The Sopranos, Türkiye’ye uyarlanıyor

The Sopranos’un yerli versiyonu çekiliyormuş. Tony Soprano’yu Uğur Yücel oynayacakmış. Daha önce Mehmet Aslantuğ’a teklif götürmüşler, ama kendisi kabul etmemiş. Dizi Star’da yayınlanacakmış. Tarihiyse belli değilmiş.. Leyla İle Mecnun’un İsmail Abi’sinin dediği gibi: olaylar olaylar.. Kısacası son yıllardaki Amerikan dizilerinin Türkiye uyarlamalarının arasına The Sopranos da katılıyor. Kafamı kurcalayan en önemli şey şu: bu dizi ABD’de HBO’da yayınlanıyor. HBO ne, kablo TV’de bir kanal. Bizde ise bu dizi, ulusal bir kanal olan Star’da yayınlanacak..

Bir diziyi ithal ettiğinizde coğrafi farkları gözetiyorsunuz, bunu nispeten anlayabilirim. Ama madem dizi uyarlayacaksın, bu coğrafyanın kaldırabileceği dizileri uyarla. Desperate Housewives’ı düşünün. Dizi tuttu, tutar da. Bunun nedeni orijinal dizideki çarpık ilişkileri Türkiye ekranlarına yansıtmamak. Bree’nin oğlu mesela (Berrin’in oğlu bizim versiyondaki) eşcinseldir. Gossip Girl’de de aynı muhabbet vardı, Küçük Sırlar’da bunun esamesi bile görünmedi. Demek istediğim şey, Diziyi olduğu gibi almıyorsun, adeta senaryoyu çalıyorsun ve kendine uyarlıyorsun. Bu da senin, kusura bakma ama, kabızlığından kaynaklanıyor.

The Sopranos dediğimiz dizi üstü şey, tüm sezonlarıyla Emmy’ler dahil yüzlerce ödüle hakkıyla ulaşmış İtalyan bir mafya ailesinin ilişkilerini anlatan bir Amerikan dizisi. Adı üzerinde: mafya. TV ekranında sigaralar bile sansürlenirken, sen eroin vurma sahnelerini, Tony’nin sevişmelerini, yine Tony’nin çalıştırdığı Bada Bing gibi bir striptiz kulübünü Türkiye’ye nasıl çevireceksin? Kuvvetle muhtemel pavyon işlettireceksin Uğur Yücel’e. Sevişme sahneleri zaten hak getire; iki kişi rol icabı öpüştüğünde bile bu ülkede yer yerinden oynuyor. Arada yastık var mı, dudakları birbirine değdi mi sorunsalından millet kafasını kaldıramıyor.. İşte bunlar hep kafamdaki açmazlar. İşte bunlar hep seks..

Tony Soprano'yu Uğur Yücel canlandıracak.

Tony Soprano’yu Uğur Yücel canlandıracak.

Hakkında yazacak çok şey var The Sopranos ve onun uyarlaması için. Ama madem bu yola girilmiş, biraz olanlara ve olabileceklere bakmak lazım. Uğur Yücel, hakikaten yerinde bir seçim. (Kadir İnanır ya da Oktay Kaynarca olmadığı için şükretmeliyiz.) Görünüş itibarı ile Uğur Yücel olmasaydı, Ahmet Mümtaz Taylan da cuk otururdu o role. Düşünmeye devam edelim. Tony’nin annesi rolünü kim oynar diye Emrah başkana sorduğumda, benim gibi o da düşünmeden Ayşen Gruda dedi. Psikolog Jennifer Melfi içinse benim aklımda Zuhal Olcay geliyor. Tony’nin amcası Junior içinse sanırım aklıma ilk gelen isim Tuncel Kurtiz. Ve cast’a dahil edilmesi gereken bir isim, kesinlikle Özkan Uğur olmalı. Aslında iyi oyuncularla kotarılabilecek bir uyarlama olurdu The Sopranos. Ama dediğim gibi, IMDb puanı 9.2 olan bir diziden bahsediyoruz. Kanaatim, ister istemez ele yüze bulaşacak bu da..

Eşkıya’daki psikopatlık devam edecek mi?

Dizi yayınlanmaya başladığı zaman izleyeceğim, bunu inkar etmeyeyim. Beklentim, Uğur Yücel’e rağmen çok yüksek değil saydığım nedenlerden dolayı. Dizi ithal etmek yerine, üretmeyi tercih ediyorum. Eğlence programlarından, son çekilen o milyonları sinemalara çeken yeni filmlerimiz gibi, dizilerimiz de çakma olmaya başladı. Gönül artık yeni bir Süper Baba istiyor, yeni bir İkinci Bahar ya da yeni bir Bir Demet Tiyatro istiyor. Yine de hak yemeyelim son yıllarda Leyla İle Mecnun’u çıkardı yazarlarımız, İşler Güçler’i çıkardı ya da –izlememiş olsam da- Behzat Ç.’yi çıkardı. Bu da hala bir umut var demek Türk diziciliği için. Ne diyeyim, bekleyip göreceğiz nasıl bir şey olacağını bu uyarlamanın da.. Yine de aman demekte fayda var; bir gün deli yüreğin biri ‘Ben The L Word’un ya da Queer as Folk’un uyarlamasını yapacağım!’ fikriyle gelirse, asıl siz o zaman görün kızılca kıyameti : ) ..

Comments
  1. birkan

    leyla ile mecnun , -isler gucler bunlar goz dolduran yapimlar mi simdi ? safsatasafsatasafsata…