Tedirgin ruhlara bir armağan : Mary and Max

Aslında şimdi size tanıtmak istediğim film yeni bir film değil, 2009 yılına ait bir stop motion animasyon. Ama geçen hafta oturup filmi tekrar izlediğimde, bununla ile ilgili bir yazı yazmam gerektiğini düşündüm henüz izlememiş olanlar için.

Hani bazı filmler vardır öyle içinize işlerler ki, ne kadar uğraşsanız da kurtulamazsınız etkisinden uzunca bir süre. Belki filmi izleyeli çok olmuştur ama filmden sahneler ve replikler kafanızın içinde dönüp durmaya devam eder. Baktığınız herkesi filmdeki karakterlerden birilerine benzetmeye çalışırsınız, sonra bir bakarsınız alelacele bindiğiniz taksinin şoförü Travis Bickle olur ve Million Dollar Hotel’den Eloise’dir tenha bir sokakta sessizce yanınızdan süzülen… Mary and Max de böyle bir film işte, sindirmesi vakit alan o özel filmlerden.

mary-and-max-together

 

Film, Melbourne’de yaşayan 8 yaşındaki yalnız bir kızla,  New York’ta yaşayan ve ciddi anlamda obezite problemi olan 44 yaşındaki bir adamın mektup arkadaşlığını anlatıyor. Filmin konusu bu kısa tanımıyla belki kulağa çok ilginç gelmiyor olabilir ya da siz animasyonları çok sevmiyor olabilirsiniz. Ama Adam Elliot’ın tedirgin ruhlara armağanı olan bu animasyonun, sevgi, arkadaşlık, yalnızlık gibi kavramları klişeleştirmeden aktarabilen ve bir solukta izlenebilen bir film olduğunu göreceksiniz.

Nereden mi biliyorum? Çünkü aradan geçen zamana inat, Max Horowitz’in sözleri hala kulağımda yankılanıyor; “You are my best friend, you are my only friend! / Sen benim en iyi arkadaşımsın, sen benim tek arkadaşımsın” ve küçük Mary’nin serzenişleri; “Have you ever been teased? / Seninle hiç dalga geçildi mi?” Ara ara birkaç ayrıntı da düşüyor aklıma, yüzümde beliren buruk gülümsemeye engel olamıyorum; Asperger sendromlu Max’in yanından hiç ayırmadığı, içinde yüz ifadelerinin çizili olduğu minik defter, Mary’nin ağlayamadığı için çok üzülen Max’e yolladığı ve içine kendi gözyaşlarını koyduğu cam şişe, Max’in siyah-beyaz hayatındaki tek renkli şey olan Mary’nin hediyesi kırmızı ponpon…

Filmin fragmanı :

YouTube Preview Image