The Conjuring Bayağı Korkutacak!

o-THE-CONJURING-facebook

Korku filmi izlemeyi seviyorum az çok takip edenleriniz var ise zaten görmüştür. Fakat uzun zamandır yazmaya değer bir film izlememiştim ta ki düne kadar. 30 Ağustos’ta ülkemizde gösterime girecek olan The Conjuring, bizdeki çevirisiyle Korku Seansı’nı hemen yazıp sizlerle paylaşmak istedim.

Haftasonu malumunuz yapacak bişeyim yoktu hava da çok sıcaktı dedim ki en iyisi film izlemek. Online film izlediğim bir siteyi alt üst edip izlenebilecek bişeyler ararken daha önce trailerini izlediğim The Conjuring’i görünce heyecanlandım. IMDB puanının 7.8 olması aslında bir korku filmi için mükemmel bişey ama hüsrana uğramak da olası. Geçtiğimiz aylarda yeni uyarlamasını izlediğimiz Evil Dead’in de IMDB puanı çok yüksekti fakat film tamamiyle fiyaskoydu!

IMG_9335.dng

Biraz ön yargılı olarak filmi izlemeye koyuldum. Daha önce SAW, Insidious gibi filmlerinin yönetmeninin ellerinden çıkma The Conjuring doğaüstü olayları araştıran Ed ve Lorraine Warren çiftinin 7 kişilik bir aileyi kurtarma hikayesini anlatıyor.

Kısaca konusuna değinecek olursak yeni evlerine taşınan Perron ailesi 5 kız çocuktan oluşan 7 kişilik geniş bir çekirdek ailedir. Aslında bu türdeki birçok filmde olduğu gibi varlarını yoklarını bu yeni eve harcamış ve hayatlarına yeni bir başlangıç yapmak için taşınmışlardır. Tabii ki hiçbir şey hayal ettikleri gibi olmayacaktır. Ailenin köpeğinin ölmesiyle başlayan garip olaylar giderek tırmanırken evin annesi Carolyn Paranormal Araştırmacı çiftimiz Ed ve Lorraine Warren’den yardım ister.

IMG_8370.dng

Korku filmleri konusunda elbette artık işlenmemiş çok ilginç konular beklemekten vazgeçtik, önemli olan konunun iyi işlenmesi ki The Conjuring bunu oldukça iyi kotarmış bence. Film, korku filmlerinde gerçekten sevdiğim 2 öğeyi barındıyor, birincisi; gerçek bir hikayeden uyarlanması, ikincisi; kan vahşet yerine göremediğimiz doğa üstü varlıklarla korku öğesini işliyor olması.

Saw’ın ilk filmi ve daha önce beğenerek izlediğim Insidious filminin yönetmeni James Wan temiz iş çıkarmış. Kurgu oldukça başarılı, giderek yükselen bir korku var. İzleyiciyi nerede yakalayacağını çok iyi biliyor bence. Gerçek hikaye olması da izleyenleri ayrıca korkutmak için yetiyor. Bir de olaya Patrick Wilson ve Vera Farmiga gibi iki beğendiğim oyuncunun performansı eklenince çok tatlı bir iş çıkmış ortaya.

conjure_2633115b

13 milyon Dolar bütçeyle çekilen Warner Bros yapımı Amerikalı The Conjuring bence hak ettiği notu almış siz korku severlere de izlemek düşer. İyi seyirler : )

YouTube Preview Image