Tanıştırayım: 250 bin dolarlık oje

Moda ve kozmetik endüstrisinin yıllardır dikte ettiği acısız ve de masrafsız güzellik olmayacağı tezini(?) bir anlığına kabul edelim ve üzerine düşünelim… Güzellik uğruna acının ve masrafın sınırı nedir? Bir elbisenin içine girebilmek için günlerce aç kalmak, günde 6 saat spor yapmak, 10 ml kreme binlerce dolar saymak vs.. olabilir. Peki minicik bir şişe ojeye 250.000$ ödemek? Sanırım bu soruya, akla gelen ilk soruyla cevap vermek uygun düşer:

İçinde pırlanta mı var?

Evet, tam olarak pırlanta var. Mücevher markası Azature, Ağustos ayında yaptığı lansmanla siyah pırlanta içeren oje serisiyle tanıştırmıştı bizleri. Marka, satışa sunulacak olan 25$’lık ojeler haricinde bir de 267 karat siyah pırlanta içeren tek bir şişe oje üretti ve gerine gerine 250.000$’lık fiyatıyla “dünyanın en pahalı ojesi”ni takdim etti. Sonrasında ise dünyanın en pahalı ojesi Kelly Osbourne’un tırnaklarını süslemiş halde bir kırmızı halı geçişinde karşımıza çıktı. Osbourne ojeye 250.000$ saymış değil elbette. Malumunuz, kapısında kırmızı hali serili törenler, ne verilen ödüllerden ne de sahnede gerçekleştirilen showlardan ibaret. Öncesinde moda dünyasının telaşı ödül töreninin organizasyon telaşıyla yarışır. Ünlülerin hangi modacıdan giyineceği, kimi zamansa hangi modacının kimi giydireceği, kullanılacak mücevherler, saç, makyaj… Pazarlamanın kırmızı halı mecrası desek tam olur. Azature’nin pırlantalı ojesi için de en yakın doğru adres geçtiğimiz hafta düzenlenen 64. Emmy Ödülleri’nin kırmızı halısıydı. Azature’nin hedefi şaşmamış olacak ki, törene lila saçlarıyla aynı renk elbisesiyle katılan Osbourne’un sürdüğü 250.000$’lık siyah pırlantalı oje günlerdir konuşulur halde.

Peki, nasıl günlerdir konuşuluyor? Törende Osbourne’un elini gören kişi “bu 250.000$’lık oje” diye çığlık atmadı tabii ki. Ödül töreninin yapılacağı gün Osbourne Instagram’den süreceği ojenin fotoğrafını ve meblağsını paylaşarak zorlama reklamın startını vermiş oldu.  Fotoğraf bir hayli tepki topladı. 13 bin kez beğenildi, 1700 kadar da yorum aldı. Yorumların çoğunluğu Osbourne’un 250.000$’lık oje sürmesini rezalet olarak nitelendirdi, utanç verici buldu, dünyadaki açlık gerçeğini hatırlattı ve pek çok kişi ünlü yıldızı takip etmeyi bıraktı. Bir kısım hayran ise Osbourne’un  yardım kuruluşlarını yeterince desteklediğini yazıp, oje için zaten bir ödeme yapmadığını belirterek koruma moduna geçti.

Osbourne’un ise gelen tepkilere rağmen vicdanı son derece rahat. 250.000$’lık ojeyi sürdüğü için hiç derahatsız olmadığını, aksine bunun kendisini kraliçe gibi hissettirdiğini Twitter’ından yazdı ve tartışmayı noktaladı.

Tamam, markaların lansmanları, defileleri için tek bir ürüne servet dökmeleri ilk değil.  Dünyanın en pahalı parfümü, kahvesi, sutyeni vs. gibi pek çok örneği daha evvel de gördük. Büyük markaların günlerce konuşuluyor olmak için ayırdıkları olağan bir bütçe. Ama ojeyi ilk gördüğüm andan beri aklımı kurcalayan tek bir şey var: Azature’un WOM taktiği, gelen tepkiler, Osbourne’un kendini kraliçe gibi hissetmesi bir yana da… O ojeyi temizlediği asetonlu pamuğu çöpe atmak nasıl bir his, ben en çok bunu merak ediyorum işte.

Comments
  1. Elif Sarıoğlu

    tam da dediğin gibi daha başlığı okur okumaz aklıma gelen ilk şey: “O ojeyi temizlediği asetonlu pamuğu çöpe atmak nasıl bir his, ben en çok bunu merak ediyorum işte.” :))

  2. Ebru Şenkartal

    aynen, silmeye kıyamazsınnn! :)