Televizyon: Geçmişi ve geleceği

Hayatımızda çok önemli bir yeri olan Televizyon ilk defa 1907 yılında Rus bilim adamı Boris Rosing tarafından CRT (Katot Işın Tüpü) alıcısı olarak ortaya çıkmasına rağmen ilk kez 1925 yılında Londra’da İskoç mucit John Logie Baird tarafından silüet haline dönüştürüldü. Baird aynı zamanda ilk video kaydedici olan Phonovision’ı da icat etmişti. 1927 yılında 100 çizgiden oluşan gerçek anlamda çalışan ilk televizyon Philo Farnsworth tarafından icat edildi. 1928’de de ilk televizyon kanalı WRGB Amerika’da yayın hayatına başladı.  1936’da Kálmán Tihanyi ilk plazma, flat ekran televizyonu hayata geçirdi. Meksikalı mucit Guillermo González Camarena ise 1940 yılında ilk renkli televizyonun patentini alan kişi oldu.

Seri üretim yapılan ilk televizyon olan RCA 630-TS 1946 yılında satışa çıktı. İlk zamanlarda binlerce dolar fiyatıyla sadece zenginler tarafından satın alınabilen, halkın toplu alanlarda izleyebildiği  televizyon, 1947 yılında ilk kez 200 doların altında bir fiyatla piyasaya halkın evlerine girmeye başladı. Motorola VT-71 189.95 dolar gibi kabul edilebilir bir fiyatla büyük satış patlamasına yol açtı. 1946’da Amerika’da televizyon sahibi olanların oranı %0,5 iken 1954’de % 56, 1962’de ise %90’a yükseldi.

1963 yılında Walter Bruch tarafından PAL televizyon sistemi geliştirildi. 625 çizgi, 50 Hz’den (576i) oluşan bu sistem dünya çapında en yaygın kullanılan sistem olmasına rağmen Fransızlar tarafından alternatif olarak çıkarılan SECAM (819 çizgi) çok fazla tutulmadı. Bugün genellikle düşük gelirli 38 ülkede kullanılan SECAM’dan çoğu ülke de vazgeçmek üzere. PAL’in en ciddi rakibi olan NTSC (525 çizgi, 60 Hz) ise genellikle Kuzey ve Güney Amerika kıtaları yoğunlukta olmak üzere 54 ülkede kullanılıyor; PAL kullanan ülke sayısı ise 120 civarında.

1967 yılında BBC2 ilk renkli televizyon yayınına başladı. 1973 yılında ise ilk geniş ekran televizyon piyasaya sürüldü. Bunu 1988 yılında Sharp tarafından  üretilen ilk LCD televizyon (14″) izledi. 1997’de Fujitsu ilk 42-inch (107 cm) plasma televizyonu üretti. İçinde bulunduğumuz günlerde en popüler televizyon olan LED TV ise ilk kez Sony tarafından 2004 yılında üretildi.

Peki bundan sonra ne olacak?

Artık tüplü televizyon dönemi tamamen bitti. Plazma televizyonlar geçmişte yaşadığı bazı olumsuzlukları aşmaya çalışarak hala ayakta kalmaya çalışıyorlar, LCD televizyon devri de kapanmak üzere. Devir artık LCD’lere göre daha canlı ve parlak renklere sahip olan, daha az enerji tüketen ve 1 cm’nin altında inceliğe ulaşarak daha ince ve daha hafif olan LED TV devri. Günümüzde 40″ (102 ekran) LED televizyon fiyatları 1000 TL seviyelerine inerek kolayca ulaşılabilecek fiyatlarda. Ülkemizde en çok satılan markalar olan Sony, Samsung, LG, Philips, Toshiba, Sharp televizyonların hemen hepsinde Smart TV özellikleri var. Yani televizyonlar bir çok uygulama, oyun, internet tarayıcı ve sosyal medya (Facebook, youtube vb.) uygulamaları yüklü geliyor.

3D özellikli televizyonların fiyatları da hızla düşüyor. Bu arada yakın zamanda “Otostereoskopik 3D”, yani “Gözlüksüz 3D televizyonlar” raflarda yerini almış olacak. Bilindiği üzere gözlükle seyredilen 3D televizyonlar uzun süre izlendiğinde baş ağrısı, yorgunluk gibi rahatsızlıklar verebiliyor.

Yine önümüzdeki yıllarda LED TV’lerden daha da ince, neredeyse kağıt kalınlığında, çok daha canlı renklere sahip OLED TV’ler yaygınlaşacak.  Ama asıl büyük devrimin ayak izleri CES 2013 fuarında duyuldu. 4K televizyon !

Evet, Ultra HD de denilen 4K televizyonlar piyasaya çıktı. Full HD (1080p) televizyonlardan yaklaşık 2 kat çözünürlüğe (4.096 x 2.160p) sahip bu televizyonlar neredeyse gerçek doğal görüntü verme iddiasındalar. Japonya 2014’de 4K yayınlara başlayacğını duyurdu. Bizde ise 3-5 yıldan önce başlayacak gibi görünmüyor.  4K televizyonlar aşırı yüksek çözünürlükleri nedeniyle 55″ (140 cm) ekranın altında pek üretilmeyecek. En büyük farkını da 3D ile birlikte gösterecek olan 4K filmler de çekilmeye başlandı. Bilindiği üzere 4K olarak çekilen ilk film Avatar idi; Sony ise bundan sonra çekilecek ilk Spiderman filminin 4K Bluray olarak yayınlanacağını anons etti. Bununla birlikte CES fuarında 4K içerikleri okuyabilen Blu-ray oynatıcısı BDP-S790′ı da tanıttı.Yani bir şekilde 4K televizyon alırsanız seyredecek 2 filminiz garanti : )

Gerçi daha 4K yaygınlaşmadan Japon NHK kanalının ilk 8K gösterisi ve CES’te Sharp’ın tanıttığı 8K çözünürlükteki televizyonu da görünce teknolojiye yetişmenin mümkün olmadığını bir kez daha anlıyor insan.

İyisi mi siz bugün 3D Smart bir LED TV alıp bir kaç yıl keyfini sürün bence. Hangisini alalım derseniz onu da haftaya anlatacağım.

Haftaya hangi LED TV’yi almalı…

 

Evolution Of TV

YouTube Preview Image

 

 

Comments
 1. soup.io

  My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be just what I’m looking
  for. Doees one offer guhest writers tto write
  content for you personally? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a few
  of thhe subjects you write in relation tto here. Again,
  awesome blog!

 2. Extra Teknik

  Televizyonların geleceği olduğuna dair neden bu kadar eminiz? Çünkü hayatımızı çocukken renklendiren teknolojilerden biri. Tom ve Jerry vardı eskiden, şimdilerle pek yeni nesil çocuklardan izleyen yok, daha çok smart tv’lerde uygulama yükleyerek ailesi oyun oynamasını sağlıyor. İşte geleceği aslında bu yönde ilerliyor. Geçmişten tamamen uzak.