The Stooges & Iggy Pop geri döndü

Hemen heyecan yapmayın! Evet The Stooges & Iggy Pop geri döndü ama bizzat kendisi değil, ona yeniden ruh veren tribute grubu Raw Power ile. Raw Power, Amerikalı ve İngiliz dört müzisyenden oluşan The Stooges & Iggy Pop’un tribute grubu. Şunun garantisini verebiliriz: The Stooges & Iggy Pop şarkılarını babalar gibi coverlıyorlar.

Kendilerini geçen hafta ilk kez izleme şansım oldu. San Franciscolu vokalistleri Archie McKay, sahnedeyken  “Evet bu Iggy Pop’un kendisi olmalı” diyorsunuz. Zira Iggy Pop’un ‘şov adam’ı şapkasını son derece başarılı bir şekilde taşıyor sahnede. Tabi ki Iggy gibi, üstü çıplak olarak!

Bundan sonraki ilk konserleri 2 Kasım’da Pendor’da olacak. Ben izlerken ve dinlerken son derece keyif aldım. Iggy Pop sevenler de ayrı bir keyif alacaklardır eminim. Raw Power ile yaptığımız röportajı merak edenler buyursunlar…

Öncelikle sizleri tanıyalım…

Matt: Ben Houston’lıyım. Şu an Raw Power’da bas gitar çalıyorum.

Nate: Amerikalıyım. Ben de grubun gitaristiyim.

Archie: Ben grubun Iggy’siyim. Yani grubun vokalim.

Graham: Ben de İngiltere’den geliyorum. İstanbul’a yaklaşık 4 yıl önce geldim. Grubun bateristiyim.

The Stooges & Iggy Pop’un tribute grubunu kurmak fikri nasıl doğdu?

Matt: Uzun süren bir ilişkimi noktalamıştım. Bu süreçten sonra tek istediğim şey ise Iggy Pop şarkılarını çalmaktı.

Nate: Matt bana, San Francisco’da David Bowie cover’ı yapan bir gruptan birini tanıdığını ve İstanbul’da bir grup kurmak istediğini söyledi. Böylece bir araya geldik ve The Stooges & Iggy Pop şarkılarını cover yapmaya karar verdik.

Archie: Matt beni telefonla arayıp, “Cover grubu için bazı fikirlerim var” dedi. İlk başta Derby Crash’in şarkılarını coverlamayı düşündük. Ancak Derby Crash’in bizim için biraz yumuşak bir tarz olacağına karar verdik. Çalarken bize daha fazla ruh katacak bir tarza, sound’a ihtiyacımız vardı. Ardından Yanni’nin tribute grubu mu olsak diye düşünürken nihayet Iggy Pop’ta karar kıldık.

Graham: Geçen yaza kadar Matt ve Nate’in punk grubunda birlikte çalıyorduk. Eylülde tekrar buluştuğumuzda bana cover projelerinden bahsettiler. Açıkça söylemek gerekirse ilk başta biraz isteksizdim. Ancak provalarda şarkıları çaldıkça ortaya son derece özgün bir şeyler çıktığını gördüm. Daha sonra kendimi grubun bateristi olarak buldum.

Peki neden The Stooges &Iggy Pop şarkıları?

Matt: Her zaman onların şarkılarını çalmak istemişimdir. Çünkü o şarkılarda çok fazla enerji olduğunu düşünüyorum.

Archie: Eğer bir gün İstiklal Caddesi’nde yürürken kulaklığında onların Search and Destroy şarkısını dinlerseniz, neden bu grubu seçtiğimizi anlarsınız!

Sizin canlı performansınızı bir kere izledim. Açıkçası Archie sahnedeyken, Iggy Pop dinlemiş kadar oluyorsunuz diyebilirim. Bu ruhu sahnede fazlasıyla yansıtıyor. Archie sana sormak istiyorum, Iggy Pop senin için ne ifade ediyor?

Archie: Benim için seks ve hayal kırıklığı Iggy Pop’u tanımlayan iki kelime. Iggy sahnedeyken seyirciyle iletişim kurmak konusunda tam bir usta. Söylemek istediklerini de sözlere rahatlıkla döküyor.

Iggy Pop, sahnede kendisini kesip, biçerdi. Bu, onun sahne şovunun bir parçasıydı. Umarım sizde bu kadar uç noktada bir şov izlemeyiz. Ancak şunu da sormak isterim: Hazırladığınız özel şovlar olacak mı?

Nate: Archie, sahnede kendini kesecek misin?

Archie: Şunu söyleyebilirim: Seyircinin ilgisini çekecek pek çok şovumuz olacak. Ancak daha dazla ileriye giderek kendimi hastanede bulmak gibi bir niyetim yok tabi ki…

En çok hangi şarkıyı çalarken keyif alıyorsunuz?

Matt: Çaldığımız tüm şarkıları farklı nedenlerden dolayı seviyorum. Ancak bugünlerde Search and Destroy en favori şarkım. İkinci olarak da Some Weird Sin’i sayabilirim.

Archie: Some Weird Sin benim favorim.

Graham: Her gün yeni bir şarkı çalıyoruz ve benim favori parçam her gün değişiyor ya da onlara bir yenisi ekleniyor.

Türkiye’deki dinleyici kitlesinin The Stooges & Iggy Pop şarkılarının ilgisini çekeceğini düşünüyor musunuz?

Matt: Bugüne kadar çevremde kime gruptan bahsettiysem herkes oldukça ilgilendi. Türkler de yabacılar da…

Archie: Bilemiyorum. Hadi o zaman Türkiye’ye soralım: “Türkiye, The Stooges & Iggy Pop şarkılarıyla ilgileniyor musunuz?”

Graham: Aslında insanların aşina olduğu pek çok şarkı var repertuarımızda. Dolayısıyla ilgileneceklerini düşünüyorum.

Peki bunun yanı sıra başka grup projeleriniz var mı?

Matt: Şu an bunun dışında başka bir projemiz yok. Bizim amacımız eğlenmek ve eğlendirmek. Ve şu an bizim için eğlencenin karşılığı; Iggy…

Nate: Benim ayrı çaldığım gruplar var. Ama onların bu tribute projesiyle ilgisi yok.

Archie: Şu an başka bir proje söz konusu değil ve evet başka şeyler de yapmak isterim.

Son olarak konser programınızı öğrenelim… Sizi nerelerde dinleyebiliriz?

Matt: 2 Kasım’da Pendor’da bir konserimiz olacak. Kesin olmamakla birlikte 9 Kasım’da Eski Beyrut’ta çalabiliriz. Bunun dışında şu an için kesinleşmiş bir konser programımız yok. Ama yüksek ihtimalle aralık ayından itibaren belirli aralıklarla Pendor’da çalacağız.

Comments
  1. İbrahim Sali

    Aynen oyle deli heyecan yaptim hatta basligi gorur gormez oha super lan dedim heycandan, Bi ara dinleyecegim tribute grubu da.

  2. Burcu Tuvay

    Kesinlikle dinlemelisin! Özellikle vokal aynı Iggy :)