 2008 ve 2010 yıllarında ‘Best Acoustic Guitarist’ ünvanına 2 kere layık görülmüştü. Anlattığına göre 7 yaşındayken dinlediği Chet Atkins (mister guitar) ve onun gitarından çıkan nağmeler tüm dünyasını değiştirmişti. Chet Atkins’ e olan hayranlığını devamlı dile getiren Tommy 1997 yılında “The Day Finger Pickers Took Over The World” adlı albümünü onunla beraber yaptı. Aileden gelen müzisyenlik akımı onu çok küçük yaşlarda içinde abisi ve babasının da ‘Family Band’ olarak sahnelere itti.

Asıl müzik yaşantısı, 1966 yılında kaybettiği babasının ardından başlıyordu. 1980’lerde girdiği Dragon isimli rock grubuyla epey uzun süre devam etti. 1987’de Tina Turner ile çıktığı turne sonrasında da gruptan ayrılıp solo kariyerine devam etme kararı aldı. Bu kariyeri çerçevesinde Chet Atkins, Eric Clapton, Sir George Martin, John Denver, Les Paul, Edgar Cruz ve Doc Watson gibi müzisyenlerle çaldı Tommy Emmanuel. 20 den fazla albüme imza attı bu fingerstyle akustik gitarist; tam bir yaşayan efsane.

Tommy Emmanuel discography

Yağmurlu bir akşamüstü, karanlık yeni basmaya başlarken bindiğim otobüsün penceresinden gördüm konser afişini Tommy Emmanuel’in bundan tam 3 sene önce. Gözlerim fal taşı gibi açılmıştı, otobüsün camından fırlayacaktım (22 Mart 2010).  Akustik gitaristlerle ilgili yapacağım programımdan önce böyle bir konser afişi görmek beni hem sevindirip hem de üzmüştü. Yarım yüzyıllık üstün müzik kariyeri bulunan, 2 defa Grammy’e aday gösterilen, albümleri milyonlarca satmış yaşayan efsane fingerstyle akustik gitarist ülkemize geliyor ve ben bunu şans eseri öğreniyordum. Elimden geldiği kadar bunu insanlara duyurmalıydım. Tarihsel zıtlıklardan dolayı radyo program günümün öncesindeydi ve yapabileceğim fazla bir şey de yoktu. Yağmurlu bir pazartesi akşamı (22 Mart 2010) CRR’de sanırım 30 kişiydik. Binlerce insanın karşısında çalmış ama gördüğü az sayıda izleyiciyi hiç dert etmeden Türkiye’ye ilk defa gelmenin gururu içinde mükemmel bir konser vermişti Tommy Emmanuel. Hiç sesimi çıkarmadan soluksuz izledim. Büyüleyiciydi. Keşke yeniden gelse ve biz bu yaşayan dev efsaneyi izleme şansına bir daha erişsek. Yaşı 58 olması beni biraz endişelendiriyor o kadar. Ama kendisi sahnede inanın gençlere taş çıkartıyor. Tommy Emmanuel‘i youtube olsun başka bir yer olsun mutlaka izleyin ve dinleyin.

 

Tommy Emmanuel – The Finger Lakes

YouTube Preview Image

Tommy Emmanuel – Guitar Boogie

YouTube Preview Image

Tommy Emmanuel – Train to Dusseldorf

YouTube Preview Image

Tommy Emmanuel – Angelina

YouTube Preview Image