Tam sezon onaylı ‘Chicago Fire’

Ekim ayının ortalarında yayınlanmaya başlayan Chicago Fire önceleri, baş rolünde House’un yakışıklı doktoru Jesse Spencer’ın oynamasına rağmen dikkatimi çekmemişti. Fakat geçtiğimiz günlerde NBC’den tam sezon onayını aldığını okuduğumda izlemeden geçmek olmaz dedim.

Genelde hastane koridorlarında koşuşturan doktorlara, şehrin arka sokaklarında suçluları kovalayan dedektif ve polislere alışık bünyelerin dikkatini çekeceğine inandığım dizi bir grup itfaiye erinin etrafında şekilleniyor. İlk bakışta her hafta değişik kazazedeler ve kazalar çevresinde döneceği belli olan yapım için bol aksiyonlu ve alevli bir meslek dizisi diyebilirim.

Bu arada dizinin künyesi için de birkaç satır yazıp konusuna geçiş yapayım; Yine uzun soluklu bir meslek dizisi olan Law & Order dizisinin yaratıcılığını üstlenmiş olan Dick Wolf, Chicago Fire için prodüktörlüğü üstlenmiş. Bu yıl adından sıkça bahsedilen Emmy ödüllü dizi Homeland için iki bölüm yönetmiş olan Jeffrey Nachmanoff dizinin yönetmen koltuğunda oturuyor. Kadro ise hayli kalabalık ; Jesse Spencer (House), Taylor Kinney (The Vampire Diaries), Monica Raymund (The Good Wife), Lauren German (Hawaii Five-0), Charlie Barnett (Law & Order), Eamonn Walker (OZ) gibi isimler var..

Dizi ilk bölümünde 51. İtfaiye Ekibinin bir yangın ihbarı üzerine neredeyse güle oynaya (meslek aşkıyla) olay mahaline intikal etmeleriyle başlıyor. İlk bakışta oldukça kolay görünen görev  14 yıllık itfaiye eri olan Darden’in ölümüyle sonuçlanıyor. Yaşanan olayın ardından bir ay geçse de takımda bir huzursuzluk yaşanmakta özellikle Matthew ve Kerry karakterleri arasında suçluluk duygusunun dışa vurumu olan tartışmalar olmaktadır. Bu ikilinin dışında kredi borcuna karşılık evini elden çıkarmak zorunda kalan kıdemli er Herrmann, ölen Darden’ın yerine ekibe katılan ve ayak uydurmaya çalışan Mills, daha çok tıbbi müdahaleler için hazırlıklı olan Gabriela ve Leslie’nin de hem iş hem de özel yaşamlarına geniş açıdan yer veriliyor. Tabii bütün bu olanlar bol alevli sahnelerin etrafında gerçekleşiyor.

Yapım ve oyuncu ekibine bakılınca sağlam gibi görünen dizinin henüz yayınlanmış tüm bölümlerini izleyemedim, ama eğer sezon onayını almış olmasaydı ilk bölümde ilgi çekecek bir hale gelebilir deyip sabırlı davranmazdım. Başta elerdim…  Her bölüm bir iki aksiyon – kaza- patlama olayları eşliğinde gerçekten iyi yazıldığına inandığım karakterlerin iç dünyalarından kesitlerle devam edecek diziden tam sezon onayı hatırına umutluyum. Boş vaktim çok kendini ateşlere atan kahramanlara bir bakayım boş vermişliğinde başlanabilecek dizi ciddi ciddi bağımlılık yaratabilecek nitelikteymiş. Benden söylemesi iyi seyirler.

Chicago Fire Fragman:

YouTube Preview Image