THOR’un Karanlık Dünya ile imtihanı

Marvel’in son yıllarda biz geek’lere yaptığı kıyağı hiç kimse yapmamıştır yemin ediyorum. Iron man ile başlayan, Thor ve Avengers ile yükselen grafiği durdurmak ne mümkün. Önümüzdeki yıl gelecek olan “X-men Days of the future past” bekleyişi de ayrı bir heyecan. Ve yine benzer bir heyecanla beklenen Thor : Karanlık Dünya filmi ise Cuma günü gösterime girdi. Hem Thor serisinin hem de Avengers’ın devam filmi niteliğinde olan bu görsel şöleni izledim, bayıldım, oturdum, yazdım.

Film ile ilgili farklı yorumlar duyuyorsunuzdur tahmin ediyorum ama benim felsefeme göre bir filmin iyi olup olmadığını görmenin en iyi yolu gidip izlemektir. Bu tarz filmlerden beklentilerimizin büyük kısmını karşılayan Thor : Karanlık Dünya, ağır hayranıysanız belki de biraz hayal kırıklığı yaratabilir. Ama benim gibi averaj (!!) bir Marvel dünyası izleyicisine son derece keyif veren bir filmdi. Özellikle bu sefer kötü adam seçiminde Kara Elf’lerin kullanılmış olması ve dünya dışında Asgard, Vanaheim ve kara elf diyarı Svartalfheim’ı daha fazla görüyor olmamız filmin bence en büyük artıları. Film kurtlarının 60 saniye filmindeki Raymond Calitri rolü ile hatırlayacağı Christopher Eccleston’ın kara elflerin lideri Malekith rolü ise bu filmde gerçekten inanılmaz başarılı olan bir başka olay.

thor-christopher-eccleston

Konu kısaca şöyle, Odin’in babası Bor asırlar önceki bir savaşta kara elfleri ve liderleri Malekith’i bozguna uğratıp onların en güçlü silahı olan Aether adlı maddeyi uzak bir evrende saklıyor. Aradan uzun zaman geçiyor ve Thor abimizin manitası Jane Foster’ın yanlışlıkla aktive ettiği bu madde onu ele geçiriyor ve macera başlıyor. Yer yer senaryoda orta 2 fizik bilgisinin fazlasıyla yetersiz kaldığı birtakım kuantum fiziği ve paralel evrenler işlense de genelini anlamakta güçlük çekmeyeceğimiz bir öykü söz konusu.

Thor karakterine Chris Hemsworth’ün çok iyi oturduğunu düşünsem de bu serinin en başarılı adamının Tom Hiddleston’ın canlandırdığı Loki karakteri olduğu gerçeğini inkar edemem. Jack Nicholson nasıl bir Joker olmak için doğmuşsa Tom da Loki olmak için doğmuş orası kesin. Yönetmen ve senaristler de Hiddleston’ın bu başarısını görmüş olacaklar ki bu filmde de kendisine ciddi anlamda abanmışlar. Loki’nin aktif olarak dahil olduğu sahnelerde oyunculuğuna hayran kalıp, başkalarıyla olan çoğu diyaloğunda da kahkahalara boğulduk dersem yalan söylemiş olmam.

2013-movie-preview-thor-the-dark-world

Genel anlamda son derece başarılı görsel efektlere sahip olan, yine tabii ki bir sahnesinde marvel’in efsane ismi Stan Lee’nin göründüğü son derece eğlenceli ve aksiyon dolu bir film olan Thor : Karanlık Dünya şu ana kadar Marvel hayranlarını fazlasıyla tatmin etmiş görünüyor. Bu tarz filmleri seviyorsanız Mutlaka izlemeniz gereken bir film. Eğer benim gibi bir geek iseniz zaten izlememeniz gibi bir ihtimal söz konusu bile değil. Herkese iyi seyirler.

NOT: Film bittikten sonra salonu terk etmeyin çünkü Marvel’ın her filminde yapmayı sevdiği bir dakikalık tadımlık sahnelerden birisi yine var ve bu sefer son derece sürpriz bir isim de karşımıza çıkıyor. Hazırlıklı olun çünkü gerçekten hiç beklemediğiniz birisi çıkacak benden söylemesi.

Filmin fragmanı

YouTube Preview Image
Comments
  1. Emre Sebat

    Merhaba

    Ufak bir ekleme yapmak istedim, film sonunda 2 tane after-credit (jenerik sonrası?) sahne var. Sizin bahsettiğiniz süpriz isimli sahneden sonra tüm jenerik bitince, Jane ve Thor ile ilgili bir tane daha sahne izleyebilirsiniz.

    • Enis Hazan

      Oooo bak ben bunu kaçırmışım, uyarı için çok teşekkürler Emre :)