The Rolling Stones: Yarım asırdır çok iyi

Londra’da geçtiğimiz pazar akşamı dünya müzik tarihinin efsane gruplarından Rolling Stones’un konseri vardı. 5 yıl aradan sonra yeniden biraraya gelen Stones, grubun 50’nci yılı şerefine, dev O2 Arena’da süper bir şova imza attı. Rolling Stones’u sahnede izlemek müthiş ama asıl müthiş olan şu 50. yıl münasebetiyle olup bitenlerin orta yerinde yaşamak diyebilirim. İngiltere’de son birkaç aydır Stones fırtınası esiyor. Geçtiğimiz yaz çıkan Keith Richards otobiyografisi kitapçılarda yeniden ön raflara taşındı. Nefis bir Stones belgeseli olan Crossfire Hurricane, Londra film festivalinde ortalığı ayağa kaldırdı. Carnaby Street yılbaşı süslemelerini üzerinde Rolling Stones resimlerinin olduğu plaklarla yaptı. Gazetelerde manşette, dergilerin kapaklarında, billboardlarda; her yerde onlar var.

Büyük bir Stones hayranı olduğum söylenemez, tıpkı büyük bir Beatles hayranı olmadığım gibi. Ama onlara kötü söz söylemeye dilim varmaz. Zira şu sıralar üzerinde yaşadığım topraklardan çıkmış efsanelerdir kendileri. Taşları yerinden oynatmış, şarkıları tüm dünyada milyarlarcasını hoplatmış, kendileri müzisyenlere ilham vermiştir uzun, çok uzun yıllar boyunca.

Size oturup bir Rolling Stones biyografisi yazmadım. Daha güzelini yapıp 50. yılın ilk konserinin setlistinden seçtiklerimi paylaşacağım. Mesela bir Beatles coverıyla başladı konser, yeni parça Doom and Gloom’u çok sevdim, 20’den fazla parçanın içinde mazimde yeri ayrı Paint it Black de vardı…

Keith Richards’ın dediği gibi rock’n roll’un güzelliği her akşam başka bir grubun çok iyi olabilmesidir. İnsanlar dinledikçe hep yeni iyiler çıkar, iyiler de iyi olmaya devam eder. Buyrunuz yarım asırlık bir “çok iyi”den seçmeler:

I Wanna Be Your Man:

YouTube Preview Image

Paint It Black:

YouTube Preview Image

Gimme Shelter:

YouTube Preview Image

Doom and Gloom:

YouTube Preview Image

It’s Only Rock ‘n’ Roll:

YouTube Preview Image

Midnight Rambler:

YouTube Preview Image

Brown Sugar

YouTube Preview Image

Sympathy for the Devil

YouTube Preview Image