Tabak süsleme sanatının yükselen ismi

0 (1)Yaratıcı insanları çok seviyoruz. Sosyal medyanın belki de en iyi tarafı,  bu insanları bizlerle tanıştırması. Yoksa 11 bin km uzakta yaşayan Samantha’yı nasıl fark edebilecektik ki?

Samantha 37 yaşında ve iki çocuk sahibi bir anne. Biri dört, diğer altı yaşına iki tatlı kızı var. Mutlu ve basit bir hayatı var. Günün büyük kısmını kızlarına ayırıyor. Vakit bulduğu zamanlarda ise çocuklar için parti organizasyonları yaparak, para kazanmaya çalışıyor.

Aslında her şey bundan yedi yıl önce başlamış. Samantha, evliliğin ilk günlerinde, internette sörf yaparken, bir Japon ev kadınının yemeklerle yaptığı inanılmaz tabak süsleme çalışmalarını görmüş. Görür görmez de büyük bir hayranlık duymuş. O gün kendisine sorduğu soru ise, günün birinde kendi mutfağında kendi çocuklarına, böyle şeyler yapıp yapamayacağı olmuş.

Merakla beklediği sorunun cevabını 2008’de almış ve ilk çalışmasını ikinci kızına hamileyken yapmış. Tabii ki bugünkü çalışmalarına kıyasla ilk zaman çalışmaları böylesine parlak değilmiş. Fakat hiç pes etmemiş ve bolca pratik yaparak, zamanla daha iyi işler çıkarmaya başlamış.

0 (2)Samantha’nın uluslararası üne kavuşması ve edata fenomen haline gelmesi ise Instagram sayesinde olmuş. 2011’de çalışmalarını Instagram’da yayınlamaya karar veren Samantha, birkaç hafta içinde, ne olduğunu bile anlayamadan, Instagram’ın en popüler hesaplarından birinin sahibi olmuş. Üstelik bu dönüşüm Samantha’nın çalışmalarını da tamamen değiştirmiş. İlk zamanlar internetten beğendiği görsellerin benzerlerini yaparken, takipçi sayısının artmasıyla birlikte, tamamen özgün çalışmalara yönelmiş.

Samantha’nın çalışmalarında sebze ve tabii ki pirinç en önemli enstrümanlar olarak dikkat çekiyor. Fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi, zaten tüm çalışmaları neredeyse bu iki unsur üzerine kurulmuş. Çalışırken, mümkün olduğunca sebzelerin doğal halini bozmamaya özen gösterdiğini söyleyen Samantha, bıçak, makas ve kürdan dışında başka hiçbir alet kullanmıyor.

Son olarak şunu da söyleyelim, bu iş Samantha için tamamen bir hobi niteliğinde. Haftada 3-4 kez tabak süslüyor. Her çalışmasından mutlaka iki tane yapıyor ve fotoğrafını çektikten sonra, kızlarını bu yemeklerle besliyor. “Yaptığım çalışmaların aslında tek bir hedefi var. Ailelere pozitif mesajlar vermek ve çocukları sağlıklı ürünlerle beslemelerini teşvik etmek” diyen Lee’nin hayali ise tüm bu çalışmaları günün birinde bir kitapta toplamak.

Not: Bu yazı kardeş şirketimiz Postkolik dergisinde yayınlanmıştır.

0 (3)