Taşa, cama ve ipe hayat vermek

Sıkı takipçilerimizin çok iyi bildiği üzere Birinciblog sosyal sorumluluk projelerini sever, özenle besler, büyütmeye çalışır ve olabildiğince de duyurur. Bu kez de hepimizin yakın dostları olan sokak hayvanları için Nihan Arca’nın başlattığı girişiminden bahsedeyim size biraz istedim. Nihan Arca iki yetişkin kızı ve iki kedisi ile İstanbul’da yaşayan bir hayvan sever… Nihan Hanım ve ailesinin tamamına hâkim olan bir hayvan sevgisi ve resim yeteneği durumu söz konusu. Şöyle ki ortanca kız kardeş bir resim öğretmeni, büyük abla keza öyle. Büyük hala epey yetenekli bir ressam, liste böyle uzayıp gidiyor…

ağaçlar

Gelelim Nihan Hanım’ın şu sıralar uğraştığı işlere… Kendisi her türlü kıyıyı, sahili, koyu dolanarak üzerine resim yapabileceği uygun formda taşlar topluyor. Daha sonra bu taşlardan uygun şekilde olanları bazı hayvan formlarına dönüştürüp bir güzel boyuyor. Elips, daire veya dikey formda başka taşlara ise daha farklı boyamalar uygulayarak onları da çok şık ve dekoratif kâğıt ağırlıklarına ve biblolara dönüştürüyor. İşin bir başka boyutu kullanılmış cam şişelere hayat vermek… Bunu yaparken işin içine ip ve örgü yünleri de giriyor. Son olarak da örgü tekniğiyle çok şirin hayvan bibloları üretiyor.

kabak

Yapılan işler gerçekten büyük bir el emeği ve göz nuru taşıyor. İyi de kardeşim şu dakikaya kadar sen bize para kazanmak için elinden biraz iş gelen herkesin yaptığı bir şeyden bahsettin, hani işin sosyal sorumluluk boyutu diyebilirsiniz. İşte size sosyal sorumluluk boyutu: Nihan Hanım bu yeni girişimi ile sattığı her üründen elde edeceği gelirin bir kısmını, barınaklarda yaşayan kedi ve köpeklere mama almak için kullanacak. Biz bu fikri çok beğendik, umarım sizler de beğenirsiniz. Nihan Hanım’ın ürünlerini incelemek ve kendisiyle iletişime geçmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://www.facebook.com/pages/NArca/587505181260053?fref=ts

Bir taşla iki kuş vurmak mı iki kuşu kurtarmak mı daha cazip bir iki kişi düşünse bize yeter…