Tim Burton’dan Frankenweenie…Geri döndü

Disney stüdyoları Tim Burton’ı, bu tarz filmler yaparak Disney’in kaynaklarını boşuna harcadığı gerekçesiyle kovmuştu. Sebebi ise yaptığı filmlerin tuhaf, korkunç ve de ailecek izlenmeye uygun olmamasıydı. Hangi filmden mi bahsediyorum? Tabii ki de Burton’ın çaylaklık dönemi efsanesi “Frankenweenie”den. Aradan geçen 28 senede Burton’ın başarısı Disney’in fikrini değiştirmiş olacak ki 1984’te 25 dakikalık bir kısa film olarak karşımıza çıkan Frankenweenie, bugünlerde Disney etiketiyle hem de animasyon olarak vizyonda. Üstelik 3 boyutlu olarak.

Bir Tim Burton hastası olduğumu yazılarımı takip ediyorsanız biliyorsunuzdur. Dün akşam da Pazar gününün verdiği rehavetle yapılacak en güzel şey olan sinema programını bu filmle şenlendirme kararı aldım. İyi ki de almışım. Burton’ın hamur animasyonları eşliğinde eski bir dostu yeniden izlemekten daha güze ne olabilirdi ki? Ve sonuç: 90 dakikalık mutluluk.

Frankenweenie’nin konusunu bilmeyenler için filmden spoiler vermeden biraz bahsedeyim. Film, New Holland kasabasında yaşayan Frankenstein ailesi’nin oğulları Victor ve köpeği Sparky arasındaki dostluğun hikayesidir. Bilime çok meraklı olan Victor bir gün çok sevdiği köpeğini bir araba çarpması sonucu kaybeder ve onu hayata döndürmek için bilimi kullanmaya karar verir. Gerisi zaten malum. Frankenstein canavarına göre fazla sevimli ve cana yakın olan “Franken-Sparky”nin mahalledeki maceraları.

Aynı zamanda Mary Shelley’in ölümsüz hikayesi Frankenstein’dan esinlenerek yaratılan bu eğlenceli film o tarz hikayelerden de çeşitli öğeler barındırıyor. Örneğin yan komşunun kızı Elsa (Van Helsing) ve Victor’un okul arkadaşı Edgar E.Gore (İgor) gibi. Ayrıca Mary Shelley’e de ilginç bir gönderme var ama onu görmek için de filmi izleyin burada yazmayacağım.

Burton ve fantastik sinema hayranlarının kaçırmayacağı detaylar ile fazlasıyla renklenen ama siyah beyaz bir film olan Frankenweenie, ilk çekilen versiyonuna göre de farklılıklar içeriyor tabii ki de. Filmin başı ve sonu aynı olmakla beraber ortadaki hikaye ilkine göre biraz daha fazla karaktere odaklanıyor bu da filmi daha da eğlenceli hale getiriyor.

Her zaman olduğu gibi Danny Elfman’ın Burton filmleriyle birebir uyumlu harika müzikleri, Tim Burton’un çarpıtılmış dünyası ve karakterleri, ve tabii ki hiçbir görsel efekte değişmeyeceğim hamur animasyonuyla Frankenweenie sinemada Burton keyfini doruklara çıkarıyor. Mutlaka izleyin ve tadını çıkartın. Şimdiden iyi seyirler.

Merak edenler için Frankenweene’nin 1984 versiyonu ve Burton’ın en bilinen hamur animasyon karakteri Vincent’ın filmine buradan ulaşabilirsiniz.

YouTube Preview Image

Frankenweenie 2012 Fragmanı

YouTube Preview Image
Comments
  1. NaturalBornJedi

    Tim Burton dehasını, Disney anlayamazdı keza.. George Lucas’a yine ah etmeden geçmeyeceğim.. Çok güzel bir “kara çizgi” olmuş.. Hemen izlemeli..

    • Enis Hazan

      Disney’in Tim Burton’u anlaması zaten mümkün değildi ama Star Wars’a el atması bence çok başarılı bir hareket ben çok umutluyum yeni filmle ilgili olarak.